Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus HP 28 pt. HP 3320

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
usky



Data înscrierii: 23/Oct/2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2008 10:31 am    Titlul subiectului: Cartus HP 28 pt. HP 3320 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Am o intrebare. Daca am standul pentru reumplerea cartusului, insa negreu, HP 21, il pot folosi si pentru a face refill la cel color?

Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2008 11:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand ca daca nu ai soclu de color, inseamna ca nu ai nici kit-ul aferent deci nu ai instructiunile de reumplere pt color, fara de care risti sa ratezi incarcarea.

Dar hai sa vedem: instructiunile le gasesti pe pdf-ul de-aici:
http://****mediatec.ro/InkTec_pic/hpi-0006c.pdf

Si:
Ia cartusul color si pune-l in soclu, conform instructiunilor. Vezi daca se potriveste, vezi daca poti respecta indicatiile folosind soclul de negru.

Singura problema ar fi, ca partea de cauciuc din soclul de negru sa aiba deschiderea aceea pe care culca duzele suficient de mare incat sa cuprinda si duzele pt color, altfel nu poti face extractia din cele 3 compartimente simultan, nu? Dar asta poti vedea si inainte de refill, comparand latimea/lungimea duzelor color cu dimensiunile fantei din soclul de cauciuc. Daca duzele sunt mai mari decat fanta aceea, uita soclul de black pentru refill la color!...

Da-mi voie insa sa te intreb altceva:

De ce te complici, frate, cu improvizatii? Daca urasc ceva e faza asta cu romanu' care crede ca e mai bine sa mestereasca ceva original decat sa mearga pe calea batuta de altii!... Ce mare lucru sa iei un kit pt color? E sub 40 de lei, il iei o data-n viata pe veci, contine si cerneala pentru cateva refilluri, ai acolo tot ce-ti trebuie, sculelele, soclul, instructiuni, etc... Mai bine te chinui cu improvizatii??? Shocked

...in fine, treaba ta, iti atrag insa atentia ca Mediatec nu raspunde de calitatea printarii dupa refill de asta facut dupa... "ureche"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Re: Cartus HP 28 pt. HP 3320 Răspunde cu citat (quote)

usky a scris:
Buna ziua!

Am o intrebare. Daca am standul pentru reumplerea cartusului, insa negreu, HP 21, il pot folosi si pentru a face refill la cel color?

Va multumesc!


Pai, titlul subiectului ales de tine e "Cartus HP 28 pt. HP 3320" dar in ce scrii vorbesti de cartusul HP-21! Shocked Ori e 28, ori e 21, nu?
HP DeskJet 3320 merge cu cartusul 28 la black si 29 la color, kit-urile sunt tot alea e drept dar trebuia facuta precizarea asta.

In alta ordine de idei, daca nu ai kit de color de unde urma sa stii ce culoare in care compartiment sa bagi, si ce cantitate?

OK, mediatecar ti-a dat link catre instructiuni, dar inainte de asta cum te gandeai sa faci? Una peste alta, fara kit de color eu zic sa nu te aventurezi, e pacat, mai bine du cartusul la reincarcat macar aia nu ti-l strica si iesi mai bine frate.

Si in fond, intreb si eu, de ce nu-ti iei kit de color? Doar ti-ai luat de negru, nu? Hai ca e cat 7~8 pachete de tigari LOL, la asta te zgarcesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usky



Data înscrierii: 23/Oct/2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand va multumesc pentru raspuns, iar in al doilea rand imi cer scuze pentru greseala. E vorba de cartusul HP 28, nu 21, desi kitul de refill merge la amandoua cartusele, "my bad" !
Si vad ca mi-ati sarit in cap ca doar am intrebat daca se potriveste cartusul! Ca e mentalitate de "roman", ca de ce ma zgarcesc, ca sunt 7-8 pachete de tigari, etc. Pai uite sa zicem ca nu am bani! Nu aveam in ziua 40 de lei sa dau pe un kit si aveam nevoie urgenta de imprimanta. Chiar nu puteam sa mai astept. Si pe deasupra, am in jur de 300-400 de ml de cerneala din fiecare culoare...sa mai platesc pentru alte tuburi de cerneala? Rolling Eyes
Am refilat folosind soclul pentru cartusul negru si nu au fost probleme. Imprimanta printeaza fara nici o problema. Very Happy
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2008 10:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, foarte bine ca ai refillat fara probleme, problemele la refill nu apar daca faci un refill neadecvat, ci apar in timp.

In cazul tau, ai fost rugat sa te uiti daca fanta aceea in cauciuc cuprinde duzele si la color, ca sa fii sigur ca, atunci cand faci absorbtia "de start", iti ia din toate compartimentele, nu doar dintr-unul sau din doua. Daca nu e ok fanta aceea, iti va merge bine 1~2 refilluri, dupa care se duce naibii partea care nu se "curata" prin extractia de rigoare, deci indiferent daca ai tu azi 40 de lei sau nu ii ai, atunci cand e vorba de a face treaba ca lumea faci rost de banii aceia din vreme, poate cand inca nu e terminat cartusul color, si rezolvi treaba elegant, avand TOT TU de castigat.

In al doilea rand, era ciudat ca aveai cerneala da' n-aveai kit, cred ca de aceea te lua Regele Albastru la misto, in sensul ca 3 sticlute de cerneala color costa 35.28 lei (la Mediatec) si un kit (care are si cerneala in el, parca 25ml/culoare) costa 38.83 lei, deci diferenta era de ... 3.55 lei!
Adica ai avut 35.28 sa dai pe cerneala color, da' n-ai avut cei 3.55 lei diferenta pana la kit? Si King cred ca se referea la faptul "romanesc" ca mai bine ai luat 3 sticlute a cate 100ml de cerneala (uaaau, am cerneala multa!!...) decat sa iei mai putina cerneala dar sa ai kit-ul, adica investitia care te pune pe picior de egalitate cu orice profesionist in domeniu, intelegi?

Nu ca-i iau neaparat apararea lui King, dar aici trebuie sa fiu de acord cu el, doar cu kit si respectand instructiunile putem face refill profesionist. Orice alta varianta e improvizatie si amatorism.

Nu ca nu merge! O fi mergand, dar asa... imi aduce aminte de batrana dacia 1300, care daca se rupoea cureaua de la ventilator, mergea si cu un ciorap de dama in loc de curea, macar pana la service...
Dar sigur nu era ok... desi "mergea si asa"!... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usky



Data înscrierii: 23/Oct/2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2008 8:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Offf...
Stati sa ma explic "Brutușilor"... Mie mi-a facut cineva rost de cerneala asta... foarte multa cerneala, deci nu am dat banii pe ea, caci logic ca luam un kit de refill. Ce Doamne iarta-ma aveti cu omul daca incearca sa fie econom.
Duzele s-au potrivit, am extras tusu' care trebuia sa il extrag si va promit ca este singura data cand mai folosesc acel soclu. Nu vreau sa ard in Iad pentru asta. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 9:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aaaa, staaaaai, stai ca abia de-acuma ne incalzim oleaca!!!...... Aaaaaaa!!!!! Adica cuuuummm??? Ai primit C A D O U cerneala si te-ai calicit la un kit, asta spui???? Adica pe langa faptul ca ai primit C A D O U atata amar de cerneala nu ai considerat semn de minim respect si decenta fata de cartusul tau color, sa il onorezi cu un kit special pentru el?

Exploatatoruleeee!
Capitalistuleeee!!!


Cartuse color din toata lumea!
Numele dusmanului de clasa este usky, solicit o adunare sindicala mondiala prin care sa ne impotrivim sa printam pur si simplu, GREVA, GREVA, G R E V A ! ! ! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

REVOLUTIE! REVOLUTIE! R E V O L U T I E ! ! ! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad



Cartuse color din toata lumea, uniti-va!
Luptati pentru dreptul vostru fundamental de a avea un kit!
Conditii decente de lucru!
Orar redus! Zile libere! Concedii!


VIVA EL KIT !
VIVA LA REVOLUCION !!!!

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing

Foarte bine, mai KingCyan, numa' sti-ma naiba cum se impaca "King" cu "Revolucion", da' nu ma bag!
Ii fi tu un monarh comunist si ceghevarist, combinatia absolut inedita da' bravo tie! Laughing Laughing Laughing
Sau ceva asian, de genul asta:



OK, back to usky: sper ca cerneala e de calitate, si chiar daca e de calitate inca un sfat (in caz ca o ai in flacoane de 1L sau m mari):
Inainte de utilizare te rog sa intorci flaconul cu gura in jos (desigur, cu capacul pus! Cool ) si sa il agiti usor, omogenizand continutul. Intrucat flacoane de 1L sau m mari sunt folosite de cei cu trafic mare (refilatori, etc) si acolo nu se pune aceasta problema, dar la traficul tau "privat" va sta flaconul cu lunile pe raft, deci va sedimenta.
Asta inseamna ca vei avea cerneala mai subtire sus si mai densa jos in flacon (repet, daca e de minim 1L). Deci agitat usor pt omogenizare inainte de utilizate.

Nu agita tare de tot, sau daca o faci nu refilla imediat dupa agitare, pt ca daca scuturi f tare se fac bule de aer multe mici. Stai 20 min si pe urma poti refila, si daca ai scuturat tare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usky



Data înscrierii: 23/Oct/2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 11:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

King: Daaaa... sunt un capitalist, sunt un explorator al capitalismului si un luptator infocat al democratiei.


In alta ordine de idei vreau sa va multumesc pentru sfaturi si atentie. O sa tin cont de ele (va asigur ca sapt. asta imi iau kit). O zi buna!

Pace si democratie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community