Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Remanufacturare cartuse - materiale, utilaje

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dxxx



Data înscrierii: 05/Ian/2009
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 6:10 pm    Titlul subiectului: Remanufacturare cartuse - materiale, utilaje Răspunde cu citat (quote)

De unde cumpar / cost / cu ce se poate inlocui sau cum se poate manufactura:

- lubrifiant pulbere / vaselina conductoare electric / alcool izopropilic / aspirator curatare etc

<Sper ca cei cu foarte multa experienta ne pot ajuta si pe noi, cei care sintem la nivel de hobby sa nu invatam exclusiv din greseli.
Probabil ca este vina virstei, dar nu mai vreau sa fac ceva "pe incercate" asa ca doresc sa-mi procur informatii si materialele necesare in prealabil.
Voi deschide doua topicuri: materiale si scheme>
_________________
If I knew then what I know now!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 8:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uauuu, ce subiect ai deschis! Uh,uh! Incerc sa deschid eu seria raspunsurilor, dar aici guru Zele (care nu mai prea intra in ultima vreme! Crying or Very sad ) sau altii sunt bineveniti!

1. Nu inteleg ce inseamna lubrifiant pulbere. Pentru imprimante exista o singura pulbere cu rol nu de lubrifiere ci de "armare" a cilindrului ca sa nu frece exagerat lamela pe cilindru (pana se "armeaza" prin printare cu toner), si aceea e amorsa, un fel de saculet in care este un praf alb, ca de creta, si se aplica prin lovirea usoara a acestuia de cilindru pana la acoperirea totala.
Cel mai bun e de la Katun, Mediatec Team are in oferta speciala pentru service acest cod deci nu e o problema. Trebuie insa mentionat ca in lipsa acestuia pur si simplu se pudreaza cilindrul dupa refil cu... toner folosit la refil! Wink Efectul e cam acelasi, chiar daca e mai profesionist cu amorsa.

2. Aici m-ai pierdut de tot, cu vaselina conductoare electric. Singurul unguent tip vaselina folosit in service-ul de imprimante sste cel pentru lubrifierea foliei aplicate pe rola calda la cuptor - fuser film - la capete. La prima schimbare, daca nu ai "vaselina", se poate colecta cu grija cea existenta de la filmul vechi si aplica apoi, dupa schimbare, la cel nou.
De prisos sa mai mentionez ca si acest produs exista in portofoliul Mediatec, tot de la Katun pe care noi o consideram un fel de campioana in domeniu.

3. Alcool izopropilic se gaseste pe la orice intreprindere din chimie, dar concret in comert nu stiu cine distribuie. Ia sa ma uit oleaca pe net...
A, perfect! Dai "alcool izopropilic pret" pe google si iti da mii de rezultate. Am luat primul de ex: http://****pcactiv.ro/pca/produse/solutii-service/spray-solutii/alcool-izopropilic-1000ml-99-5-grade

4. Aspirator curatare exista 3M sau alti producatori, avem si noi pe la 200 si ceva de euro si include filtru de schimb. Pe urma filtrele sunt pe la 17eu pt toner negru si 23 sau 24 eu pt toner color (ca-i mai fin), dar celor aflati la inceput si care fac refill in atelier fix le recomand solutie mult mai ieftina si la fel de eficienta, anume:
exista in super si hypermarketuri banalul aspirator simplu cu apa, la vreo 200 de ron sau mai putin; se adapteaza la capatul de aspirare un tub mai subtire si flexibil, astfel tonerul intra in apa, si apa se varsa frumos in canalizare nefiind toxica. Daunator e praful aflat in aer daca il respiri, pt ca intra in plamani, apa cu toner in ea e complet inofensiva. Cool

E un pic offtopic dar trebuie sa mentionez in trecere ca tot ce e legat de consumabile si componente de service nu se gaseste pe site mediatec ci se comanda prin mail, solicitand pret si termen de livrare, preturile de mai sus le am in amintire de pe vremea cand eram la dep vanzari dar intre timp poate s-au modificat, eu stiu?... cursul euro, s'altele s'altele, alea-alea. Mailurile sunt la pagina de contact a ****mediatec.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dxxx



Data înscrierii: 05/Ian/2009
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsurile la ambele threaduri.

Asteptam pe Zele & co, nu-i problema, am rabdare.

1,3,4 - merci. Presupun ca o comanda pe mail nu e titlu executoriu, deci o s-o fac sa vedem cit costa (minus aspiratorul 3M, consider ca e prea mult pentru scopul meu)

2 - scuze pentru limbajul nespecific, (dar invat repede).
Din sapaturile mele personale am inteles ca trebuie (evident) curatate lamelele cu rol in contactul electric (de la rola magnetica si cilindru) si gresat cu "highly conductive grease"
<deci cu conductie electrica mare, spre deosebire de pasta termoconductoare care se pune pe zonele de contact termic, de exemplu radiator-procesor>
La demontarea unui cartus "virgin" am observat asa ceva, insa in cantitate prea mica pentru a face teste de rezistivitate, si cu atit mai putin pentru a recupera/refolosi.
Oare sint eu absurd de perfectionist si merge si fara? Sau poate era simpla vaselina?- nu stiu, insa presupun ca cea normala este o substanta organica deci cu rezistivitate mare.

- exista si alte metode neconventionale, care nu sint fezabile la o firma de refill, dar merg in regim de amator (spre exmplu alt alcool decit izopropilic) etc
_________________
If I knew then what I know now!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2009 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Comunica-mi (eventual prin PM daca nu vrei aici) din ce localitate esti.

2. Comanda pe mail e titlul executoriu doar daca vii in mail cu datele a 3 giranti, care devin si fidejusori desigur, firma iti da cca 50% mai multa marfa decat ai comandat dupa care daca nu platesti incep penalitatile din secunda 2, da ce crezi tu...??? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
In mail desigur soliciti preturile pentru alea-alea, si termenele de livrare din clipa in care te decizi sa comanzi. Si cu 3M - ti-am spus - ia in considerare aspiratorul acela cu apa de 180 lei de la Selgros (Aqua Vortex sau asa ceva).

3. Lamele cu rol de contact electric...?
Nu, deci:
Din cate stiu eu, nici o lamela nu are rol de contact electric ci exclusiv rol de curatare. Si cine are rol de contact electric, adica acele sirme cu "mustati" care incarca hartia in miscare, nu au nevoie de ungere.
Ordinea e cam asa:
Rola magnetica (sau in alte cazuri nemagnetica, deci e de fapt rola de incarcare) are o incarcatura electrica cu rol de a "scoate" tonerul din compartiment (sau e tip pasla fina si il scoate prin simpla consistenta a acesteia), in timp ce cilindrul mare e "scris" cu laser electric (fara a fi inscriptionat ca si discurile, acolo e ardere, aici e doar marcarea viitoarelor semne/litere/etc pe cilindru cu incarcatura electrica!) in asa fel incat locurile unde trebuie sa se depuna toner de pe rola de incarcare au sarcina electrica mai mare decat a acesteia (decat a rolei de incarcare zic), in acest fel reusind sa transfere tonerul de pe rola de incarcare, pe cilindru.
Si rola de incarcare are in multe cazuri o lamela, micamica (adica ingusta) care sterge tonerul de pe ea inainte de a intra partea respectiva in compartiment, asta pentru a nu amesteca toner incarcat electric cu cel mai putin incarcat. Ce e sters cade in compartimentul de toner rezidual, desigur.
Apoi ce e scris cu sarcina electrica si are toner "atras" exact in acele locuri se invarte si ajunge la foaia de hartie, careia inainte i se aplica o sarcina electrica si mai mare decat cea care tine tonerul pe cilindru, in asa fel incat sa "fure" tonerul, de pe cilindru pe hartie. Incarcarea electrica a hartiei se face printr-un fel de fir cu mustacioare de care vorbeam mai sus.
Sa nu uit, lamela cilindrului "mare" sterge orice urma de tober ramasa de pe urma transferului, in general nu ramane cine stie ce, si acest toner cazand in compart de toner rezidual.
Apoi, inainte ca hartia sa treaca prin cuptor, ea este descarcata electric de alta "periuta", intra in cuptor unde rola superioara (sau calda) calca pe toner, topind plasticul din compozitie si fixand totul in hartie, apoi iese din cuptor, mai intalneste o "periuta" la iesire care se asigura ca tot ce mai e incarcatura electrica se scurge la "pamant" si gata foaia tiparita, ca sa zic asa.

Ideea e ca: in tot acest ansamblu nu trebuie uns nimic, decat desigur unele lagare sau mecanisme ale imprimantei dar care n-au nici o legatura cu componentele cartusului. Cartusul trebuie "armat" cu amorsa aceea, praful acela, sau chiar cu toner, pentru ca sa nu frece lamela pe un cilindru fara incarcatura, intrucat in unele cazuri se poate chiar gripa daca nu e "armat", in rest insa eu nu stiu de nimic gen vaselina cu exeptia celei folosite la remanufacturarea fuserului, arata asa:

sau asa

, e vorba de un unguent care isi mentine calitatile la temperaturile inalte de-acolo, adica nu se arde, nu curge, ramane asa... unsuros adica.

4. Si nu in ultimul rand, alcoolul izopropilic: nu ai nevoie de el la cartusele laser. Curatarile se fac in cazul cilindrilor cu servetele de hartie tip role de la bucatarie, deci fara solutii ci pe uscat, toner se aduna prin aspirare de pe unde e cazut si corona wire (sarmulitele de incarcare) se curata altfel.... uite aici de exemplu:
http://welcome.solutions.brother****/BSC/public/eu/gb/en/faq/faq/000000/000400/000035/faq000435_001.html?reg=eu&Printable=true&c=gb&lang=en
unde vezi ca acel corona wire e de fapt intr-o chestie care la Brother are acel plastic albastru care daca il misti curata treaba... in fine, deci fara alcool.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2009 11:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa incerc sa fiu scurt si la subiect! Singurul lucru ce isi are rostul din toate cele spuse mai sus este pudra de "armare" iar restul sunt doar teoria chibritului. orice vaselina este conductoare de electricitate, chiar si mierea de albine e foarte buna conductoare de electricitate (desi e de natura organica). Daca faci refiluri doar pentru tine iti recomand ****refillinstructions****. voi urmari in continuare acest topic iar in micile pauze dintre refiluri voi mai posta cate ceva!
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2009 12:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mausica a scris:
O sa incerc sa fiu scurt si la subiect! Singurul lucru ce isi are rostul din toate cele spuse mai sus este pudra de "armare" iar restul sunt doar teoria chibritului. orice vaselina este conductoare de electricitate, chiar si mierea de albine e foarte buna conductoare de electricitate (desi e de natura organica). Daca faci refiluri doar pentru tine iti recomand ****refillinstructions****. voi urmari in continuare acest topic iar in micile pauze dintre refiluri voi mai posta cate ceva!


E adevarat ca orice vaselina e conductoare, dar nu orice vaselina rezista la conditiile vitrege din cuptor fara sa-si piarda caracteristicile de vascozitate, etc. majoritatea vaselinelor se cam transforma in ulei si curg la incalzire, asta speciala nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dxxx



Data înscrierii: 05/Ian/2009
Mesaje: 13
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Ian 10, 2009 2:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mausica, te rog sa fii atent cu afirmatiile categorice, care se dovedesc profund gresite.

Daca doresti, cu un simplu AVO-metru poti sa refaci experimentul meu, despre care am scris la http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=218 si sa te convingi.
_________________
If I knew then what I know now!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community