Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Compatibilitate Cerneala

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: Compatibilitate Cerneala Răspunde cu citat (quote)

Pot incatca cartusul No1 de la lex cu cerneala de canon Ink-mate (pt bc 05, bci-21c/24c, bci-3c, cl-41/51 --- asta scrie pe sticluta cu cerneala) ... mai scrie pe ea cim 05/ml (asta fiind granulatia)? Am ramas cu ea si nu am ce face si ma gandeam ca poate o pot folosii. De la magazin mi-au spus ca e ok si pentru lex No1.

Stiu...cam multe probleme am eu cu printerele Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 8:45 am    Titlul subiectului: Re: Compatibilitate Cerneala Răspunde cu citat (quote)

lucian a scris:
Pot incatca cartusul No1 de la lex cu cerneala de canon Ink-mate (pt bc 05, bci-21c/24c, bci-3c, cl-41/51 --- asta scrie pe sticluta cu cerneala) ... mai scrie pe ea cim 05/ml (asta fiind granulatia)? Am ramas cu ea si nu am ce face si ma gandeam ca poate o pot folosii. De la magazin mi-au spus ca e ok si pentru lex No1.

Stiu...cam multe probleme am eu cu printerele Very Happy


Diferenta de la Canon la Lexmark e totusi prea mare pentru a amesteca oalele!... Laughing
Dar daca ai chef de experimente, poti s-o faci, cu conditia sa ai o privire cromatica impecabila.
Si uite-asa se face:

Iei cerneala din No.1 de Lex cu o seringa, cate un pic din fiecare compartiment, dupa care o intinzi pe o coala alba de hartie, producand 3 pete mai mari, "mazgalite"; una rosie, una albastra si una, desigur, galbena. Lasa distanta intre pete, sa ai loc.

Iei cerneala Canon din dotare si pui, tot asa, intinse pe coala, cate o pata din fiecare culoare, langa petele de Lexmark facute anterior.
Rosu langa rosu, albastru langa albastru, galben langa galben, fara sa se atinga!

Le lasi sa se usuce 10 min, dupa care le analizezi vizual, atat la lumina zilei cat si la cea artificiala. Atentie, f important sa faci analiza la ambele tipuri de lumina, pt ca ce arata la fel la lumina becului sau a neonului poate diferi substantial la lumina soarelui!


OK. Daca dupa comparatie cele doua pete de rosu ti se par identice din punct de vedere cromatic, si la fel si albastrele si cele galbene, ai facut deja un mare pas inainte. Si anume ai stabilit ca cernelurile au toate aceleasi nuante la Canon ca si la Lex, deci teoretic amestecul lor va da aceleasi culori complementare (verde, portocaliu, maro, etc).

Mai exista problemele viscozitatii, densitatii, a tensiunii superficiale a cernelii si altele, dar pe alea le poti testa doar dupa ce te-ai convins ca e ok cu nuantele, ca fiecare culoare e identica cu "omologul" ei de la cealalta marca. Si daca este, atunci faci refillul si ii dai drumul.

Daca dupa refill, desi nu ai supraincarcat cartusul, cerneala curge prin duze, atunci n-ai facut mare branza Sad ; inseamna ca cerneala de Canon e mai fluida (mult mai fluida) decat cea de Lex, si n-o "tine" buretele, a carui "spongiozitate" a fost conceputa pentru alte caracteristici, deci nu va merge.

Daca, din contra, nu curge, dar nici nu tipareste, inseamna ca e prea vascos, sau chiar are particule in suspensie prea mari pt a trece prin duze, depinde de caz. Deci iarasi, e nasol. PLus ca in cazul acesta nu mai poti nici scoate cerneala din cartus ca sa reumpli cu cerneala de Lex, ca tot mai ramane de-o infundare de duze prin buretele ala, deci compromiti cartusul. Shocked

Daca dupa toate furcile astea caudine, totusi invingi tu si merge tot, e ok! Laughing Dar nu crezi ca e mai simplu sa faci cadou cerneala aia Canon si sa iei cerneala de Lex? Rolling Eyes Sa iei matalutza kit-ul pt cartusul No.1 de-aici http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=18cx781&Submit2=Cauta dupa care, desi nu e oficial recomandat de Inktec dar am confirmari multiple ca se comporta perfect, folosesti kit-ul dupa ce se termina cerneala care vine cu el, inlocuind cu cernealde lexmark 27/26, ai aici preturie: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=l1026&Submit2=Cauta 14 lei suta de grame! Foarte ieftin.

Tine cont ca acest cartus este unic in imprimanta, isi creaza black din amestecul celor 3 culori, deci e un cartus mai deosebit...

Sa ne anunti si pe noi! Laughing

OK, parerea mea este ca nu va trece de testul vizual cromatic. dar nu stiu, ca nu am avut niciodata curiozitatea sa-l fac in acest sena, adica Lex versus Canon. Wink

La cerneala, spre deosebire de toner la imprimantele laser, Canon nu merge nici macar in loc de HP.

In cartuse ink Brother, Panasonic, Olivetti, Ricoh si Samsung merge cerneala HP, dar nici acolo nu oricare cerneala HP. Dar incearca, zi-ne cum iese testul cromatic.

Bafta! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community