Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

PROBLEME CARTUSE JETTEC

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fisherman10



Data înscrierii: 20/Mar/2008
Mesaje: 3
Locație: ALBA IULIA

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 11:01 am    Titlul subiectului: PROBLEME CARTUSE JETTEC Răspunde cu citat (quote)

am cumparat zilele trecute niste cartuse compatibile Epson, seria T071X si am avut surpriza sa constat ca nu sunt recunoscute. o fi vina cartuselor? o fi vina imprimantei (Epson DX5000)? Ce-i mai intresant este faptul ca de cand l-am pus imi bifeaza ca nefunctional si un cartus Epson nou (albastrul) care pana atunci nu dadea nici un mesaj de eroare. Ceva solutii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 3:46 pm    Titlul subiectului: Re: PROBLEME CARTUSE JETTEC Răspunde cu citat (quote)

fisherman10 a scris:
am cumparat zilele trecute niste cartuse compatibile Epson, seria T071X si am avut surpriza sa constat ca nu sunt recunoscute. o fi vina cartuselor? o fi vina imprimantei (Epson DX5000)? Ce-i mai intresant este faptul ca de cand l-am pus imi bifeaza ca nefunctional si un cartus Epson nou (albastrul) care pana atunci nu dadea nici un mesaj de eroare. Ceva solutii?


Dragul meu pescar,

am nevoie de mai multe informatii, si anume:

1. Cand ai achizitionat imprimanta si, desigur, daca ai luat-o de noua.
2. Cartusul albastru este (era) original da? Am inteles corect?
3. Cartusul de negru functioneaza? Daca da, este original sau tot compatibil?

Pana raspunzi pot doar sa imi exprim nedumerirea in raport cu fenomenul descris si banuiesc ca s-a intamplat altceva, nefiind poate vina compatibilelor, intrucat trebuia eventual sa nu le recunoasca pe cele noi (compatibilele) si nicidecum sa apara fenomenul si la cel albastru care banuiesc ca e cart Epson original. Asta mai ales ca pana atunci imprimanta "vedea" albastrul...

Ca sa fiu mai explicit, poti sa pui un soarece mort in loc de cartusul rosu (de ex) si tot se vor vedea celelalte cartuse, nu se influenteaza reciproc procesul de identificare. In afara de situatia cand intreg circuitul de la capul de printare spre conectica imprimantei a patit ceva, in mod coincidental.

Banuiesc ca e altceva la mijloc, si cel mai simplu ar fi sa-ti iei si un alt cartus original (de ex de albastru) si sa vezi daca e recunoscut. Ca sa excludem cauza posibila din imprimanta...

Daca nu-ti mai recunoaste in urma inlocuirii cartuselor de-acum cu originale nici acele cartuse, e problema pe traseu intre cititorul de chip si "creierul" imprimantei, probabil ceva fizic, nu ma pronunt insa pana nu ne raspunzi la punctele mai sus solicitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fisherman10



Data înscrierii: 20/Mar/2008
Mesaje: 3
Locație: ALBA IULIA

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

raspuns la intrebari:
1. da, imprimanta a fost cumparata noua in nov.2007
2.cartusele negru si albastru sunt originale, galben si rosu compatibile
3.da eroare la galben si la albastru

si mie mi se pare un comportament aiurea, dar asa face. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fisherman10 a scris:
raspuns la intrebari:
1. da, imprimanta a fost cumparata noua in nov.2007
2.cartusele negru si albastru sunt originale, galben si rosu compatibile
3.da eroare la galben si la albastru

si mie mi se pare un comportament aiurea, dar asa face. Very Happy


N-am explicatie, dar sugestia mea este sa iei un set de 4 cartuse originale (in set iesi cu cca 20% mai ieftin decat originalele cumparate individual) si comunica-ne daca le vede pe toate. Pe urma fa permutari, dar in final daca de vina sunt cartusele, desigur trebuie luata legatura cu zona care ti le-a livrat pentru a fi schimbate sau returnati banii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 12:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asta se incadreaza foarte bine la categoria spam, nui asa? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 3:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum au reusit sa treaca de intrebarea "esti om sau robot", ca acolo trebuie dat efectiv click cu mouse pe "om"... dar le vin eu de hac sapt asta, stai cool. Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community