Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP 343

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 11:17 pm    Titlul subiectului: HP 343 Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta hp deskjet 6940 la care nu imi merge cartusul color 343 original pe care l-am incarcat de vreo 4 ori, dupa care mi-a dat eroarea "The following print cartridge has a problem Tricolor 334". Am luat un cartus compatibil cu care a mers o perioada, dar nu suficient cat sa se goleasca dupa care mi-a aparut din nou eroarea. Am reintrodus cartusul vechi pe care l-am pastrat si eroarea a disparut pentru a reapare ulterior dupa ce l-am scos din imprimanta pentru a-l desfunda. Din acest moment nici unul din cele doua cartuse color nu functioneaza cu imprimanta. Daca nu introduc cartusul color in slot imprimanta functioneaza doar cu cartusul negru. De atunci ledul aferent erorii de cartus color clipeste intarmitent la introducerea oricaruia din cele doua cartuse color pe care le posed.
1. S-a mai confruntat cineva cu probleme asemanatoare?
2. Are cineva idee daca mai merita sa cumpar un al treilea cartus in vederea posibilitatii functionarii acestuia din urma?
3. Este posibil sa fie o supraincarcare a circuitului cartusului color care să scurt-circuiteze cartușele astfel încât să apară eroarea?
4. Cunoaste cineva metode de accesare a eeprom-ului imprimantei pentru a putea fi editat?
Multumesc.
Sper sa imi poata raspunde cineva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Primul lucru, curata contactele, vezi sa nu fie mizerie acolo poate ceva cerneala de la reincarcari, de pref cu alool tehnic dar se accepta si cel medicinal. Sterge apoi cu servetel si reintrodu-l, complet uscat, in imprimanta.

La HP acasa zice asa:

Citat:
Raise the printer cover, remove the print cartridge on the right, and then lower the cover.
If the cartridge status light is off, a problem exists with the print cartridge you removed. Proceed to step 2.
If the cartridge status light is flashing, open the printer cover, replace the print cartridge you removed, and then remove the other print cartridge. Proceed to step 2.
Manually clean the print cartridge.
You will need the following items to clean the print cartridge:
Distilled water (tap water can contain contaminants that can damage the print cartridge)
Cotton swabs or other soft, lint-free material that will not stick to the print cartridge
Be careful not to get ink on your hands or clothing as you clean.
Place the print cartridge on a piece of paper with the copper strips facing up.
CAUTION: Do not leave the print cartridges outside the product for more than 30 minutes.

Moisten a cotton swab or lint-free material with distilled water and squeeze out any excess water.
Use the moistened swab to wipe the print cartridge copper contacts.
CAUTION: Do not touch the print cartridge ink nozzles. Touching the ink nozzles will result in clogs, ink failure, and bad electrical connections.

Figure 7: Clean the contacts

1 - Copper contacts
2 - Ink nozzles (do not touch)
Repeat this process until no ink residue or dust appears on the swab.
Reinstall the print cartridge in the carriage, and then close the printer cover.
Repeat the procedure for the other cartridge, if necessary.
If the issue continues, repeat steps 1 through 4.


Incerc sa-mi dau seama ce ar putea fi, pentru ca, desi te-am pus la curatenie, ma indoiesc aceea e cauza...
Vad ca mai au si altii problema, citez:

posted by pgray77 on Jan 14, 2009

Citat:
Just changed the tri-color cartridge (#97) on my HP 6980 printer and the replace cartridge light continues to blink. I tried re-installing the cartridge and power-off/on with no success. Complete removal of cartridge will allow b/w printing only. Any ideas? This is the first problem I've ever had with this printer.

... si am mai gasit, nu ma repet pe-aici, toate suna la fel.
In leg cu epprom, da-i un mesaj privat aici pe forum la mausica, el e guru eppromurilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 2:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot ceea ce scrie pe site-ul HP am făcut. Curățarea am făcut-o cu alcool izopropilic pentru a nu lasa depozite de amidon. Am curățat atât contactele cartușului cât și pe cele din imprimantă după ce în prealabil am scos alimentarea în vederea evitării scurt-circuitelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, i-ai lasat mesaj la mausica?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, i-am dat. Aștept să răspundă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 11:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am rezolvat.
Am luat la rând contactele de pe cartuș și le-am acoperit cu bandă adezivă ca să văd când dispare eroarea dată de imprimantă și rămâne cea dată de calculator. Sunt 3 contacte de pe rândul de sus și unul de pe ultimul rând care este și cel prin acoperirea căruia am reușit rezolvarea. Este cel acoperit în imaginile atașate.
În prima imagine sunt contactele cartușului original. În a doua sunt cele ale cartușului compatibil, care dădea aceeași eroare. Urmează să curăț cartușul original, să îl încarc și să văd dacă și acesta este funcțional.
http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-e6a37ec6ba.zip (link catre pozele de mai jos cu rezolutie mare)




In cele ce urmeaza fac o scurtă descriere a procedeului:
Cu cartușul orientat cu contactele spre nefericitul posesor se observă cele 30 de contacte organizate într-un rând în partea superioară și patru coloane în partea inferioară. Se taie o bandă de scotch de aproximativ 1-2 mm și se acoperă contactul situat cel mai inferior pe coloana 1 de la stânga la dreapta.
Atunci când introduc cartușul în imprimantă îmi apare o fereastră care mă anunță că nu este inserat corect cartușul în slot dar printează, iar eroarea de pe așa-zisul display al imprimantei a dispărut.
Id-ul meu de messenger este: georgescustefan2004, în eventualitatea în care cineva vrea alte informații.

PS. Am desfăcut imprimanta în ideea de a vedea dacă există vreo baterie care să alimenteze eeprom-ul, dar nu am găsit nimic asemănător.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mar 20, 2009 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari. Ai descoperit singur asta sau ai gasit undeva informatia? Daca ai gasit info in alta parte, unde? Ca trebuie sa fie un site bun! Laughing

Dar dupa cum ai descris, ai incercat tu, deci te felicitam.
Mi-am permis sa corectez postul tau in sensul de a pune pozele pe forum, nu ai putut pentru ca dezactivasesi codul BB!
Cand postezi, poti vedea ca sunt niste bife sub casuta de editare, si anume:

Citat:
Dezactivează codul BBCode în acest mesaj
Dezactivează zâmbetele în acest mesaj
Adaugă semnătura (semnătura poate fi schimbată din Profil)
Anunța-mă când apare un răspuns

da? Ei, daca bifezi "Dezactivează codul BBCode în acest mesaj" atunci degeaba pui imaginea pe un blog si ii copiezi link-ul dupa care degeaba apesi pe "Img" pentru a insera poza, ca esti cu codul care face toate astea... dezactivat! Wink

Ti-am scris si pe mess, putem vb acolo, pe viitor sa stii cum se pun poze, oricum bravo pt solutie! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 20, 2009 4:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru ajutor în privința post-ului.
Am descoperit eu contactul responsabil inspirându-mă din multiplele încercări de a reseta nivelul de cerneală la alte cartușe HP pe care le-am găsit pe internet. Am luat contactele la rând ca să văd dacă există vreun contact responsabil de recunoașterea cartușului de către imprimantă. Sunt mai multe în partea superioară, 2 sau 3 din cele 5 care sunt dispuse în linie. Iar contactul care se vede acoperit în imagine l-am găsit cu un pic de noroc, acoperind câte un contact și văzând dacă dispare eroarea de pe display-ul imprimantei și tipărește pagina de aliniere.
Pot spune că am avut mare noroc. De aici am avut inspirație, din partea finală a fișierului.
http://****refill4****/refillinstructons/pdf_downloads/HP-RefillInstructions.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 7:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu un update.
Contactul acoperit se pare că se ocupă și de aproximativ 25% din duzele culorii cyan, astfel încât nu se poate printa ceva care să arate și bine la calitate inferioară de "NORMAL" ca setare a calității printării.
Baftă
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 12:11 pm    Titlul subiectului: UPDATE Răspunde cu citat (quote)

După lupte seculare ce au durat 30 de ani și ceva încercări cu acoperitul contactelor am găsit că prin acoperirea contactului din mijloc de pe primul rând de sus în jos se rezolvă problema cu culoarea cyan. Acum cartușul merge la capacitate maximă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 6:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wink Cool Cool
Bravo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Update Răspunde cu citat (quote)

Din nefericire nu a rezistat mai mult de 4 luni soluția anunțată anterior de mine (cea cu acoperirea contactului din mijlocul primului rând dinspre superior spre inferior). Eroarea a reapărut.
Părerea mea este că undeva se produce o supraîncărcare a circuitului pentru color, astfel încât partea electrică a cartușului este afectată.
Sunt curios dacă este o problemă care apare doar la mine sau mai există persoane care s-au confruntat cu ea.
Voi reveni cu informații.
Baftă
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 9:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am mai citit si de circuite facute in asa fel incat dupa 1~2 refiluri sa se arda pur si simplu, intrerupand legaturi. In cartus desigur...

Ceea ce insa nu "rimeaza" cu arderea unui circuit e ca asta sa se rezolve prin acoperirea unor contacte. E posibil ca circuitele sa se puna in scurt dupa un anumit timp de utilizare, si prin acoperirea unor contacte sa se "pacaleasca" acest scurtcircuit care comanda blocarea printarii.

Dar astea sunt toate supozitii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Partea interesantă este că aceleași semne au fost date atât de către cartușul original cât și de cel , să-i spunem, compatibil. Este greu de crezut că și compania care face cartușe compatibile să aibă o politică economică similară HP, sau altor companii.
Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu cartușul negru.

De când am cumpărat imprimanta (aproximativ 1 an) am scos cam 30 000 de pagini. Cartușul negru a fost reîncărcat cu aproximativ un litru de cerneală, iar "cele color" cu câte 100 ml din fiecare culoare.

Baftă
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte justa observatia, compatibilele nu au aceeasi politica, doar daca:

1. Nu cumva au aceeasi politica ...(adica vor sa iei compatibile, frate, nu sa le refilezi! LOL Laughing Laughing Laughing );
2. Nu cumva la copiere au copiat si structura circuitelor 1:1, chiar fara a sti initial care e logica a ceea ce copiau;
3. Varianta mai complicata e sa fie totul din ceva din epprom sau softul imprimantei, aici insa imi seaca stiinta si trimit linkul la mausica, poate ne lumineaza el. Macar aproximativ, ce opinie are.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, am raspunsul lui mausica, si el suna asa:

Citat:
problema sta in felul urmator
la toate cartusele negre rezistentele din interior sunt de capacitate mai mare putin
decat la cele color
precum si depunerea pe rezistente a cernelei
e destul de simplu si lar trebui sa se inteleaga ca un cartus nu poate tine la nesfarsit mai ales cand face deja 30.000 de pagini
am imprimanta care la 300.000 de pagini s-a ars capul de printare
si imprimanta mea de acasa dupa 5 pagini


Cred ca e limpede ca e chestie de rezistenta (asa-zisa) a cartusului, si ce e drept e drept, ai cam scos parleala cu cartusul tau... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 20, 2009 11:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răspunsuri.
O să mai postez când mai am câte ceva de anunțat.
Baftă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community