Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cerneala PGI520 black

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tandalosu



Data înscrierii: 23/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 12:24 am    Titlul subiectului: Cerneala PGI520 black Răspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau 'noul' Canon Pixma iP 3600 suge cam multa cerneala neagra?
A mai observat cineva asa ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 11:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa este. Un cometariu despre imprimanta ta pe alt site zice, citez:
Citat:
That printer worked OK for the basics, but the ink usage was horrendous. Compared to the Epson I had prior to the HP I felt like I was being stolen from in regards to ink costs. I make a lot of full color prints and I felt like my HP was running dry after about 20 pages. I remember having no problem getting well over a hundred with my Epson. This experience did not make me very fond of HP Inkjet printers.


In schimb imprimanta are alte facilitati care sunt compensatorii pentru consumul mai mare de cerneala.
Acesta (consumul mare) poate fi facut mai putin dureros, utilizand cartuse compatibile, refilandu-le pe cele originale sau - si mai bine - montand pe imprimanta un sistem de alimentare continuua (CISS)

de achizitionat de ex aici: http://****powertrust.ro/CISS_canon.htm ,
alimentat cu cerneala Inktec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tandalosu



Data înscrierii: 23/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 8:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hmmm...si cam care ar fi facilitatile la care faci referire?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 8:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai eu sa-ti spun ce face bine imprimanta ta?? Laughing
OK, hai ca e mai simplu sa copiez opinia altora:
Citat:
The Canon IP 3600 had very few bad reviews. I noticed some reviews about how it was difficult to setup... I am baffled as to why.

This printer was very easy to setup with a nice quick and smooth software installer. HP has got to have the worst installers. I have seriously spent like a half hour waiting for a full HP installer to finish on more than one occasion. I don't know what it is wil HP software, but it is seriously overweight.

I have printed a bunch of pages with this new printer on both paper and cardstock. So far, the ink monitoring tool has not even dropped at all. Either it is broken or this printer is very efficient ink wise. I am sure it is the later as I have inspected the ink cartridges.

I love the rear tray and the cassette combo on this printer. It is nice to have cardstock and regular paper loaded at the same time. The software is simple to use, and has just the right amount of features and customization.

If I had to point out some weaknesses it would be tough. I would probably say refilling all of the ink cartridges at once is expensive, however the counter arguement to that is that the page yield is high. There is no scanning function, but I knew that when I bought the printer. (I just really don't scan anything.) It isn't the fastest printer around, but it certainly isn't slow. No USB cable... I don't know of any printers that do come with them. That is about it.

All in all... I really love this printer. This is by far the best inkjet printer I have ever owned, and my favorite inkjet printer by far. It is the perfect combination of price and performance. The ink cartridges that come with it are all full size cartidges (and actually truly full).


Deci? OK, zice ala, o fi avand consum de cerneala, dar uite cate puncte pozitive la imprimanta asta! Corect?

De aia am spus, daca singurul lucru care te nemultumeste este consumul de cerneala, ia-ti refill la cartuse sau CISS.

Daca te nemultumeste si altceva... atunci de ce ai cumparat-o?

Sau poate ca ai facut si tu ca si 99% din romani, daca ceva e la oferta si pare ieftin sau e cadou, sari pe el nene, ce conteaza ca consuma mult sau costa mult intretinerea, etc...

Una peste alta, cine vrea sa-si ia imprimanta e invitat sa intre pe forum la sectiunea "IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale" unde sa intrebe inainte de a cumpara, asta evita surprize de genul "mananca multa cerneala" sau "nu se poate reumple" sau altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community