Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema pixma IP 4500 sau cartus PGI-5BK

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ButchX



Data înscrierii: 08/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 12:22 am    Titlul subiectului: Problema pixma IP 4500 sau cartus PGI-5BK Răspunde cu citat (quote)

am o problema cu imprimanta,nu mai printeaza din pgi-5bk.
am folosit metoda prin fortare la cald si nu se intampla nimic,celelalte cartuse merg ok (mai putin cli-8bk pe care nu il ma recunostea si a trebuit sa iau unul nou).nu stiu daca este din cauza cartusului sau a capului de printare.mentionez ca imprimanta nu a fost folosita cateva luni.
la head alignment printeaza negru si cyan,la nozzle check randul cu PGI lipseste.am consumat un rand de cartuse pe nozzle checkuri si cleaninguri si deep cleaninguri,nici o imbunatatire.
sistemul de operare este windows 7 in caz ca are importanta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 6:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-o fi infundat capul in sectiunea lui PGI.
Ai incercat cu PGI nou si nu merge, atunci aia e... Cam trist, dar posibil rezolvabil prin desfundare la firma service.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ButchX



Data înscrierii: 08/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ideea este ca (am si uitat sa mentionez) in timp ce capul era asezat pe servetel am pus cu seringa cerneala in partea de sus a cartusului sa vad daca se absoarbe pe partea cealalata si se absorbea (adica trecea cerneala pana pe servetel) am sa incerc azi si cu alt cartus si daca nu merge ma duc cu capul de printare la curatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 10:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Verifica daca in zona unde se parcheaza capetele e multa cerneala neagra acumulata.
Daca da, s-a infundat pompa de curatare de la cartusul negru. Are undeva niste coturi intre inbinarile furtunaselor cu sectiune interioara foarte mica si acolo se depune cerneala care ar trebui sa se duca in absorber si se infunda.
Daca nu se face curatarea cartusului cum trebuie (proces care are si rol de amorsare) nici nu tipareste bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ButchX



Data înscrierii: 08/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 12:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu sunt acum langa imprimanta,este acasa iar eu la serviciu,insa am vazut ieri cand am scos capul de printare ca era destul de multa cerneala neagra in dreapta,pe un burete (banuiesc ca acolo parcheaza).
Sa inteleg ca ar trebui sa iau cartusul si capul de printare si sa ma duc cu ele la un service sa le curete profesional?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 2:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sistemul de curatare (purge unit) e undeva sub zonele de parcare. Pentru curatare trebuie demontata imprimanta si spalate furtunasele care duc cerneala rezultata in urma procesului de curatare catre "waste ink tank" unde e absorberul.
Pompa are doua sectiuni: una pentru cartusul PGI si cealalta pentru CLI-uri. Din experienta pot sa-ti spun ca se infunda doar furtunasul de la PGI din doua motive:
- cerneala este cu pigment si se depune formand un fel de noroi;
- furtunasul are doua coturi la 90 grade si foarte inguste care favorizeaza infundarea.

Vezi si aici:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=298

De cat timp ai imprimanta si cat a stat nefolosita?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ButchX



Data înscrierii: 08/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 10, 2009 12:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cam de un an si jumatate si a stat nefolosita cateva luni (3-4 cred)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mar Noi 10, 2009 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci e foarte probabil sa se fi intamplat ceea ce am scris mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community