Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

reumplerea cartuselor multifunctionalei hp deskjet f4280

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
florina



Data înscrierii: 17/Noi/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 3:28 pm    Titlul subiectului: reumplerea cartuselor multifunctionalei hp deskjet f4280 Răspunde cu citat (quote)

salutare!!!!!
as vrea sa-mi reumplu cartusul negru pt o multifunctionala hp deskjet f4280 si nu stiu cum, ma poate ajuta cineva? am tus dar nu stiu cum sa-l introduc in cartus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te rog sa ne spui ce tip de cartus ai in imprimanta, pt ca din cate stiu merge cu hp-21 la negru dar si cu hp-300 sau 300XL black. Acestea ar trebui sa aiba aceeasi dimensiune, deci sa difere doar capacitatea, si in acest caz se reumple cu kit de refill hpi-0005d - InkTec, ai aici poza
http://mediatec.ro/detalii-InkTec/hpi-0005d.htm
si dedesubt un link numit "Instructiuni de utilizare".

Ce e sigur e ca ai nevoie de kit de refill, degeaba ai cerneala si seringi, reumplerea unui cartus inseamna ceva mai mult decat gasit orificiu si pus cerneala, dupa cum poti citi in pdf-ul indicat de mine mai sus...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florina



Data înscrierii: 17/Noi/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 1:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, dar problema mea este ca nu gasesc "gaura"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florina



Data înscrierii: 17/Noi/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

este cartus hp 300
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 7:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

florina a scris:
da, dar problema mea este ca nu gasesc "gaura"


Very Happy Very Happy Very Happy E CLAR, TREBUIE SA APELEZI LA UN TIP! Twisted Evil Twisted Evil

IN GENERAL NU ESTE GAURA, CI EA TREBUIE DATA CA SA ZIC ASA. HAI CA-I SEARA, MAINE DIMINEATA SUNT LA TIMISOARA LA MEDICI CU CINEVA DAR CUM REVIN SPRE SURSELE DE INFORMARE CAUT SA VAD CARE-I TREABA CU ASTA, OK?

Scuze caps, ramasesem asa de la alta aplicatie, ne auzim maine sau cel tarziu poimaine dimi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florina



Data înscrierii: 17/Noi/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ms mult, am rezolvat-o cu umplutul, acum problema e de ce curge, i-am pus doar 8 ml si curge continuu :(
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 5:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

florina a scris:
ms mult, am rezolvat-o cu umplutul, acum problema e de ce curge, i-am pus doar 8 ml si curge continuu Sad


Daca ai umplut conf instructiunilor, daca curge inseamna ca:
- ori buretele a fost uscat in interior si nu mai absoarbe cerneala;
- ori ai pus prea multa cerneala. Ai spus ca ai pus 8 ml, pe ce te-ai bazat cand ai pus 8 ml si nu 5 sau 10? Vezi de ce nu e bine sa faci treaba "dupa ureche"? Dar romanu' nu se invata in veci vecilor amin!.... Crying or Very sad

Si varianta 2 e aproape sigura cea in cauza, intrucat din ce vad pe net cartusul HP-300 negru e de doar... 4ml!

In acest sens ai - de exemplu - informatia aici:
http://****laptopsdirect.co.uk/HP_300_CC640EE-ABB/version.asp
, unde scrie:
Citat:
HP 300 Black Ink Cartridges print laser-quality text documents and images that resist fading. This original HP ink cartridge is designed to deliver user-friendly features at an affordable price.

Product Description - HP 300 - print cartridge
Consumable Type - Print cartridge
Printing Technology - Ink-jet
Printing Colour - Black
Capacity - 4 ml


Deci tu ai pus dublu! Normal sa curga! Intre timp trebuie sa fi curs tot ce nu cuprinde buretele, in orice caz, pe viitor pune doar 3~4ml!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florina



Data înscrierii: 17/Noi/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 6:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aaaaaaaaaaaa! Razz ai dreptate in final s-a scurs o parte dar acum merge. Ce-i drept nici nu m-am interesat sa vad de cat e cartusul dar acum mi-am invatat lectia .........acum totul e bine Very Happy
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 11:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrucat e clar ca nu ai experienta in domeniu, iti recomand sa citesti cu atentie instructiunile de exploatare a cartuselor ink de aici:
http://mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3

In rest, bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asqard



Data înscrierii: 12/Iun/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vreau sa mi cumpar un hp f4280 si stau in dubii cu cartusele lor 300. mie frica sa nu mi iau tzeapa cu ele sa aiba cip si dupa cateva refiluri altele, asa cum am patit la canon mp160.voi ce stiti, merg refilate in prostie sau tot asa dupa cateva refilari nu imi mai vede imprimanta.

ce alternative bune mai sunt pt o multifunctionala inkjet pana in 250ron, la care cartusele sa nu moara repede si sa suporte un print de 2-3000 pag pe luna?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 7:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asqard a scris:

ce alternative bune mai sunt pt o multifunctionala inkjet pana in 250ron, la care cartusele sa nu moara repede si sa suporte un print de 2-3000 pag pe luna?


Grasa, laptoasa si devreme acasa! Razz
2 - 3000 de pagini pe luna la un pret de sub 250 ron? Si cate luni vrei sa tina?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asqard



Data înscrierii: 12/Iun/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 7:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

canon mp160 pe care il am ma tot tine de un an la 2-3000 pag pe luna dar cartusele lor cu cip sunt de belea, error e15 la fiecare 3 luni ... disper, mai am un lexmark z605 dar pana printeaza, mori cu ea in bratze. dar cartusele la lexmark nu aveau moarte ... dar deh tre sa mi iau un laser cred si aici o sa fie mai greu cu refilarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 8:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MP 160 merge cu PG 40 si CL 41 care sunt cartuse cu cap inclus.
Eu nu stiu ce fel de pagini tiparesti dar in mod normal la 3000 de pagini trebuie sa refill-ezi de mai mult de 10 ori cartusul. Cat vrei sa te tina?
Si daca ai tiparit un an in medie 2500 de pagini pe luna adica aproximativ 30000 pagini adica 60 de topuri poti sa spui ca ai batut recordul. Desi eu am o indoiala...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asqard



Data înscrierii: 12/Iun/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intr-un an am schimbat 4 seturi de cartuse Neutral ... error e15
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asqard



Data înscrierii: 12/Iun/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dar ne abatem de la intrebarea mea ... cartusele hp 300xl au cip sau nu?dupa ce imprimanta vede k e low ink mai are multa viata cartusul ala sau nu?am citit pe net k e destul de varza imprimanta si face tot felul de porcarii ... sfatul vostru care ar fii sa o cumpar sau nu pt un tiraj de ~2-3000 pag pe luna?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu are chip, imprimanta insa sesizeaza ceva la cartus care ii da unicitate (serialul cartusului zic unii), si dupa ce e ink low si empty zice pas la refill.
Din eppromul ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doMysMk



Data înscrierii: 12/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 6:38 pm    Titlul subiectului: mda Răspunde cu citat (quote)

Si eu am un HP f4280 si nu imi mai recunoaste cartusul negru.
Adica atunci cand sunt amandoua in imprimanta nu recunoaste niciunul, dar cand scot negrul il recunoaste pe cel color. de asemenea cand e decat negrul nu recunoaste nimic; pe display-ul ei(ala mic) apare un "E"
pls help
ms! Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 8:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Niciun help, ci cartus negru nou. Daca nu-ti mai merge cu nou atunci mai vedem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doMysMk



Data înscrierii: 12/Noi/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 15, 2009 6:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai ma gandeam ca are cv...adica dupa ce sta o noapte in imprimanta si dau sa printeze ceva trage cu cartusul negru cam 2 pagini si la a treia se opreste la jumatate:|
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Noi 15, 2009 6:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In timp ce sta ajunge ceva cerneala printre "gunoaie" uscate si inoroiate pe la duze, dar dupa 2 pagini iar da sa iasa alea. Daca ai avea unde (la iasi si arad stiu unde) sa SPELI complet cartusul... daca nu, cartus nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community