Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Refill pixma iP4600

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Lupse Ioan



Data înscrierii: 26/Noi/2009
Mesaje: 3
Locație: Dej

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 12:11 pm    Titlul subiectului: Refill pixma iP4600 Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimantă Pixma iP4600 cumpărată in aug.2009 care mai are cartușele originale. Cartușele de culoare (C, M, Y) s-au golit, în momentul de față, softul mă avertizează având un X roșu deasupra acestora. Totuși, dacă printez o pagină full color, imaginea este bună cu excepția faptului că pe albastru face dungi de 8 mm lățime, alternativ albastru închis și deschis, diferența de nuanță fiind mică deocamdată (culoarea închisă fiind redată curect).
Am întâlnit pe acest forum niște informații referitoare la fenomenele ce apar dacă se printează fără cerneală în cartușe, dar n-am reușit să-mi dau seama la ce imprimantă făcea referire.
Doresc informații mai amănunțite asupra acestor fenomene, dacă este greșit faptul că nu am schimbat cartușele până acum, dacă pentru refill trebuie să cumpăr alte cartușe sau se poate pune cerneala în cele originale, dacă trebuie cartușe cu cip autoresetabil, cum se face corect această operațiune, sau alte lucruri ce trebuie știute obligatoriu pentru început.
Vă mulțumesc anticipat
Nelu L.
_________________
”O imagine face cât o mie de cuvinte”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 27, 2009 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Informatiile se refera la toate imprimantele cu cerneala, cu exceptia celor Epson.

2. Cartusele trebuie schimbate cand se golesc. Sau reumplute. Daca nu o faci, evident e o greseala.

3. Refill se poate face la cartusele originale. Ele nu trebuie sa fie cu chip autoresetabil, decat daca te intereseaza se ai indicator de nivel de cerneala. Daca vrei atunci sigur ca e bine sa ai cartuse autoresetabile sau resetator.

4. Dupa cum vezi aici http://mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_IP_4600.html cel mai jos sunt trusele de refill. Ele contin atat cerneala cat si instructiuni de umplere detaliate, ustensile, seringi, dopuri, socluri, pe scurt tot ce trebuie ca sa faci refill la cartusele tale (inclusiv manusi de nailon sa nu te murdaresti). Deci cumperi prima oara kiturile de refill si, abia dupa ce nu mai ai cerneala care vine in kituri, cumperi cerneala la 100ml.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupse Ioan



Data înscrierii: 26/Noi/2009
Mesaje: 3
Locație: Dej

MesajTrimis: Vin Noi 27, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răspuns. Voi urmări subiectul în continuare deoarece mă interesează să obțin rezultatele cele mai bune la imprimare în condițiile în care folosesc imprimanta destul de rar (uneori trece o săptămână fără s-o folosesc). De aceea mă gândesc că s-ar putea să apară probleme legate de utilizarea prea rară a imprimantei (uscarea cernelurilor ?).
cu respect
Nelu L.
_________________
”O imagine face cât o mie de cuvinte”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa este. Si pentru a preveni aparitia problemelor cauzate de exploatarea rara, citeste aici indicatiile de intretinere si cum trebuie utilizata imprimanta, curatat cap printare, etc http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 primele 2~3 postari. Sunt convins ca te vor ajuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupse Ioan



Data înscrierii: 26/Noi/2009
Mesaje: 3
Locație: Dej

MesajTrimis: Joi Dec 03, 2009 9:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am citit tot ce este postat acolo și sunt câteva informații care m-au pus pe gânduri. Iată de ce:
Folosesc imprimanta pentru inscripționarea DVD-urilor și a coperților pentru carcase DVD. La inceput am folosit DVD-uri găsite în magazine (PRINCO, MAXELL) care au suprafața albă, mată. Mi se pare un dezavantaj faptul că nu au suprafața printabilă rezistentă la apă. De aceea am căutat și găsit DVD-uri cu suprafața rezistentă la apă, dar acestea sunt lucioase.
Problema e că cele mate sunt perfecte după printare dar pe cele lucioase apar niște dungi paralele care se văd numai dacă privești DVD-ul sub un anumit unghi pentru a vedea reflexiile formate pe suprafața lui. Dungile nu există inainte de printare, apar după printare numai pe cele lucioase (DVD-R Taiyo Yuden). Vreau să subliniez faptul că nu este zgâriat DVD-ul, ci este o urmă lăsată de ceva ce freacă suprafața discului. Chestia este interesantă pentru că urmele nu sunt pe direcția de mișcare a capului de printare, ci pe direcția pe care se mișcă suportul pe care se fixează DVD-ul, adică perpendicular pe direcția pe care se mișcă capul de printare, au cca. 12mm distanță între ele și nu sunt toate la fel de vizibile.
Probabil nu au legătură cu imprimarea, dar nici nu pot găsi explicația fenomenului.
Dacă cunoașteți ceva despre problemă, vă rog să mă informați.
Mulțumesc
Cu respect
Nelu L.
_________________
”O imagine face cât o mie de cuvinte”
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 14, 2009 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E clar ca e ceva mecanic acolo unde culiseaza discul pentru a fi imprimat, si e ceva inainte sau dupa cap printare, ceva care lasa dungile...
Ar trebui "pacalit" mecanismul ca e inchis (blocat senzorii de clapete deschise etc) si vazut in timp ce printeaza, cat mai de aproape, cu "lupa ".... Shocked Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community