Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

resetare cartuse pt Canon Pixma IP 4700

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
popeyej



Data înscrierii: 03/Ian/2010
Mesaje: 2
Locație: Moroeni

MesajTrimis: Dum Ian 03, 2010 9:34 pm    Titlul subiectului: resetare cartuse pt Canon Pixma IP 4700 Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Am o imprimanta Canon Pixma IP 4700, careia i-am reincarcat acasa cartusele cu cerneala. Intrebarea e cum sa resetez cipurile, astfel incat sa imi arate ca sunt din nou pline (pentru ca fizic sunt pline).
Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 04, 2010 7:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu exista inca resetatoare de chip pentru cartusele tale. Ai insa doua alternative:

1. Iti cumperi de undeva CHIPURI AUTORESETABILE (Mediatec nu are dar aici un exemplu http://****winrun-hk****/sdp/798448/4/pd-4213062/4850866-1678776.html , da-i si tu un "goagahle" te descurci) si le schimbi pe cele de pe cartus cu cele cumparate.

2. Iti cumperi un CISS (sistem de alimentare continuua) unde nu te mai doare capul de nivele intrucat le vezi pe rezervoarele care se afla in exteriorul imprimantei (vezi aici http://****powertrust.ro/CISS_canon.htm#iP4600 )

NOTA: la al doilea link (de la powertrust): vad ca acolo la CISS are de vanzare si... fix... cartuse resetabile !, deci da-i bataie, firma e de incredere, il cunosc pe patron, baiat de 100. cand vb cu el (Florin Buzduga) spune-i ca astept oferta de un 1~2% din firma, la cati clienti ii trimit Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marian78jr



Data înscrierii: 07/Iun/2009
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Ian 04, 2010 10:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am cumparat cartuse cu cip pentru imprimanta mea Canon Pixma iP4700 de la ciss-shop. Am primit si un prospect unde spunea ca "puteti face reincarcarea direct in imprimanta fara a mai scoate cartusele afara" , m-am luat dupa ei, si s-au "inecat" cartusele in cerneala. Imi scoate cu dungi si cand am scos cartusele afara era full de cerneala in locasele capului de printare. Acum le incarc in dispozitivul cu care au venit cartusele. Am impresia ca cerneala nu e de calitate. Negru pt. PGI 520 se infunda dupa vreo 6 zile daca nu printez. Am fost nevoit sa pun capul de printare in apa la 50gC, si-a dat drumul.

Ultima modificare efectuată de către marian78jr la Mar Ian 05, 2010 4:35 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 9:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. CISS-shop e de fapt acelasi lucru cu Powertrust, asa ca te voi ruga sa iei legatura cu ei sa le spui ce ai patit si sa vedem unde e greseala. Din punctul meu de vedere nu vad care ar fi problema cata vreme ti-au dat cerneala Inktec. Sticlutele din care faci refill, ce scrie pe ele? Inktec?

2. Poti face refill fara sa scoti cartusele, dar numai daca nu supraincarci, adica daca te mentii strict SUB capacitatea maxima admisa a cartusului. Cum ai depasit-o, cum curge. Tu ai respectat intocmai instructiunile si cantitatile?

3. In final: ia legatura cu d-l Buzduga de la Powertrust si te asigur ca se vor lamuri neclaritatile, domnul in cauza e un colaborator de peste 5 ani si chiar il cunosc bine. Oricum ii trimit link cu acest topic, doar ca la cati clienti are, nu poate el sa stie care dintre ei esti, de aceea te rog pe tine sa suni la ei. E posibil sa-ti raspunda aici, depinde cat e de prins de treaba, de citit insa sigur va citi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marian78jr



Data înscrierii: 07/Iun/2009
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 4:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu merg încărcate cartusele mele în interiorul imprimantei.
- cartușul are un dop de silicon;
- scot dopul, incarc cu cerneală până când mai rămâne vreo 3mm spatiu gol;
- in momentul în care introduc dopul de silicon, atunci presiunea apasă în interior pe cerneală și iasă forțat afară, iar la a 2 -a sau la a 3-a reincărcare, locașul capului de printare se umple cu cerneală.
Solutia e să incarc cartusele in dispoztiv. Nu sunt de vină cei de la Powertrust.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 9:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

marian78jr a scris:
.........Am primit si un prospect unde spunea ca "puteti face reincarcarea direct in imprimanta fara a mai scoate cartusele afara" , m-am luat dupa ei, si s-au "inecat" .........


Nu asta ai scris? Pai, si prospectul nu de la powertrust era acolo? Deci Powertrust trebuie sa-ti dea explicatii.

Aaaa! ca si ei la randul lor vor suna la producator sa-l ia la shtangah, e partea a doua. Twisted Evil

Da' in fine, revenind, eu nu am spus sa iei leg cu ei doar ptr umplutul pe loc, ci pentru dunga aia la printat normal, sa te ajute, sa te sfatuiasca, etc. E chiar ok omu de-acolo, angajatii la fel, apeleaza fara rezerve la ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marian78jr



Data înscrierii: 07/Iun/2009
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 4:15 pm    Titlul subiectului: Canon Pixma iP4700 Răspunde cu citat (quote)

Am desfundat sub presiune cu apa distilata capul de printare apoi am printat pe culori C,M,Y, aceiasi problema, tot cu dungi scoate - pe ultimul rand. Chiar pe toate culorile C,M,Y sa-mi scoată cu o dunga pe print standard din prima zi, nu are cum sa fie capul infundat. Cum pot face rost de adresa de email a lui popeyej ?, sa-i trimit fiserul din word cu barele colorate , sa printeze pe standard si sa vad daca si la el e aceiasi problema - poate o fi un defect de fabricatie la imprimantele Canon Pixma iP4700. . Culmea este ca, nu imi scoate cu dungi pozele printate pe standard.

Ultima modificare efectuată de către marian78jr la Vin Ian 08, 2010 6:40 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Simplu, ii trimiti la popeye un mesaj privat (vezi meniul de sus al forumului) si il rogi sa iti dea adresa de mail.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marian78jr



Data înscrierii: 07/Iun/2009
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 6:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema s-a rezolvat. Am luat cipurile autoresetabile de pe cartusele cumpărate separat apoi am scos cipurile de pe cartusele originale iar in loc am pus cele autoresetabile. Am facut 3 alinieri din Soft ...ceea ce inainte nu am putut face cu cartusele cumparate separat - imi printa doar o pagina iar apoi nu puteam face corectiile, revenea la meniu. Inainte imi printa pozele pe o tentă verde dar testul de culori era Ok. Am reusit sa aliniez cartusele. La testul din Word nu imi mai scoate cu dungi. Capul de imprimare nu l-am mai curățat dar am printat cu pauze, vreo 4 pagini cu bare colorate C,M,Y,Bl. ca sa iasa cerneala veche din capul de imprimare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community