Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lexmark 2500 Series

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ride2esc



Data înscrierii: 05/Iul/2008
Mesaje: 2
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm Iul 05, 2008 7:41 am    Titlul subiectului: Lexmark 2500 Series Răspunde cu citat (quote)

Salut la toti

Am un lexmark 2500 series.
Am reincarcat cartusele la o firma de profil (la garaje in complexul din timisoara - pt cunoscatori) dar imprimanta nu printeaza.

Va rog ajutati-ma mult si repede.
Cartusele sunt pline..ca pagina de test iese f. bine.

Va rog - pt cei ce vor sa ma ajute - sa evite a-mi lasa mesaje de genu:
reinstealaza softu, sau driverele, sau instaleaza doar driverele, sau incearca cu imrpimanta inchisa, PT CA AM FACUT ASTA DEJA DE 10000 DE ORI ! SUNT DISPERAT.

Si ..nici nu vreau sa iau alta...
Multumesc mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 07, 2008 10:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai incercat sa reincarci cartusele 28 si 29 cu care vine imprimanta? Acelea sunt nereincarcabile, inlocuieste-le cu acestea: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_2500.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ride2esc



Data înscrierii: 05/Iul/2008
Mesaje: 2
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iul 07, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Ai incercat sa reincarci cartusele 28 si 29 cu care vine imprimanta? Acelea sunt nereincarcabile, inlocuieste-le cu acestea: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_2500.html


si daca le cumpar pe astea, astea 2 sunt reincarcabile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Mar Iul 08, 2008 6:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa cum vezi, pe pagina spre care te-a indrumat mediatecar scrie sus:
"Consumabile pentru Lexmark X 2500"

...si dedesubt gasesti, alaturi de cartusele care deservesc imprimanta, cerneala vrac si kit-uri de refill, corect?

Mai mult decat atat, daca dai "click" pe poza kit-ului de refill, se deschide o pagina cu poza aceea marita si sub poza gasesti un link catre un pdf, care contine instructiuni de refill pentru acel kit, care e pentru imprimanta ta!! Ouaauu!!!

In aceste conditii, tu, dragul nostru ride-doi-esc, tu ce crezi? Eh??
OARE "si daca le cumpar pe astea, astea 2 sunt reincarcabile?", SAU NU SUNT REINCARCABILE?... Shocked

Daca nu gasesti raspuns la aceasta intrebare atunci sfatul meu sincer este sa nu te apuci cumva singur de refillat cartuse, ca pentru cineva care pune asemenea intrebari, nici un cartus de la nici o imprimanta nu sunt refillabile, frate! Ce naiba...

Si tu, mediatecar, fa te rog un capitol de forum "intrebari pentru boboci" care e cu raspunsuri pe bani, ca pe gratis n-as mai vorbi o data cu d'ashtia niciodata! Si asa ca ti-am lamurit pah asta te costa 3 beri rrrreeeecccci si pe strandu' ala al vostru de fitze din Arad! Cool Cool Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 08, 2008 6:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai KingC ca exagerezi, au mai fost in trecut cazuri cand o imprimanta era trecuta ca fiind deservita de kit si - desi puteai refilla cartusul - nu il mai vedea imprimanta. A fost cazul la Lexmark seria X4000 (4550, 4500, 4000 etc). Intrebarea e ok, ca si raspunsul tau dealtfel (mai putin ironiile).

Si chestii pe bani exista deja si pt imprimante sau copiatoare pe net, dar sigur nu sunt mai competenti ca si noi. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dornik27



Data înscrierii: 22/Iul/2008
Mesaje: 2
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 6:52 am    Titlul subiectului: salut Răspunde cu citat (quote)

si eu am aceiasi probl cu x2550. si nush ce are, de fapt nu ma pricep deloc la imprimante, cum asi putea sa stiu ce are?????
dupa ce am reincarcat 1 data cartusele imprimanta nu mai vrea sa le recunoasca, le reneaga in totaliate.. cine ma poate ajuta si pe mine?
am auzit ceva de resetare cip? cum adica?
sau unde se reseteaza cipurile astea?
se ocupa cineva de asa ceva? daca da cine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 8:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu te mai chinui, ele nu au chip, poti doar sa te interesezi cum se reseteaza epprom-ul imprimantei, ca acolo e tinuta minte informatia asta, stiu ca se poate dar in Romania inca n-am auzit sa se fi facut asta asa ca uita si urmeaza sfatul de mai sus, lasa cartusele alea naibii si ia-ti cinstite, reincarcabile.

Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Sâm Ian 16, 2010 2:30 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 02, 2009 12:16 pm    Titlul subiectului: lexmark x460 Răspunde cu citat (quote)

salutare !!!!

stiu si va rog sa nu aruncati cu pietre...

ce cartuse trebuie sa iau sa le pot refilla (daca sunt pentru modelul asta).
am vazut ca are kit dar ce cartuse sa cumpar?
1. Cartus inkjet original, negru, RP, capacitate mare
Cod: 18c2170e
Producator: Lexmark
Capacitate: 475 pagini
si
2. Cartus inkjet original, color, capacitate mare, RP
Cod: 18c2180e
Producator: Lexmark
Capacitate: 500 pagini
astea au cea mai mare capacitate...pot fi refillate cu kit-ul din dotare?

va multumesc !!! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 02, 2009 12:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu conteaza care.
Nu dam cu pietre. Laughing

RP inseamna "Return Program", adica o actiune de-a lui Lexmark de a vinde mai ieftin daca returnezi dupa utilizare cartusul la ei. Problema e ca in Romania nu ai unde-l returna pt ca nu si-au facut "infrastructura" in acest sens.

Asa ca nu conteaza care le iei. RP nu inseamna ca e diferit fata de cel fara RP, decat dpdv al acelui program de returnare, dar n-are nici o leg cu capacitatea cartusului de a fi refilat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 02, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ce chestie... si cartusele ce vin cu imprimanta nu pot fi refillate... am inteles din forum.
oricum daca asa sta treaba, ne "adaptam" nevoilor.
multumesc mult !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 02, 2009 12:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect, dar eu vorbeam de cele pe care le poti cumpara. Nu discutam de cele cu care vine imprimanta, acelea sunt de unica, corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 05, 2009 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite, ma freaca la cap si un director de-al meu, asa ca hai sa lamurim o data chestia asta cu RP-urile:

Exista 3 feluri de cartuse, si anume:

- cele "demo" cu care vine imprimanta, nu merg refilate si au cant infima de cerneala in ele.
- cele originale normale (fara RP), merg refilate
- cele originale RP, mai ieftine pt ca sunt incluse intr-un program de returnare la producator in schimbul cartusului nou, dupa utilizare.

Unii se feresc de RP-uri ca cica nu ar fi refilabile. Eu stiu de la lasere dar si de la unele cartuse ink refilate de mine personal ca merg refilate FARA PROBLEME.

Insa multe voci zic ca nu, ca ei nu vor RP ca sunt probleme.

Intrebarea si rugaminte in acelasi timp:

Cine stie CU SIGURANTA si DIN PROPRIE EXPERIENTA ca RP-urile nu merg refilate (adica a refilat el si nu a mers pe urma cartusul) e rugat sa dea o geana p'aci si un pic de dans de tastatura, ca pana acum toti dar absolut toi zic "am auzit ca..." sau "eu asa stiu ca..." dar nimeni nu zice "am umplut RP si nu merge".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
buretzel



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Ian 16, 2010 2:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am umplut cartusele 36 si 37 Return Program si nu merg!!!! Au un chip care dupa ce livreaza o anumita cantitate de cernela nu mai livreaza cerneala deloc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 16, 2010 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De aia nici nu le vindem pe alea... vezi aici: http://mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/X_5150.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am unplut 28, 29, 14, 15......nu merg....daca au mers au scris cateva zeci de pagini pana a ajuns la zero contorul....

in schim cele care se termina cu A merg....am cartuse incarcate si de 5-6 ori
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community