Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse Canon IPF 600 (PFI 102)

 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Liliana L.



Data înscrierii: 09/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Dorohoi

MesajTrimis: Sâm Feb 09, 2008 12:31 pm    Titlul subiectului: Cartuse Canon IPF 600 (PFI 102) Răspunde cu citat (quote)

Am un prieten care a cumparat Canon IPF 600 si cartusele s-au epuizat! Am facut refill-ul dar cartusele sesizeaza 0! As avea curiozitatea daca chip-urile de pe cartusele PFI 102 se pot reseta si daca da cum! Orice raspuns se va trata cu maxim respect! Va multumesc anticipat si o viata asa cu o doriti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Feb 09, 2008 3:00 pm    Titlul subiectului: Re: Cartuse Canon IPF 600 (PFI 102) Răspunde cu citat (quote)

Liliana L. a scris:
Am un prieten care a cumparat Canon IPF 600 si cartusele s-au epuizat! Am facut refill-ul dar cartusele sesizeaza 0! As avea curiozitatea daca chip-urile de pe cartusele PFI 102 se pot reseta si daca da cum! Orice raspuns se va trata cu maxim respect! Va multumesc anticipat si o viata asa cu o doriti!


Din pacate reset-ul la Canon nu este uzitat nici la cartusele mai vechi, pur si simplu se renunta la monitorizarea nivelelor de cerneala. La cartusele anterioare (PGI-CLI sau PG-CL) soft-ul imprimantei avertizeaza disperat ca NU folosesti cartuse originale (a se traduce "nu ne bagi bani gramada in conturi!!"), apoi ca iti asumi responsabilitatea ca imprimanta se face varza pt ca nu folosesti cartusele Canon (adica "si daca se strica filetul de la surubul din capac, de vina sunt cartusele neoriginale, si v-o bagam asta pt ca va credem pe toti tampiti!!!"), samd, dupa care in principiu avertizorul si indicatorul de nivele pur si simplu se deactiveaza. Laughing

Nu stiu cum merge treaba fix la Canon IPF 600, da-ne de stire daca in softul imprimantei nu ai undeva pe la maintenance optiunea de a dezactiva indicatoarele de nivel, astept si opinia altora care au tipul tau de imprimanta si ma mai interesez sapt asta, doar ca sunt ceva mai strans cu timpul fiind in sesiune, nu-sh' cine m-a pus sa m-apuc la batranetzuri de scoli da e ultimul an! Cool

Ne mai auzim pe tema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Sâm Feb 09, 2008 4:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si puteti printa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liliana L.



Data înscrierii: 09/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Dorohoi

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 1:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu se poate printa deloc pentru ca EA imprimanta in marea ei desteptaciune a socotit ca nivelul cartusului este 0 asadar nu are cerneala! Cu toate ca am incarcat inainte de a se goli definitiv sa intamplat! Am sa incerc sa caut daca exista optiunea dezactivare indicatoare de nivel! Va multumesc pentru atentia acordata si maine 11 feb va voi anunta daca exista aceasta optiune de dezactivare. Va multumesc o duminica placuta si examene usoare si tot ce va doriti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 2:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Liliana L. a scris:
Nu se poate printa deloc pentru ca EA imprimanta in marea ei desteptaciune a socotit ca nivelul cartusului este 0 asadar nu are cerneala! Cu toate ca am incarcat inainte de a se goli definitiv sa intamplat! Am sa incerc sa caut daca exista optiunea dezactivare indicatoare de nivel! Va multumesc pentru atentia acordata si maine 11 feb va voi anunta daca exista aceasta optiune de dezactivare. Va multumesc o duminica placuta si examene usoare si tot ce va doriti!


M-am interesat in lung si-n lat si nimeni nu a mai reincarcat PFI-urile. Si daca la cele cu culori normale hai sa zicem ca s-ar mai putea experimenta (in fond ce ai de pierdut, oricum trebuie altele nu?) la matt-black chiar nu avem nici o idee.

In consecinta nici nu stiu cum se reseteaza chip-ul.

Cu ce cerneala a reincarcat prietenul tau?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liliana L.



Data înscrierii: 09/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Dorohoi

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 5:20 pm    Titlul subiectului: IPF 600 Răspunde cu citat (quote)

Sa va spun drept in softul Canon IPF 600 nu ai nici o schimbare in ,,maintenance,, legata de nivelul cartuselor! Ti le arata si atat! Ele chip-urile se pot scoate de pe cartus dar arata cartus liber! Cat despre incarcare am facut-o cu cerneala pentru cartuse cu duze de 4 picolitri! De la Canon! (CLI 8(Y, M, C)sau CL41,CL 51). La MBK am pus acelasi negru ca si pentru BK pt ca sigur diferenta se face numai daca printezi fotografii, ori sa scoti fotografii A1 te rupe!Alta idee nu am decat aia ca cineva ar cunoaste chip-urile de pe PFI si le-ar reseta, la un pret rezonabil bineinteles ! Va multumesc pentru intelegerea de care ati dat dovada! O zi buna in continuare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 10:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vestile nu sunt bune, mai ales daca mediatecar s-a interesat in lung si-n lat si n-a gasit nimic, nici macar la acei oameni care au un cuvant greu de spus, precum ar fi guru ZELE.
Lasand gluma la o parte (si in seama lui mediatecar), imi aduc aminte ca anumite modele avansate de Canon IPF nu accepta nici macar inlocuirea unui cartus original folosit cu alt original folosit. Canon e f. agresiv in privinta asta, iar noi n-avem ce face. Tineti cont si ca seria IPF e o serie profesionala (deci baietii care fac relill in bucataria de acasa sau de la firma au fost deja ejectati).
Cred ca va trebui sa va procurati cartuse noi, originale. Cerneala folosita pana acum la refill treceti-o la pierderi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liliana L.



Data înscrierii: 09/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Dorohoi

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 9:45 am    Titlul subiectului: Cartuse IPF Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc inca o data pentru solicitudinea cu care mi-atispuns la intrebarile pe care le-am ridicat pe aceasta sectiune a forumului! Am inteles pana la urma ca singurul mod de a face ceva in aceasta privinta e de a folosi cartuse originale! Totusi aprox. 200 roni mai mult sau mai putin pe 130 ml. de cerneala mi se par exagerati mai ales raportati la conditiile economica ale acestei tari! Nu ca ar fi ceva exagerat dar...
Inca o data va multumesc si sa aveti o viata asa cum o doriti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:
Vestile nu sunt bune, mai ales daca mediatecar s-a interesat in lung si-n lat si n-a gasit nimic, nici macar la acei oameni care au un cuvant greu de spus, precum ar fi guru ZELE.
Lasand gluma la o parte (si in seama lui mediatecar), imi aduc aminte ca anumite modele avansate de Canon IPF nu accepta nici macar inlocuirea unui cartus original folosit cu alt original folosit. Canon e f. agresiv in privinta asta, iar noi n-avem ce face. Tineti cont si ca seria IPF e o serie profesionala (deci baietii care fac relill in bucataria de acasa sau de la firma au fost deja ejectati).
Cred ca va trebui sa va procurati cartuse noi, originale. Cerneala folosita pana acum la refill treceti-o la pierderi.


Asa este cu lungul si latul, dar sa intelegi si tu de ce:
Am insistat pe resetari de nivel intrucat talentele noastre de guru (sic!) au descoperit ca exista IPF-uri cu alimentare continuua care au chip-uri care se reseteaza singure de fiecare data cand nivelul e zero, pe cale de consecinta am sperat sa gasim ori o metoda de resetare din soft, ori un resetator propriuzis.

Sigur, de data asta cautarile s-au soldat cu un esec, dar pe forumul acesta oricine este invitat sa dea solutii si va deveni "guru" prin simplul fapt ca le ofera. Ca asa, de pe margine, e usor sa chibitam si cand un thread ramane nerezolvat sa sugeram solutii atat de evidente incat sigur noua nu ne-ar fi trecut prin cap, cum ar fi "Cred ca va trebui sa va procurati cartuse noi, originale" Cool Ma si intreb cum de nu ne-a trecut prin cap din prima!... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liliana L.



Data înscrierii: 09/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Dorohoi

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sigur ca pentru niste oameni normali si cu suficiente resurse o bagatela de 12 milioane dupa 30 planse A1 mi se pare ceva logic! Atat doar ca cele 12 milioane vin cam repede dupa aprox 80 mil pe scula!Ca sa nu mai spun , bat in lemn, sa ai o problema cu capul de printare ca s-a ridicat saracul la mai mult de 20 mil! Asa ca va doresc o viata asa cum v-o doriti si nu ma lasati sa ma mai lamentez! Chiar trebuie sa se cumpere!!! Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Liliana L. a scris:
Asa ca va doresc o viata asa cum v-o doriti si nu ma lasati sa ma mai lamentez! Chiar trebuie sa se cumpere!!! Va multumesc!


Ba lamenteaza-te din tot sufletul, ca asa sarim toti si cautam solutii.
Si garantez ca in scurta vreme vom gasi ac si de cojocul PFI-urilor, sunt convins.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 9:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu parere de rau dar inca nu am avut nici macar in fata ochilor un canon ipf 600, dar cu ce am mai avut de aface de la canon sunt seria B-urilor a3-a2 care dupa refill urlau in gura mare cu mesaj de error ca sunt goale cartusele si cu un simplu click OK se rezolva problema.
Totusi solutia universala ideala pentru printerele(plotter) INKJET profesionale A1 fie ele epson , canon , hp etc este achizitionarea sistemului te alimentare continua si in acest sistem jonglat cu cerneala dar cu mare mare atentie , Exclamation Exclamation Exclamation cerneala cu densitate diferiata si la revedere cap printare Exclamation Exclamation Exclamation
Am vazut ce au facut altii refill-and epson si......... 580eu printhead nou.
Exclamation Nu ii de joaca Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 10:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa mai tinem cont de un lucru, cartusele pfi sunt rare , foarte rare, automat nici un producator de compatibil nu se sinchiseste sa produca pentru ca piata de desfacere este mult prea mica.
Am cautat acum de curiozitate si nimeni nu a mai incercat sa reincarce pfi pe nici unul din forumurile mai vestice pe care bantui eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 10:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si totusi fara resemnare, o solutie trebuie sa fie, cautam......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 10:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy
Si totusi este o solutie.Trebuie accesata imprimanta in service mode.
Aici problema ca nu gasesc manualul de service, nici pe bani Mad dar mai caut.
Dupa accesarea in service mode se urmeaza urmatorii pasi : Moire control, Pincushion, R.G.B. control, Reset to factory presets.......... si se pare ca asa ar merge(nu detecteaza ink level dar TIPARESTE).
Nu stiu cu ce cerneala au refill-at dar pe aceste cartuse CANON a implementat un nou tip de cerneala; nume de cod LUCYA tratata cu un pigment de lac biologic Rolling Eyes (pe modelul cartuselor photo HP cu pigmentul lor de ceara Rolling Eyes )
Voi da maine cateva telefoane sa vad ce ii cu manualul ala de service, macar unul asemanator de imagePROGRAF 500-600-8000 poate norocul vine si pe strada noastra si are aceeasi intrare in service mode.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 11:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mishto setarile lui canon cu pincusion si RGB parca ar fi un monitor Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 12:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am pripit si am raspuns cam repede............mai devreme.
OK
Veste proasta, nu se poate reincarca nicicum.
Imprimanta se blocheaza pe serial number-ul cartusului pe care il memoreaza si gata.Tine minte pana la 5 seriale per tip de cartus.Solutie ramane doar rescrierea firmware-ul imprimantei pe care nici eu nu as risca sa il fac pe o asemenea scula.Profesional fiind acest plotter nu are nimic in comun cu reincarcarea.
Ideal ar fi sa investiti in sistemul de alimentare continua, se cam reduc costurile de tiparire cu 50%.Capul de printare este f sensibil continand 15000 de diuze si nu stiu nici o cerneala care sa faca fata la asa ceva si va sfatuiesc sa nu folositi altceva decat cea ORIGINALA riscurile infundarii sunt mult prea mari.
Idea a reincarca pfi 102 este ca si cum as pune cerneala intr-un cartus laser(toner).

Exclamation acea setare de service mode nu face altceva decat sa coreleze culorile monitorului cu cele ale imprimantei pentru o nuanta cat mai reala.
Cu parere de rau, am incercat si aste este singurul sfat pe care il pot da.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, deci eu zic sa inchidem subiectu PFI-urilor deocamdata, e limpede ca nu l-a refillat nimeni eficient si nu se intrezareste vreo solutie.
Daca apar noutati, cand or aparea, deschidem topic nou.

Am inchis thread.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community