Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cartus color la HP4255

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
costin_spm



Data înscrierii: 24/Feb/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:55 pm    Titlul subiectului: Problema cartus color la HP4255 Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat aseara cartuse compatibile noi pentru HP4255. Color H28A si negru H27A. Pe cel negru nu l-a recunoscut imprimanta (primeam mesaj de verificare a cartusului din dreapta) si am fost astazi si l-am schimbat cu H56 (anterior cel negru tot H56 era - mergea cu 28-ul original de la HP).
Asadar acum am H28A si H56, dar problema de acum este ca la color nu imi scoate cum trebuie: nu vrea sa scoata rosu deloc (dau rosu si iese galben, la fel si la portocaliu). Am dat align the print cartridges, dar problema persista. Este posibil ca H28A (de la Equal ink) sa nu fie bun de nimic si sa iau alta marca? Sau problema sa fie la imprimanta mea? Inca un amanunt care nu stiu cat conteaza: pe cartus am vazut ca scrie H28E.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartușul tău are capul de printare înfundat. Nu comentez aici că la achiziționarea unui cartuș compatibil eu ca și cumpărător aș verifica ori să fie marca de renume, ori furnizorul să garanteze că își asumă el responsabilitatea pentru calitate, chiar dacă îți vinde noname-uri... În final ai 2 solutii: ori retur la cartuș, să ți-l înlocuiască rapid, ori faci tu sau un centru de refill desfundare + refill. NU E IMPRIMANTĂ DE VINĂ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin_spm



Data înscrierii: 24/Feb/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2010 8:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am fost ieri in Cora si am schimbat cartusul H56 de la acelasi producator si cand am ajuns acasa am avut surpriza sa constat aceeasi problema. Am atasat si o poza - unde este alb complet trebuia sa fie roz, iar la randurile de sus cu galben trebuia sa fie rosu. Maine ma voi duce sa mi se restituie banii.
Mediatecar, daca voi cumpara cartusul color de la Mediatec (cum probabil trebuia sa fac de prima data) si se intampla sa am aceeasi problema, mi se garanteaza schimbarea cartusului sau restituirea contravalorii (evident, in cazul in care nu imprimanta mea este de vina).

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 8:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In mod sigur. Problema e insa ciudata, pentru ca... nu-mi vine sa cred pur si simplu ca doua cartuse sa aiba aceeasi problema!... La ambele sa nu mearga rosu (magenta) de loc?!

Inteleg ca ai prins un cartus la care magenta era complet infundata sau chiar fara cerneala in compartiment (am patit cu un lexmark 27 original, buretele la magenta era alb ca laptele, virgin! I-am pus cerneala inktec si a mers perfect LOL), dar la 2 cartuse aceeasi problema?! Greu de crezut, chiar si pentru o firma care are productia pe un vapor, pentru a mai scapa de taxe...!

Asculta!... Nu ai pe nimeni la care sa incerci cartusul, adica pe imprimanta unui prieten sau ceva? Intelege-ma, oricat de noname ar fi firma, imposibil sa fie de doua ori la rand un asemenea defect la un cartus!... Ca nu are culori atata de vii sau se infunda mai repede in timp, etcetc, dar sa nu mearga deloc o culoare, si asta la 2 cartuse la rand, e greu de crezut...!

De aceea mi-e teama sa nu fie totusi ceva la imprimanta, nu poate fi o firma chiar atat de proasta incat sa aiba lot intreg cu o culoare lipsa sau infundata... Nu cumva a ajuns mizerie la partea din imprimanta unde atinge contactele cartusului? Poate e o hartie sau alta mizerie acolo pe "acele" alea?...

Deci, concluzii:

1. - Vezi daca ai unde incerca acel cartus, pe alta imprimanta.

2. Orice cartus livrat de Mediatec cu defecte de functionare este inlocuit daca este insotit de ambalajul cartusului si o pagina de test inclusa acolo, in cutie, sa vedem si noi care e problema. Foarte important, termenul in care ai timp sa constati daca cartusul e bun sau nu este suficient la compatibile (o luna), dar la originale constatarea trebuie facuta in maxim 24h de la livrare, altfel nu putem organiza reprimirea si inlocuirea acestuia, chestie de proceduri impuse si noua de importatorii de originale, nu intru in detalii aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin_spm



Data înscrierii: 24/Feb/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am fost azi si am primit banii inapoi. Doamna de la serviciul clienti a sunat un manager de raion si acela i-a spus sa imi transmita sa nu mai cumpar marca aceea. Si mie imi vine greu a crede ca doua cartuse au aceeasi problema, dar chiar nu ma pricep. Daca ar fi sa aiba vreo problema imprimanta mea si sa cumpar un cartus original nu prea imi convine sa aflu ca dau banii degeaba. Am atasat si doua poze cu contactele din interior.
Daca as cumpara de la Mediatec se poate sa faceti la voi o proba cu cartusul? Chiar daca nu va mai fi sigilat, nu conteaza, dar asa daca la voi merge si la mine nu atunci e clar ca problema e la mine.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce bine ar fi sa avem un banc de probe sau imprimante de incercat cartusele pt toata lumea!... Din pacate nu e cazul. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
addy0716



Data înscrierii: 03/Feb/2010
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar incerca la cineva cunoscut care are o imprimanta compatibila cu acel cartus sa faci o proba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 8:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

addy0716 a scris:
Dar incerca la cineva cunoscut care are o imprimanta compatibila cu acel cartus sa faci o proba.


Nu repeta ce am scris si eu mai sus, ca dai dovada de neatentie Laughing
De aceea am scris:

Citat:
Deci, concluzii:

1. - Vezi daca ai unde incerca acel cartus, pe alta imprimanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin_spm



Data înscrierii: 24/Feb/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deja am dat inapoi cartusul, de ieri dimineata. O sa cumpar sh-hp 58 (c6658ae) - Skyhorse si sper sa mearga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 2:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, ne tii pls la curent
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community