Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

problema la reumplerea unor catuse Lexmark

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 4:58 pm    Titlul subiectului: problema la reumplerea unor catuse Lexmark Răspunde cu citat (quote)

Am achzitionat cartusele astea pt un multifunctional al meu:
#42A / 18Y0342E - Cartuș de imprimare alb-negru
#41A / 18Y0341E – Cartuș pentru imprimare color
E lesne de inteles de ce pt ca au indicativul A si pot fi reincarcate.
Am dezlipit eticheta de deasupra pentru a descoperi cele trei gaurele
pe unde sa poate introduce acul si nu am gasit decat una.
Arata ca in poza capacul superior:
Daca stie cineva unde anume pe capac si cu ce sa dau gaurile pt refill
il rog sa posteze.
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 9:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inktec nu are cerneala pentru acest tip de cartuse, dar ca idee: cerculetul acela cu plastic in mijloc e si la cart negru si la color?

Oricum, ar trebui vazut daca nu se poate desprinde acel capac, sa dai de compartimentele propriuzise, cum e la lexmark 27.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 6:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

expre pt tipul acesta nu, dar se pare ca merge refilat cu:
Color refilat cu L3318 (http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=l3318&Submit2=Cauta )
Negru cu L3218 (http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=l3218&Submit2=Cauta )
In orice caz capacul semi-transparent am reusit sa-l ridic un pic
dintr-un colt (dreapta sus) si am reusit sa vad gura unuia dintre
compartimente (cel de sus cred ca este magenta) care este acoperita
cu un dop lipit invers pe capacul pe care vreau sa-l desprind.
Oricum cred ca trebuie multa atentie pentru ca tinde sa se crape usor.

Orificiul acela de plastic in partea de jos a etichetei apare atat in cazul
lui 41A(color) cat si la 42A(black).

Am vazut intr-un ghid de refill exact la tipul asta de cartus avea practicate
pe capac trei (3 culori) caneluri serpuitoare terminate fiecare cu cate 3 slituri de aerisire care trebuie largite cu un burghiu subtire pentru a putea
face refil cu seringa sau kit.
Daca as sti pozitionarea exacta a fiecarei guri pentru fiecare compartiment in parte, as incerca sa dau pur si simplu gauri cu un spiral subtirel prin capac.
Orice idee despre cum sa procedez fara sa avariez cartusele este
binevenita.
merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da-i rotund cu cutterul pe sub capac, desprinde-l fara grija, nu conteaza ca sta neetans pt ca e cartus cu burete. Fa-i si o poza, cu ocazia asta localizezi compartimentele si postezi aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 8:42 am    Titlul subiectului: INKTEK Răspunde cu citat (quote)

Nu merge Intek LU1000 la color L3218 la bk pentru modelu asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 8:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragul meu... nu pot baga mana-n foc ci pot doar sa intreb pe refilatori ce baga in cartus. Si ei zic ca merge perfect cu cerneala standard LU sau cerneala de lexmark 16/17 respectiv 26/27 la color.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Io am incarcat cerneala asta LU1000/L3218 pe lex 0031/032/33/34/35/42.... si merge ok, apropos multe cartuse mergeau la primu test iar la al 2 lea nu le mai recunostea imprimanta, ca si cum s ar fi ars contactele. care ar fi problema?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 9:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-a mai discutat, se pare ca atat Lexmark cat si HP au construit epprom imprimanta in asa fel incat sa recunoasca serialul cartusului. cand e empty si scoti cartusul la refilat, la reintroducere citeste serial number si vede ca-i tot ala care se golise adineaori, si ti-l da ca nu-l recunoaste.

Nu stiu la Lex, la HP si Canon se umbla in draci la rescriere epprom, exista si softuri in acest sens, forumistul care e cel mai priceput (zic eu) in tema e mausica, incearca sa-i dai privat message da' problema e ca are un grad atat de mare de ocupare omu' incat nu stiu cand isi poate face vreme sa raspunda...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 4:39 pm    Titlul subiectului: chip chirip Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
S-a mai discutat, se pare ca atat Lexmark cat si HP au construit epprom imprimanta in asa fel incat sa recunoasca serialul cartusului. cand e empty si scoti cartusul la refilat, la reintroducere citeste serial number si vede ca-i tot ala care se golise adineaori, si ti-l da ca nu-l recunoaste.

Nu stiu la Lex, la HP si Canon se umbla in draci la rescriere epprom, exista si softuri in acest sens, forumistul care e cel mai priceput (zic eu) in tema e mausica, incearca sa-i dai privat message da' problema e ca are un grad atat de mare de ocupare omu' incat nu stiu cand isi poate face vreme sa raspunda...




Ok, da aici ii vorba de cartuse venite din alte locuri care nu au fost in imprimantele de la firma, poate nu am explicat cum trebuie, se reincarca cartusele, se da testul 1 iar dupa 1 - 2 zile se da testul 2, aici apare problema: aproape jumate din lotul respectiv sa zicem 100 de cartuse nu le mai recunoaste. ... gata hai ca va las, e vineri fuck it!!! distractie!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 5:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

o sa am grija sa-l desfac cat mai atent; o sa revin si cu poze la refill.

daca ce zice Shofa e adevarat si io am cartus d-ala am pus-o .
Pentru rescrierea cip-ului banuiesc ca in afara de soft iti trebuie si ceva
hard si acces la cip care e situat undeva in cartus.
Cineva pe un forum strain zicea ca la anumite tipuri de Lex e un fisier undeva in win si ca poate fi editat in asa fel incat sa faca restore la ink level.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Mai 23, 2009 7:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cartusele lexmark NU AU CHIP.
E vorba de eppromul imprimantei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm Mai 23, 2009 7:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aha da ok uitasem ca nu au; asta-i un lucru bun........

in alta ordine de idei pun aici o poza cu cartusu asa cum arata el in ghidul de refill despre care spuneam anterior:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 25, 2009 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai... excelent, iata ca ai si pozitionarea compartimentelor, care e atunci de fapt problema ta? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_77



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 7
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum Iun 28, 2009 3:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reusit refilarea cu seringa.
nu era de loc greu; tot ce trebuie facut este sa
dezlipesti eticheta, sa cureti foarte bine capacul
transparent de deasupra pt a putea identifica orificiile
de umplere; apoi se practica gauri cu un spiral finut
in dreptul fiecaruia si se testeaza culoarea cu un ac.

problema e ca imprimanta are un chip care 'vede' ca
este acelasi cartus pe care l-ai refilat si nu-ti reseteaza
ink level-ul. As putea trai chiar si fara asta da nu vrea
sa mai printeze culorile corect (rosu e caramiziu) si
astept din moment in moment sa nu mai vrea sa printeze de loc.

Informatiile din eeprom-ul imprimantei 'tine minte' tot istoricul
inlocuirilor de cartuse de la prima punere in functiune si le scrie intr-un
fisier .dat (vezi folder-ul lx_cats) pe care le trimite la lexmark****.
Deci modificarea acelui fisier nu rezolva problema deoarece sursa lui
este in eeprom-ul imprimantei. Reprogramarea acestuia cred ca ar
rezolva problema.
Daca cineva stie cum arata acest eeprom sau are datasheet-ul acestuia
il rog sa posteze aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 6:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte tari astia de la Lexmark,

deci inteleg ca odata cu imprimanta se instaleaza un adevarat spyware, care raporteaza lexmark ce fac eu, de cate ori schimb cartusul, etc? Si asta fara aprobarea mea explicita? Evil or Very Mad Evil or Very Mad

aici: http://icrontic****/forum/showthread.php?t=52597 se discuta despre blocarea fisierului manual de iesire pe net prin editarea firewall,

aici: http://****freedomlist****/forum/viewtopic.php?t=18003&view=previous zice ca la instalare esti intrebat de acest aspect, dar asta nu scuza faptul ca o data la 30 de zile "troianul" de la lexmark transmite informatii fara acceptul tau la fiecare comunicare, pe baza unui flecustetz de bifa la instalare pe care poate din graba uiti s-o debifezi

aici: http://****fixyourownprinter****/forums/printer/51393 inca cateva opinii.

Concluzia e sa schimbi imprimanta, dar si marca. Parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_gygy



Data înscrierii: 07/Apr/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: LEXMARK p706 Răspunde cu citat (quote)

De multe ori cartusul nu este ars ci cablajul f fin este intrerupt datorita stergerii brutale a capului de printare.
Dupa multe greseli solutia mea de refilare este:
- se incalzeste cu uscatorul de par si se deschide capacul cartusului cat de elegant se poate, la nivelul sculelor si priceperii fiecaruia
- deasupra chiuvetei se scot cu grija, fara a fi ciupiti, buretii imbibati de cerneala
- se storc, folosind manusile, si se spala bine buretii pana cand apa nu mai este colorata, apoi se pun la uscat, eventual pe o hartie pe calorifer
- se spala cu apa, fara a folosi jetul, interiorul si exteriorul cartusului pana la limpezire
- se pune cartusul gol pe o hartiuta intr-o farfurie si se umple cu apa distilata. A doua zi se va gasi cartusul gol si farfuria plina de cerneala diluata. Cerneala care se afla intre sita si duze a fost spalata de apa distilata. Se repeta procedeul: spalare cartus, farfurie, reumplere cu apa distilata, la temperatura camerei. Daca este necesar a treia zi faceti la fel.
- acum, cand apa din farfurie este relativ incolora, se lasa cartusul la uscat
-se impacheteaza lateralele si partea superioara a buretilor in folie f subtire sau orice fel de tipla
- se introduc 2-3 cmc de cerneala in fiecare compartiment si se asteapta 10-20 minute, pana cand iese culoarea prin duze
- se introduc si buretii impachetati, in asa fel incat cerneala sa fie absorbita de acestia, dar incet, ca sa nu treaca printre peretele compartimentului si tipla pentru ca daca ajunge sus poate trece in celelalte compartimente. Apoi se comtinua umplerea folosind seringa cu ac si intepand tipla, dar numai pana cand vedem ca se coloreaza buretele sus
- se pune capacul si se fixeaza cu niste scotch
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community