Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema Cartuse CLI 521

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AAdorjan



Data înscrierii: 14/Feb/2010
Mesaje: 1
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 11:12 am    Titlul subiectului: Problema Cartuse CLI 521 Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta Canon Pixma IP 3600.

Cartusul negru (PGI-520BK) l-am schimbat de mai multe ori si a mers ok. Am mutat chipul pe cartusul compatibil si a mers.

De curand cartusul cyan s-a golit. Asa ca am achizitionat un set de cartuse compatibile pentru toate culorile. Cand am mutat chipul pe cartusele compatibile nu s-a mai aprins lumina la ele. Mentionez ca nu toate culorile erau goale. Apoi dupa acesta "operatie" problema era ca nu puteam printa nici macar negru deoarece imi dadea o eroare cum ca nu imi recunoaste cartusele CLI-521 C/Y/M.

Am cautat cateceva pe net si apoi am incercat o metoda cu apasarea butonului resume+power apoi de 2 ori resume, apoi de 4 ori resume fara power. Rezultatul: acum imi scrie eroare 6502.

Nu stiu ce sa fac. Sad Sper ca nu am stricat imprimanta Sad Oare daca cumpar un set de cartuse originale se rezolva problema. Sau ce as putea face ca sa revina lucrurile la normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eroarea 6502 inseamna "eroare pozitie cartus", adica ori nu e corect pus chipul pe cartus si nu il poate citi imprimanta, ori e dus chipul.

Vezi sa nu fie mizerie pe partea din imprimanta unde "culca" chipul!

De ce sa-ti iei originale cand exista compatibile cu chip si nu te mai complici cu no-name-uri fara chip facute pe vapor? Cool

Cumpara-ti un set de cartuse compatibile. Uite aici link
http://mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_IP_3600.html

Costa jumatate din pretul celor originale si au si chip pe ele, ce te complici cu improvizatii? Auzi, sa muti chipul... Deci esti angajat la fabrica aia de cartuse? Laughing Cat te platesc aia pentru manopera pe care te pun ei pe tine s-o faci?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc1



Data înscrierii: 26/Sep/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 1:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O problema asemanatoare am si eu la un Canon MP 540, cartusele cu cip autoresetabil nu mi le mai recunostea, i-mi afisa sa introduc cartusele. Am introdus cele originale care nu erau chiar goale dar i-mi afisa ca cartusul rosu si albastru nu e introdus, acestea sint al doilea si respectiv al cincilea cartus de la stinga la dreapta.
Deoarece au cipurile identice pe ele am zis ca schimb locul cartuselor de ex. rosu cu negru si galben cu albastru dupa care i-mi afisaza ca sa introduc cartusul al doilea si al cincilea deci ca si cind nu ar recunoaste "locasul" in care intra rosu (acum negru) si respectiv albastru (acum galben).
Acest mesaj a aparut ieri seara in timpul printarii dupa ce a functionat o perioada de timp.
Ar fi posibil ca anumite scurgeri de cerneala de la capul de printare sa fi ajuns la placa electronica pe care sa o deranjeze sau nu are cum sa ajunga la electronica sau ce poate sa fie problema?
Mentionez ca contactele le-am curatat ca sa elimin posibilitatea unui contact imperfect.
_________________
nu postez ca sa ma aflu in treaba ... ci ca sa ajut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Conteaza doar contactele chip-ului, acolo daca e curat e ok.

In caz contrar e dus chipul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc1



Data înscrierii: 26/Sep/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deja sunt momente cind le recunoaste dar inca nu e cum ar trebui, dar se poate imprima.
PS- contactele sunt curate.
_________________
nu postez ca sa ma aflu in treaba ... ci ca sa ajut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community