Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Resetare CIP-uri
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ovi



Data înscrierii: 25/Mar/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 1:57 am    Titlul subiectului: Re: Resetare CIP-uri Răspunde cu citat (quote)

-mi-am cumparat de curand o imptimanta laserjet la mana a 2-a: konika minolta PagePro 1400w, la care sta aprins led-ul de "error". Dupa ce am instalat driverele...la Status Display imi apare "You are using an end-of-lifed (completely used) toner cartridge or a non KONICA MINOLTA toner cartridge"
-ar trebui sa resetez chip-ul?ma poate ajuta cineva cu o schema pt reseter si ceva informatii mai detaliate?e prima mea imprimanta laser si nu prea stiu multe legat de refill.
Va multumesc, orice sfat e bine venit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 9:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta ta are cartusul refilat (in cel mai bun caz) dar cu chipul vechi. Resetarea nu e o optiune (cel putin nu pt utilizatorul home), exista chip de vanzare in schimb.

Problema e ca daca pui chipul el va vedea cartusul plin, dar in realitate ESTE SAU NU PLIN CARTUSUL?

In consecinta, decat sa-ti vand un chip de care nu e sigur ca-ti face bine, prefer sa iti dau sfatul de a merge la o firma de refill din zona ta si de a face un refill cinstit cartusului tau. Firma in cauza iti va schimba si chipul dupa refill, astfel vei avea un cartus ca si nou! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi



Data înscrierii: 25/Mar/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da ar fii mai indicat asa sa merg la o firma sa-mi incarce cartusul, care nu e plin bineinteles, dar eu fiind mai curios din fire ma gandeam ca nu e o filozofie de a-l refilla si singur(sau implica ceva mai special relill-ul?in afara faptului de a reseta chip-ul care e o treaba putin mai complicata dar nu imposibila?)

imi poti spune cat costa un chip sa-mi fac o idee pe viitor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ovi a scris:
Da ar fii mai indicat asa sa merg la o firma sa-mi incarce cartusul, care nu e plin bineinteles, dar eu fiind mai curios din fire ma gandeam ca nu e o filozofie de a-l refilla si singur(sau implica ceva mai special relill-ul?in afara faptului de a reseta chip-ul care e o treaba putin mai complicata dar nu imposibila?)

imi poti spune cat costa un chip sa-mi fac o idee pe viitor?


Chipul costa cca 30 lei (tva inclus).

Refillul cu toner implica cateva elemente in plus fata de refillul ink, incepand de la modul de acces in cartus si pana la faptul ca trebuie golit tonerul rezidual, analiza stare rola de incarcare - cilindru (unde e in acelasi corp cu tonerul) si altele.

Hai sa-ti dau un exemplu video, sa vezi cum se face un refill.

http://****youtube****/watch?v=anfrbir3z1M&feature=related

Dupa cum vezi nu e vb doar de refill, ci si de golit-curatat-sters, operatiuni care, daca nu sunt facute, dupa max 2 refilluri cartusul e terminat. Aici e vorba desigur de alt cartus decat al tau, n-am gasit video pt minolta, dar asta e. Deajuns ca sa-ti faci o idee. E cu totul altceva decat refill ink.

Si, apropo: ai vazut masca aia? Nu e degeaba! Praful acesta minunat numit toner e un fel de faina de plastic cu funingine (impropriu spus, dar ca sa compar cu ceva cunoscut), totul incarcat electrostatic usor pozitiv. NU VREI SA-TI AJUNGA ASA CEVA IN PLAMANI!

Si nu se aspira cu aspiratorul tau de covor, pt ca trece de orice filtre si e inapoi in camera, stand in suspensie pana e inspirat, asa ca... Mai gandeste-te. Banii aia dati pt refill chiar nu sunt dati aiurea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 7:16 pm    Titlul subiectului: Despre reset-uri Răspunde cu citat (quote)

Bună seara, tuturor

...poate că mulți dintre forumiști cunosc acest link:
http://****actiweb.es/resetchip/productos.html
Cel puțin mie mi s-a părut interesant și abordabil , privit mai ales din perspectiva "unde-s mulți puterea crește".
Dacă am greșit, îmi cer scuze public în fața lui Iuliu cât și a celorlalți.
Mulțumesc pentru îngăduință.
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 28, 2010 7:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cata vreme e informatie e binevenit orice link.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 8:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bună seara,
..pentru cei care sunt interesați:
http://delcopi****/4_6.html
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

prin 2009 intreba cineva despre rescrierea cipurilor de pe cartusele de lex.
Cipurile de pe lexmark au memorie cu protocol de scriere citire 1Wire. Reseterul este relativ simplu de facut, sunt scheme pe net la chinezi si la rusi. In schimb problema apare in momentl in care tre sa citesti respectiv emulezi cipul. Spre deosebire de vechiul 24c024 ( care este cu protocol I2C), care poate fi citit si rescris cu Poni Prog, acest tip de memorii (1Wire), merge accesat doar cu softrile de la dalas semiconductor ( companie care de altfel a si inventat aceste memorii ), sau cu softuri scrise personalizat ( domeniu care ma depaseste cu muuuuuult ). Pe langa asta, mai au si o optiune prin care se pot proteja la rescriere. Diferenta fata de memoriile I2C ( unde se dezlpeste un pin de pe placa - cel de write protection -) o consta faptul ca aici se rupe podul ca sa zic asa. Intern se arde bitul care permite reemularea cipului. Si nu in ultimul rand mai au si o segventa de 64 biti ascunsa, programata din fabrica, care contine data fabricatiei, seria cartusului, si inca niste ceva-uri pacolo ca sa nu poata fi rescrise. Aceasta segventa se poate scrie o singura data.

Cam asta e ce am gasit eu despre cipurile astea. Daca cineva intre timp a mai gasit altceva ( nu de alta dar am vazut ca subiectul e deschis de prin 2007 ), rog sa ma completeze sau contrazica.

O seara buna si scuze pentru romana de mess da nu ma mai tin tastele la ora asta!
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 22, 2010 12:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Perfect adevarat, dar pentru chip-urile originale ( Cu Dallas , ex. DS 2431, DS 2432, DS 2502...)
Pentru citire si interpretare contor pagini aveti aici:
1. http://****chiprecharge****/wireeng.html
2. http://lapatushka****/eng/index.htm#OneWireSoftware

Pentru rescriere/ restaurare/ resetare sunt contra cost...
Si mai sunt si alte info utile pe acolo...

Si cred ca de la ei a cumparat si Anmado solutiile de resetare pentru chip-urile acestea si altele mai exotice ..Xerox DC, Sharp AR...

O zi buna,
Liviu.
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community