Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma IP6600D

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Dum Apr 06, 2008 7:14 pm    Titlul subiectului: Canon Pixma IP6600D Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Pana la urma am cumparat de pe eBay un Canon IP6600D.
Ma gandesc sa cumpar si un CISS pentru el.

http://cgi.ebay.de/CISS-Schlauchsystem-f-Canon-iP6600D-iP6700D-Pro-9000-iP_W0QQitemZ150213628841QQihZ005QQcategoryZ78838QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQ_trksidZp1638.m118.l1247QQcmdZViewItem

Am o intrebare. Capul de imprimare ( duzele) este separat de cartuse sau se afla pe fiecare cartus?
Intreb pentru ca daca este separat, nu este posibil ca duzele sa se infunde in timp si sa ma uit la CISS ? Daca se infunda, ce se poate face? Se poate schimba capul?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 07, 2008 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ambra, de ce n-ai ramas acolo cu topicul?
Whatever, ideea e asa:

Corect, capul de printare este separat, dar foarte fiabil, inca nu am auzit de probleme la capetele de printare pentru Canon cu cartusele PGI sau CLI, si sunt pe piata de ceva vreme. In consecinta daca pretul iti convine, baga-te fara teama, chiar daca un cap de printare e cat toata imprimanta! Laughing Laughing

Deci, capul de printare e foarte scump, dar crede-ma, n-am auzit sa fie probleme cu ele niciodata, spre diferenta de deja clasicele cartuse BCI-24 sau, mai vechi, BCI-21, ale caror capete de printare cam crapau dupa 2 ani... Pt. pixma ip-uri cu pgi-cli-uri n-am adus inca nici unul, ca n-am avut cerere. Cool Eu zic ca asta vorbeste de la sine.

Sigur, e important dupa ce cumperi sistemul, sa il alimentezi cu cerneala corespunzatoare, si aici pot sa-ti recomand desigur cerneala noastra cli-8 (vezi aici: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6600_D.html ) pentru care garantam caracteristici identice cu ale originalului, fapt care va impridica infundare sau curgere, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Apr 07, 2008 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Ambra, de ce n-ai ramas acolo cu topicul?


Sorry ! Embarassed Am zis sa nu amestec. Confused

mediatecar a scris:

Corect, capul de printare este
Sigur, e important dupa ce cumperi sistemul, sa il alimentezi cu cerneala corespunzatoare, si aici pot sa-ti recomand desigur cerneala noastra cli-8 (vezi aici: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6600_D.html ) pentru care garantam caracteristici identice cu ale originalului, fapt care va impridica infundare sau curgere, etc.


Deci din cate am inteles, am facut o traba buna Smile . Acum, referitor la CISS, merita sa-l cumpar sau mai bine iau cartuse de rezerva?
http://cgi.ebay.de/23-x-Canon-PIXMA-iP6600-iP6600D-iP-6600-6600D-PRO-9000_W0QQitemZ230239588887QQihZ013QQcategoryZ138951QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
sau
http://cgi.ebay.de/10x-CANON-PIXMA-iP6600-iP6600D-MP960-ip-6600-ip-6600D_W0QQitemZ200213725152QQihZ010QQcategoryZ138951QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
ca ulterior sa le umplu cu cerneala de la : http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6600_D.html
Cred ca cu un CISS nu mai trebuie sa ma chinui cu refilul , cu toate neplacerile inerente.
Cartusele nu au cipuri ? ( nu ma pricep !!!) Am vazut de vanzare ceva pentru cipuri??? Nu prea am inteles la ce folosesc, si daca la mine trebuie asa ceva? http://cgi.ebay.de/RKS-Extender-Canon-IP-5200-5300-6600-6700-ohne-Chip_W0QQitemZ250233454455QQihZ015QQcategoryZ78838QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Mersi inca odata pentru rabdare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 07, 2008 4:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sigur e o chestie de cat de mult vrei sa folosesti imprimanta, sist de alim continua sunt optiune pt cei care printeaza mai mult, sa nu tot schimba la cartuse in draci.

De obicei aceste sisteme vin cu cartusele lor care urmeaza a fi conectate la sistem, de la ei, si ce nu vei avea va fi nivelul de cerneala desigur.

Calculul propriuzis insa de rentabilitate este evident, nu mai trebuie sa faci refilluri, etc. Dar e clar ca costa ceva, n-am timp sa verific acum balanta cost sistem vs. amortizarea acestuia in comparatie cu refillul clasic, dar ai si tu preturile la kituri (pe care le iei o singura data) si a cernelilor vrac, stii preturile la sistem, stii ca il vei refilla cu cerneala aceea.... make your math, dude! Laughing

Dar, una peste alta, un CISS e cu siguranta un sistem care la "productie" mai mare e clar ca da costuri mai mici pe pagina decat orice cartus sau multe manopere de refillat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Apr 07, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:

Cartusele nu au cipuri ? ( nu ma pricep !!!) Am vazut de vanzare ceva pentru cipuri??? Nu prea am inteles la ce folosesc, si daca la mine trebuie asa ceva? http://cgi.ebay.de/RKS-Extender-Canon-IP-5200-5300-6600-6700-ohne-Chip_W0QQitemZ250233454455QQihZ015QQcategoryZ78838QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


OK. Am inteles. Ce nu am priceput inca este partea de cipuri.
In linkul de mai sus despre ce vorbesc cei care vand ?
Deci in principiu exista trei situatii posibile de refilare: cumparare CISS cu cartuse si umplerea lor din sticla, cumparare cartuse compatibile, sau refilarea cartuselor originale. Ce fac cu cipurile? Adica trebuie schimbate, reprogramate sau se inlocuiesc? - fiecare situatie in parte -

Mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 8:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lasa chip-urile, ca nici la kit-urile de refill nu iti da nimeni chip-uri, asadar nu ai nevoie de nici un chip pentru CISS.

Cumparare cartuse compatibile nu exista la acest tip de cartuse. Exista doar ceva "chinezisme" care insa nu au chip deloc, trebuie sa-l desfaci pe cel de pe cart original si sa-l muti pe cel compatibil, nashpa.

Deci ramane faza refill versus CISS, unde trebuie sa-ti faci tu calculul de rentabilitate. Repet, CISS e evident mai ieftin/pagina cu conditia sa ai posibilitatea de a amortiza repede investitia initiala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:

Cumparare cartuse compatibile nu exista la acest tip de cartuse. Exista doar ceva "chinezisme" care insa nu au chip deloc, trebuie sa-l desfaci pe cel de pe cart original si sa-l muti pe cel compatibil, nashpa.
.

Buna ziua,
Eu vorbeam de cartuse compatibile ca le-am vazut pe eBay cand am cautat imprimante.
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=150232253316&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=005
sau http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=320233942879&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=011
Evident ca mai sunt.... Acum eu nu stiam ca sunt chinezisme. Am vazut ca le laudau.... De aia intreb, ca sa stiu ce sa fac.
Apropo, cate formate A4 full color rezolutie maxima, se pot scoate cu cerneala dintr-un set de cartuse? Asta ca sa pot sa-mi fac o estimare a consumului.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cand ai sa cumperi cartusele compatibile ai sa ai surpriza neplacuta sa vezi in instructiuni ca trebuie sa muti chip-ul de pe cart. originale pe cele compatibile. Cu siguranta nu sunt dotate cu chip.

In ceea ce priveste cater pagini poti sa scoti full color, rez maxima, etc, nu-ti va da NIMENI o cifra exacta. Estimand insa matematic, putem deduce cam asa:

1. La black 280 pagini sunt date cu acoperire de 5%, ceea ce inseamna acoperire in mod de tiparire text. Un calcul matematic simplu ne arata ca acoperirea 100% cu negru ar fi sufi pt. 14 pagini A4.

2. Concret insa ne intereseaza acoperirea la poze, unde se combina in mod ideal[/b] toate culorile. Accentuez modul ideal, vei vedea imediat de ce.
Asadar:
Ai 6 cartuse, deci daca ai folosi la fiecare poza (in mod ideal) cant. egala din toate cartusele, acoperirea 100% ar fi cea de la negru ori 6, corect nu? Deci ne da 14 X 6= 84 pagini.

Din pacate insa NU EXISTA ideal
si unele culori se vor termina mai repede decat altele, ceea ce estimantiv reduce cu 25~30% numarul de poze pe care le poti scoate cu un set de cartuse pline, in unele cazuri chiar la jumatate. Deci CRED CA te poti baza pe cca 45 poze A4, dar nimeni nu-ti poate spune asta cu exactitate pentru ca nimeni n-are de unde sti ca nu faci tu 10 poze A4 cu cerul albastru si ai ink low la cyan si poate si la photo-cyan mult mai repede decat iti estimeaza orice calcul din asta teoretic.

Concluzia este ca in timp vei vedea ce iti pleaca mai repede, fapt e ca acele cartuse au 280 pagini garantate la acoperire 5% (aia inseamna text), pentru restul, tot ce ti-am scris eu e de domeniul estimarii estimarii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community