Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

un cartus nou, care nu vrea "sa scrie" nimic

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ultimul_cartus



Data înscrierii: 19/Oct/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 6:57 pm    Titlul subiectului: un cartus nou, care nu vrea "sa scrie" nimic Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat de la dumneavoastra un cartus InkTec negru pentru Canon IP4200. Probabil ca la despachetare am desfacut prea mult din plasticul gri din partea de sus, dar nu lasa nici un fel de urme pe hartie. Executa toata miscarea, dar hartia ramane alba.
Am incercat sa il repar cumva dar fara rezultat. Nu stiu sigur daca aerul a patruns de la prima incercare, dar acum sigur a patruns Laughing In partea de jos, deasupra orificiului care intra in contact cu capul, se vede un gol, o bula de aer. I-am acoperit suplimentar plasticul de deasupra, unde e orificiul, cu scoci, l-am scuturat pana cand s-a acoperit temporar bula de aer si a curs cerneala Rolling Eyes (pe mine), ba l-am lasat si intr-un servetel cu apa calduta, dupa o idee citita pe forum aici.
Mai exista o metoda prin care as putea sa salvez acest cartus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 7:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ip 4200 este imprimanta cu cap de print separat de cartus. nu cred sa fie problema cartusul. In cel mai rau caz nu ti-l vede, dau nu prea are legatura cartusul cu faptul ca la imprimanta nu se imprima nimik. Scoate capul de print din imprimanta si pune-l pe un servetel alb cu diuzele ca sa verifici ce culori nu sunt infundate.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 12:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca aveti posibilitatea sa incercati cartusul in alta parte, verificati-l daca printeaza (probabil cartusul e OK, dar ca sa fim siguri), iar daca e OK, incercati sa puneti capul de printare pe o farfurioara unde puneti putina solutie DHR (http://****mediatec.ro/product--solutie-inkjet-dhr-100ml-uz-extern-doar-pentru-desfundare-capete-de-printare--10885.html), lasati cateva minute sa actioneze solutia, dupa care puteti verifica cu un servetel daca s-a desfundat sau nu.
Si va rog sa ne comunicati rezultatele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ultimul_cartus



Data înscrierii: 19/Oct/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 12:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Capul (imprimantei, nu al meu) l-am stricat definitiv incercand sa-l curat, asa ca nu vom mai afla vreodata daca era bun de ceva cartusul, neavand unde sa-l incerc. Ieri mi-am cumparat alta imprimanta mai ieftina si am terminat balciul (pentru moment). Topic closed, multumesc pentru asistenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wait a sec!

Pai... cum ai "terminat" capul incercand sa-l cureti? Share, frate, share, sa evite altii greseala macar! Adica, ce exact i-ai facut si ce s-a intamplat de a sucombat? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ultimul_cartus



Data înscrierii: 19/Oct/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

=))) Daca as fi fost intr-o dispozitie umoristica atunci as fi facut un filmulet pentru YouTube. Acum, sa zic din memorie:
Turnat alcool pur deasupra, cu un servetel dedesbut (chestia asta chiar a functionat data trecuta si a salvat-o).
Turnat spirt (aici deja eram relativ convins ca va trebui sa cumpar alta imprimanta)
Pus in farfurioara cu apa calduta, enervat maxim.
Tentativa de desurubare a celor doua surubele minuscule, injurat tot poporul chinez care a facut asa ceva
Desurubat un singur surubel, spart al doilea, ridicat banda cu contacte electrice, descoperit una bucata ghivent de plastic-cauciuc
Bagat toata mantocaria sub jet de apa de la chiuveta si injurat in continuare popor chinez.
Dupa insurubare ma si mir ca n-a functionat.


Acuma serios, daca vrea cineva din Bucuresti restul imprimantei Canon IP4200 pentru piese, i-o aduc pentru let's say 500.000 lei
Laughing Capul a fost abuzat in afara imprimantei, ea se prezinta in stare ireprosabila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 2:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ofof, nu ai citit inainte de asta topicul special de aici? http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0
E de cand forumu aproape Sad ...

Despre injurat poporu chinez LOL, bine ai facut, dar in spate la aceasta ticalosie e dorinta lor fierbinte, pentru care pun lumanari la greu lu' Buddha, sa nu poti repara/desface/desfunda nimic niciodata, ca ei sa aiba motiv sa produca mai multe d'astea, ha!

完備 完备 Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community