Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Va rog sa ma ajutati

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 1:05 am    Titlul subiectului: Va rog sa ma ajutati Răspunde cu citat (quote)

nu gasesc nicaieri cilindru pentru Samsung scx 5530 sau scx 5635. Au dimensiune si arata la fel cu cele de scx4521 dar listeaza sters cu ele, probabil ca au alte proprietati. Ma poate ajuta cineva? de asemenea nu gasesc chip pentru xerox 3300 MFP si samsung scx5530. Am cautat peste tot. multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 12:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi puteti spune, va rog, cu ce toner ati refilat? (daca ati incercat sa refilati si cu toner polyester sau high-density)

Ultima modificare efectuată de către zzozzo la Joi Noi 04, 2010 10:31 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru postare. Am folosit acelasi toner care a mers si cu cilindrul original, dar de cand l-am schimbat scoate doar pe o parte ok si pe jumatatea cealalta scoate sters. Am pus inapoi cilindrul original uzat si scoate ok. Nu stiu care ar fi cauza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scuze, nu am bagat de seama ca cilindrul a fost schimbat...
intrebam de tipul tonerului, deoarece din feedback-ul de pana acuma am constatat ca modelele noi de la Samsung listeaza sters cu tonerul universal de Samsung (fie el de la Katun sau Sky), dar merge bine cu tonerul polyester sau cel High-Density.
De exemplu, si un Lexmark X364 refilat cu toner High-Density a dat rezultate mai bune fata de tonerul universal Samsung/Lexmark.
Acuma, se poate sa fie cilindrul de vina, dar intrebarea mea ce tip de cilindru ati folosit (ca producator), si totodata ce tip de toner ati folosit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 2:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cilindru am folosit dela Katun, tonerul de asemenea dar e universal. ideea e ca merge cu cilindrul vechi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am inteles ca merge tonerul universal cu cilindrul vechi nu nu merge (bine) cu cilindrul schimbat, dar exista posibilitatea sa mearga cu toner polyester sau high density (care are au alte proprietati decat cel universal) si pe cilindrul schimbat.
Tonerul e KATUN sau DIV.FUR. (ce cod e trecut pe flacon)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe flacon scrie doar toner samsung universal. daca aveti vreun cod de unde as putea procura un astfel de toner, sa incerc sa vad daca asta e problema, m-ar ajuta foarte mult. multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smart_ret



Data înscrierii: 28/Oct/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Re: Va rog sa ma ajutati Răspunde cu citat (quote)

twindaniel a scris:
nu gasesc nicaieri cilindru pentru Samsung scx 5530 sau scx 5635. Au dimensiune si arata la fel cu cele de scx4521 dar listeaza sters cu ele, probabil ca au alte proprietati. Ma poate ajuta cineva? de asemenea nu gasesc chip pentru xerox 3300 MFP si samsung scx5530. Am cautat peste tot. multumesc


Cred ca cel mai bine e sa cauti in continuare cilindru specific si sa nu te incurci in improvizatii. Cilindrul si tonerul le gasesti aici:
http://****uninetimaging****/US/EN/product/engines.aspx?GroupID=SAMSUNGSCX-5530/5330&GroupName=SAMSUNG%C2%AE
In tara nu am gasit nimic, poate ai mai mult noroc.
Daca totusi vrei sa comanzi de la ei iti pot da un nr. de tel. direct (important e sa ai pe cineva care vb. italiana, pt. ca persoana e reprezentantul uninet pt. Italia)

Cat priveste chip-ul pentru 5530 se gaseste si la noi:
http://toner-refill-shop.net/cartus-samsung-55305330-p-274.html.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

normal ca daca am gasi cilindru special (in Romania) pt. el ar fi super, dar nu consider ca folosirea unui toner mai bun (care intradevar poate da sau nu rezultate) inseamna "improvizatii", mai ales ca pe multe modele mai noi de Samsung (nu doar pe 5530), acel toner universal (luat din acelasi loc este ba Katun, ba Div.Fur., adica "diversi furnizori") nu da rezultate multumitoare (cel putin din punctul meu de vedere), dar cel polyester sau high-density dau rezultate vizibil mai bune (intradevar pe acelasi OPC). Parerea mea ca se poate testa cu un flacon de polyester si unul de high-density, care costa ambele ~30 lei (si care toner daca nu da rezultatele scontate se poate recupera si refolosi in orice Samsung/Lexmark, deci nu sunt bani aruncati).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

va multumesc pentru ajutor..unde pot gasi astfel de toner?se gaseste si la mediatec?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Noi 06, 2010 6:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

twindaniel a scris:
va multumesc pentru ajutor..unde pot gasi astfel de toner?se gaseste si la mediatec?


Evident.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
twindaniel



Data înscrierii: 26/Oct/2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Sâm Noi 06, 2010 9:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi dati si mie un link?ms
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vorbeste cu zzozzo pe id vanzarimediatec_arad de mess
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community