Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse Canon ip 4850

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cernica87



Data înscrierii: 19/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 3:46 am    Titlul subiectului: Cartuse Canon ip 4850 Răspunde cu citat (quote)

Salutare si tot respectul celor de la mediatec.

De curand m-am pricopsit cu o imprimanta ip4850. Modelul este relativ nou, insa cred ca are vreo 5 luni de cand este scos pe piata.

Singura problema e ca nu ii gasesc nici cartuse compatibile refillabile si nici cerneala compatibila.
Cartusele sunt la fel (au aceeasi forma) ca la vechiul model, ip4700, insa nu stiu daca cerneala difera. Oricum, codurile cartuselor sunt diferite:

ip4700...................ip4850

PGI520 BK...........PGI525 BK
CLI521 C.............CLI526 C
CLI521 M.............CLI526 M
CLI521 Y..............CLI526 Y
CLI521 BK...........CLI526 BK

Din ce am citit pe forumurile externe, cei de la inktec (cei cu care lucreaza mediatec-ul) au scos deja cartuse compatibile.

Voi, cei de la mediatec aveti vreo veste despre acest model? Aveti o data estimativa la care se va importa si cerneala+cartuse pentru modelul nou?

cu respect, Tiberiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 10:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua

din cate am aflat pana acuma, aceste cartuse sunt inlocuitoarele pt. seria PGI-520/CLI-521, cu urmatoarele diferente:
- designul cip-ului e modificat, astfel incat nu va putea fi resetat cu resetatoarele existente
- carcasa neagra a cartusului, ca sa nu se vada nivelul real de cerneala (probabil ca o masura impotriva celor care dezactiveaza monitorizarea nivelului de cerneala)
- vor inlocui treptat cartusele PGI-520/CLI-521existente (adica se vor vinde doar imprimante cu noile tipuri de cartuse)
- in USA au codurile PGI-225 (pigment black) si CLI-226 (dye colours), doar in Europa au codurile PGI-525/CLI-526

din informatiile existente pana la aceasta ora, se pot refila cu rezultate bune cu cerneala 520/521, diferenta intre cartuse fiind la nivelul criptarii cipului (si a culorii carcasei cartusului), dar deocamdata se pare ca doar prin dezactivarea monitorizarii nivelului de cerneala.


PS: pe site-ul Inktec nu am gasit cartuse compatibile pt. PGI-525/CLI-526 ( http://****inktec****/english/product_info/inkjet.asp?gubun=cartridge&t=2 )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cernica87



Data înscrierii: 19/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut

Probabil cei de la inktec nu au site-ul actualizat. Eu saptamana trecuta am gasit pe ebay cerneala compatibila pt pgi 525 si cli 526 produsa de cei de la inktec.

Chipul sa monitorizeze nivelul de cerneala nu m-ar deranja sa-l dezactivez ( asa am facut si la ip 4600 si la 4700), insa mi-e teama sa bag in cartuse cerneala de ip4700. Am incercat sa-i bag un cap de printare de 4700+cartusele aferente insa imi da o eroare. Sad.

Cum aflati ceva de la inktec despre noua cerneala si noile cartuse, va rog sa-mi dati de stire.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 8:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cernica87 a scris:
Salut

Probabil cei de la inktec nu au site-ul actualizat. Eu saptamana trecuta am gasit pe ebay cerneala compatibila pt pgi 525 si cli 526 produsa de cei de la inktec. (...)


"Cei de la Mediatec" sunt cu siguranta detinatorii informatiei mai actuale decat e-bay, crede-ma!

Faptul ca pe e-bay scrie ca cerneala este pentru pgi 525 si cli 526 asta nu inseamna nici pe departe ca e destinata de Inktec acestor cartuse, ci ca asa afirma cocoficul ce o vinde pe e-bay! E-bay e site de licitatii, daca scrie acolo ca ala vinde cerneala de scris carti care o sa ia premiul nobel, sa zicem, nu-l verifica nimeni, intelegi? Smile

Singura informatie oficiala INKTEC o gasesti aici:

http://****inktec****/english/support/cross.asp

Pe pagina asta apesi pe cerneala la litru si se deschide un pdf.

Dai "ctrl+F" si cauti dupa "PGI" si vei vedea ca singurele cartuse pentru care exista cerneala sunt:
PGI-5BK si PGI-220BK/ 820BK/ 520BK pe de o parte, si
CLI-8BK, CLI-8C/ 8M/ 8Y, CLI-8PC/ 8PM, CLI-221BK/ 821BK/ 521BK, CLI-221C/ 821C/ 521C, CLI-221M/ 821M/ 521M si CLI-221Y/ 821Y/ 521Y si atat.

Ce zici, credem in opinia oficiala INKTEC sau in mintea unui pusti infierbantat de pe e-bay care stie ca astea merg refilate cu cerneala de 520/521 si s-a gandit (bine, zic eu!) cum sa atraga mai multi cumparatori ...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
memotek



Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Noi 20, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu am imprimanta asta, ip 4850, de 2 luni, am printat la ea multe carti de vizita, 1070, iar foto 10x15, 80. Acum s-a infundat capul de printare Rolling Eyes Cerneala folosita era de la Inktec 9020 bk si 9021 c, m, y si bk. Au iesit bine si pozele cu cerneala asta dar acum e infundat. Am deschis si un topic , poate ma ajutati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community