Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CAP IMPRIMARE CANON i250

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
johnPTN



Data înscrierii: 17/Apr/2010
Mesaje: 15
Locație: Medias

MesajTrimis: Vin Apr 23, 2010 11:26 pm    Titlul subiectului: CAP IMPRIMARE CANON i250 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Am o imprimanta Canon i250 care are capul de imprimare infundat (cel mai probabil ars) la culoarea negru. Are cineva vrun cap de imprimare de acest gen cu care nu mai are ce face si vrea sa il vanda, dar care este ok? Capul de imprimare are codul QY6-0044.
_________________
Think. That may solve problems.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Apr 24, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.tot eu.am avut la "remaiat" o imprimantica d'asta (i350) si problema am rezolvat-o folosind solutie pt.desfundat capete(DHR - Nazdar).am tinut capul suportului pt cartuse vreo 2 zile intr-o galetica de iaurt(d'aia de 1 kg) in care am pus solutie DHR nu mai mult decat sa ajunga la capetele infundate dupa care le-am pus in "vibrator" (adica in ultrasonic cleaner) si ....s-a rezolvat.imprimanta nu mai fusese folosita de cel putin 1 an de zile.faza cu "capul ars la culoarea neagra" cred ca se refera la faptul ca e infundat mai rau pe partea unde vine montat cartusul negru pt.ca dpdv electric ori se "duce" tot capul ori e doar infundat.
cat despre capul de imprimare, vezi aici:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/i_350.html
spor la treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Apr 24, 2010 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte corect zarzarel.

Si pentru informatii despre cum se desfunda (dupa ce il tii, cum zice zarza, in solutie), vezi instructiunile de-aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 , si ma refer la cele pt ultrasonic cleaner nu desfundarea la cald.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnPTN



Data înscrierii: 17/Apr/2010
Mesaje: 15
Locație: Medias

MesajTrimis: Sâm Apr 24, 2010 9:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Faza cu ultrasunete nu am incercat-o pentru ca mi-a fost frica sa nu stric capul de imprimare. De tinut in solutie de desfundat l-am tinut si eu dar nu s-a imbunatatit foarte mult calitatea imprimarii cu negru. Cred ca am sa incerc o curatare cu ultrasunete.
Capul de imprimare l-am vazut la mediatec dar din nefericire am vazut si pretul. Nu merita investitia.
Inca o data va mutumesc pentru sfaturi si o sa va tin la curent cu rezolvarea problemei
_________________
Think. That may solve problems.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
GNP1



Data înscrierii: 30/Apr/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare!
O problema asemanatore am si eu, doar ca mie-mi iese cerneala pe cap, in schimb toate paginile ies albe, desi dupa incarcare cerneala "fuge" din cartus in momentul in care il pun in pozitia de lucru. Sa fie nevoie de un cartus nou???
Am sacrificat un cartus color gol (am bagat negru in albastru) si functioneaza foarte bine.
Multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru timpul dumneavoastra!


P.S.
Nu vreau sa renunt inca la aceasta imprimanta (i250), este asa harnica ... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GNP1 a scris:
Salutare!
O problema asemanatore am si eu, doar ca mie-mi iese cerneala pe cap, in schimb toate paginile ies albe, desi dupa incarcare cerneala "fuge" din cartus in momentul in care il pun in pozitia de lucru. Sa fie nevoie de un cartus nou???
Nu vreau sa renunt inca la aceasta imprimanta (i250), este asa harnica ... Very Happy

OK, dar nu ne-ai spus daca curge dupa refill sau si cu cartuse originale.
Daca curge doar cu cele refillate, ceva nu faci bine, resp cartusele sunt supraincarcate sau neetanse, dupa caz. Daca tii la imprimanta schimba cartusele si pe viitor fa refill strict conform instructiunilor Inktec si cu kit de scule aferent, nu dupa ureche...
Daca curge si cu cart noi... e cel putin ciudat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnPTN



Data înscrierii: 17/Apr/2010
Mesaje: 15
Locație: Medias

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 8:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca aparent capul de imprimare este Ok dar foile ies albe atunci poate fi destul de rau. Am acasa inca trei imprimante Canon i250 care au aceeasi problema "ies paginile albe". Acest lucru se intampla nu din cauza capului de imprimare ci datorita unui defect pe placa de baza. Mai precis este vorba de un defect al partii de amplificare a semnalului catre capul de imprimare (capul de imprimare nu primeste semnal). Sper din tot sufletul sa nu fie si la tine aceeasi problema, dar... cam asta este boala acestui model.
Bafta si sa auzim de bine.
_________________
Think. That may solve problems.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
GNP1



Data înscrierii: 30/Apr/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm Mai 01, 2010 12:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
OK, dar nu ne-ai spus daca curge dupa refill sau si cu cartuse originale.
Daca curge doar cu cele refillate, ceva nu faci bine, resp cartusele sunt supraincarcate sau neetanse, dupa caz. Daca tii la imprimanta schimba cartusele si pe viitor fa refill strict conform instructiunilor Inktec si cu kit de scule aferent, nu dupa ureche...
Daca curge si cu cart noi... e cel putin ciudat!


Scuze, cu cele refilate, problema a aparut din senin; le incarc de vreo 2 ani cu seringa si n-am avut probleme. Problema a aparut dupa o stationare de vreo 3-4 saptamani si doar pentru negru ... am bagat cerneala neagra in compartimentul de albastru si merge Question Exclamation Question

Cartuse noi n-am incercat inca (nu m-am indurat de cele japoneze), zilele acestea vreau sa-mi fac timp sa merg sa cumpar si promit sa revin ... Multumesc de sfaturi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnPTN



Data înscrierii: 17/Apr/2010
Mesaje: 15
Locație: Medias

MesajTrimis: Sâm Mai 01, 2010 8:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cumpara-ti alte cartuse. Cele care curg nu mai au buretele din interior cu aceleasi proprietati de a retinbe cerneala. Adica s-a uscat buretele.
La pretul pe care-l au aceste consumabile poti linistit sa cumperi cate cartuse vrei
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/i_250.html
_________________
Think. That may solve problems.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Mai 01, 2010 8:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... si nu-s japoneze, ci koreene, si e cea mai renumita firma de cartuse compatibile. Deci ia cu incredere.

Mai mult - la pretul cartusului (7.5 lei...!!!), nu merita sa faci reumplere. Sa nu mai zic ca este si set 2 negre + 1 color de la Pelikan (care e neamtz de neamtz, nu asiatic Twisted Evil ) la sub 20 de lei, lasa refillul pt scumpeturi si ia compatibile, crede-ma, vei fi supermultumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GNP1



Data înscrierii: 30/Apr/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 5:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru sfaturi! Imi cer scuze ca n-am mai intrat, dar serviciul nu mi-a permis.
Promit sa achizitionez cartuse noi si sa revin.
Aceeasi problema (nu scotea negru) am avut-o si cu HP Deskjet 3745, am incarcat cartusul negru (cu seringa) cu cerneala pentru Canon (functioneaza garantat), l-am "resetat" (http://****refillinstructions****/), l-am "curatat" din setarile imprimantei si tot nu "scria". Si-a revenit dupa o baie cu apa calduta.
Respect!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poate te mai ajuta ceva de aici:
http://****youtube****/watch?v=-GEqd6av6UE
sau pt.Epson:
http://****youtube****/watch?v=i78Tu3RVO3s&feature=related
ori
http://****youtube****/watch?v=Cd2c6N9Ffog&feature=related
succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bandrino



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 7:18 pm    Titlul subiectului: CAP IMPRIMARE CANON i250 INFUNDAT Răspunde cu citat (quote)

Daca aveti imprimante CANON i250 si nu mai functioneaza capul de imprimare , inainte sa decideti ca este ars incercati sa il desfundati introducand capul de imprimare intr-o solutie din una parte glicerina simpla(o gasiti la farmacie) si trei parti apa calduta(scoti cartusele) din cand in cand se agita usor solutia, dupa 2- 3 ore, il scoti si il scurgi pe o hartie igienica fina.apoi faci o curatare din ,,softul de intretinere" . E un pont pe care l-am gasit si eu pe internet mai demult . Am o imprimanta CANON i250 pe care nu o mai folosisem de vreun an si se uscase cerneala pe capul de imprimare de nu mai scria absolut deloc , sincer imi luasem orice speranta sa o mai vad functionand dar am zis sa incerc si reteta cu glicerina si surpriza , a mers. Pentru ca era cerneala uscata de vreun an am tinut capul de imprimare in solutia cu glicerina vreo trei zile, dar s-a curatat. Mai tarziu am citit pe net ca glicerina este o solutie emolienta ceea ce face sa dizolve cerneala uscata. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frate!! Glicerina???... Pai aia e uleioasa sau asa ceva, glicerina!.... Esti sigur?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bandrino



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: Da, glicerina Răspunde cu citat (quote)

Da, glicerina simpla de la farmacie , asa uleioasa cum e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Partea cu glicerina are nitica logica: cernelurile au in componenta cam 15-25 % ( difera in functie de tipul si marca cernelii. cernelurile de tip dye au cam 20 % ) diverse tipuri de alcool, intre care si glicol-ul.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gogur



Data înscrierii: 27/Ian/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 2:15 pm    Titlul subiectului: Re: CAP IMPRIMARE CANON i250 Răspunde cu citat (quote)

i 250
cod produs cap QY6-0044
imprimante care folosesc acelasi cap
i320
i 350
i 355
pixma ip 1000
pixus 320i
_________________
imprimante care au alt cod dar sunt compatibile
conform site-ului:
http://****clubafaceri.ro/director/stand/8938/279963/CAP+IMPRIMARE+ORIGINAL+CANON+I250.html
i 4xx
s 200
s 300
bjc 2000, 4000

bafta


Ultima modificare efectuată gogur la Vin Feb 04, 2011 1:30 pm, modificat de 8 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gogur, republica anuntul la "Piata de consumabile si componente print & copy", il sterg in 3 zile de-aici. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community