Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

canon mp 220

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dana



Data înscrierii: 15/Feb/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 10:38 pm    Titlul subiectului: canon mp 220 Răspunde cu citat (quote)

am o imprimanta canon mp 220 iar pe ecranul acesteia apare " IN CASE OF MISSPRINT PLEASE ALIGN HEAD"...CE O AVEA OARE?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 10:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie aliniat capul de printare . Nu e ceva grav . Din setarile imprimantei faci alinierea .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dana



Data înscrierii: 15/Feb/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 10:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scuza-ma sunt cam nepriceputa....poti sa detaliezi procedura,te rog? nu pot nici macar sa copiez cv cu ea....multumesc de promptitudine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi ca instructiunile acestea ar trebui sa le ai si tu in HELP-ul imprimantei, dar ti le copiez pe ale mele. Eu am Canon MP250 dar nu cred ca difera foarte mult...

1. Asigurați-vă că aparatul este pus în funcțiune.

2. Încărcați o foaie de hârtie simplă de format A4 în tava din spate.

3. Imprimați foaia de aliniere a capului de imprimare astfel:

- Apăsați în mod repetat butonul Întreținere (Maintenance) până când apare u („u” mic).

- Apăsați butonul Negru (Black) sau Culoare (Color).

- Se va imprima foaia de aliniere a capului de imprimare.



Important
Nu atingeți nicio parte imprimată de pe foaia de aliniere a capului de imprimare.

Nu murdăriți foaia de aliniere a capului de imprimare. Dacă foaia este pătată sau încrețită, este posibil ca modelul să nu poată fi scanat corect.

4. Scanați foaia pentru a regla poziția capului de imprimare astfel:

- Plasați foaia de aliniere a capului de imprimare pe suprafața de sticlă de scanare, apoi închideți cu grijă capacul pentru documente.

- Așezați foaia de aliniere a capului de imprimare cu partea imprimată ÎN JOS și aliniați marcajul sau colțul din stânga-sus al foii cu marcajul de aliniere.


- Asigurați-vă că pe LED apare U („U” mare) și apăsați butonul Negru (Black) sau Culoare (Color).

- Foaia de aliniere a capului de imprimare este scanată și poziția capului de imprimare este reglată automat.

La finalizarea reglării poziției capului de imprimare, LED-ul revine la modul standby pentru copiere. Luați foaia de pe suprafața de sticlă de scanare.


Important
Nu deschideți capacul pentru documente și nu deplasați foaia de aliniere a capului de imprimare încărcată până la terminarea scanării.

Dacă nu s-a reușit reglarea automată a poziției capului de imprimare, codul de eroare apare pe LED.

Daca pe LED apare un cod de eroare, alinierea trebuie facuta manual, dar asta e complicat de explicat peste forum. De regula insa alinierea automata merge bine in 99% din cazuri asa ca... spor la treaba Smile !

Daca nu te descurci apeleaza la o firma specializata, dar nu e mare lucru, te rog sa ma anunti daca nu e la fel la MP-ul tau sa iti caut instructiunile EXCT pentru 220 ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dana



Data înscrierii: 15/Feb/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 4:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

va multumesc de raspuns....am fost azi la un service d calculatoare(inainte sa vad raspunsul dvs)si am explicat problema.mi-au aratat ce sa fac ...sa intru in setarile imprimantei,apoi proprietati, apoi maintenance si aliniere cap de printaresi in final sa listez ceva.o sa incerc maine la servici sa vad ce rezolv cu ea.
multumesc!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 6:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai de la servici eventual mai deschizi o data forumul si stai si cu el deschis, ma gandesc ca procedura descrisa mai sus e identica si pt imprimanta ta, corect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si daca tot ti-au explicat , citeste acolo instructiuni de intretinere . Te vor ajuta sa intelegi daca mai apar probleme la printare legat de cerneala si hartie . Si asa le poti rezolva pe loc , nu mai pierzi timp . Cam la toate tipurile se aseamana unele erori de intretinere .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dana



Data înscrierii: 15/Feb/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Feb 19, 2011 8:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scz ca intru atat de tarziu...am rezolvat problema...a fost suuuper usor...nu a fost nevoie decat sa intru la proprietatile imprimantei si apoi la maintenance si apoi align head....mi-a printat imprimanta cv(niste patratele cu culori si atat) si merge brici. nu a fost nevoie d scanare.etc..proceduri complicate...probabil mp-ul asta 220 e mai simplut decat ce aveti dvs....uite ca si o blonda poate face cv Laughing Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Feb 19, 2011 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi ca nu e bine. El ti-a tiparit alea pentru a-ti indica valorile de reglaj manual!

Si e logic nu? Cum sa alinieze el capetele de printare daca nu "vede" ce printeaza, ca sa sesizeze nealinierile si sa procedeze in consecinta?

Tu trebuie sa colorezi cu carioca sau pix negru ovalele care sunt in dreptul patratelor pe care se vad cel mai putin distinct dungi, deci care par cele mai "pline" de pe fiecare coloana. Adica, cele care prezinta cele mai putine dungi albe, da?

Dupa care pui hartia la scanat, softul vede ce ai notat tu (in dreptul caror pattern-uri ai umplut cu negru ovalul) si aliniaza capetele in consecinta.

Manualul tau e identic cu al lui pixma mp210, uite pdf-ul aici.... si ai procedura la pagina 36!

Uite link spre PDF-ul in cauza: http://gdlp01.c-wss****/gds/5/0300000025/01/mp210_qsg_en-us_v1.pdf

Simplul fapt ca ti-a scos pagina inseamna doar ca ti-a dat materialul de lucru, insa TU trebuie sa te uiti care sunt patratele cu cea mai puna calitate a printarii, deci cu cele mai putine dungi albe, si dupa ce ai notat scanezi foaia, ca sa "ii spui" si imprimantei.... got it? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community