Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

celebra eroare E5 la canon

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
paoola29



Data înscrierii: 08/Feb/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 4:08 pm    Titlul subiectului: celebra eroare E5 la canon Răspunde cu citat (quote)

Am citit mai multe topicuri despre eroarea asta. Am inteles ca imprimanta mea nu mai recunoaste cartusele. Am ramas surprinsa, o am de putin timp cam juma' de an si nu am scos la ea prea mult.. e vorba de un canon mp140, si e prima data cand imi da o eraoare. E5!
problema e alta.. sunt fata.. Sad si nu inteleg prea bine ce sa ii fac.. pentru inceput ce este un mptool? ca am inteles ca dupa ce fac schemele alea cu baga in priza, tine apasat butonul.. etc... am nevoie de un mptool?
mai pe scurt.. imi poate explica si mie cineva incet.. clar.. ce tre' sa ii fac lu mp140 asta... ca sascap de E5?
_________________
Non multa sed multum
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 4:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa schimbi cartusul. Ideal cu unul nou sau cuunul functional, caaat de incet vrei tu Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

corect Smile
pentru a scapa de E5 trebuie inlocuit (incet sau repede) cartusul (de obicei cel color)

acuma serios:
1): mptool - este un software (program) care comunica cu imprimanta (de fapt multifunctionalele Canon, model MP; imprimantele Canon model iP folosesc soft-ul iptool, dar de obicei se necesita intrarea in service mode)
cu acest soft se poate scape de multe erori (de exemplu waste ink pad full - E27), sau se poate reseta nivelul indicat de cerneala (atata timp cat nu e "marcat" cartusul ca fiind gol), DAR nu se poate scapa de E5 (decat poate in extrem de putine situatii)
2): parerea mea, daca nu ai inclinatii tehnice, NU ai ce face cu acest program
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
paoola29



Data înscrierii: 08/Feb/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 5:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aham. un cartus trebuie schimbat? sau ambele?
_________________
Non multa sed multum
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 5:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scrie mai sus, unul. De pref cel color.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 8:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing ,,de pref cel color". E5 se refera la cartusul color. E6 se refera la cartusul alb negru. DAr sa stii ca imprimnata se opreste la prima eroare intalnita. In cazul in care spre ,, norocul " tau e ars si cel alb negru ai sa afli dupa ce schuimbi cartusul color. Deci preferabil sa faci un test cu nidste cartuse bune de pe alta imprimanta.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2011 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din experienta mea (no offense cissimprimante!) E5 dispare si dupa schimbarea cartusului black si nu are nici o leg cu faptul ca e ars sau nu cartusul. Inlocuirea unuia dintre cartuse cu altul nou reseteaza eroarea E5, doar ca noi recomandam inlocuirea cartusului color pentru ca acela e de regula utilizat mai rar, deci va fi si refilat de mai putine ori decat cartusul negru, in consecinta dureaza mai mult pana reapare E5, logic.


Si referitor la ce inseamna E5:
Citat:
E5 5 The ink cartridges are not installed or a non-supported ink cartridge is installed , or the ink cartridges are not installed properly

(sursa: manual MP140 http://****2manuals****/product_info.php?products_id=1108 )
Asadar, nu se refera strict la cart negru sau la cel color, ci la cartuse in general.

By the way... Pe site-ul FixYa am gasit MAI DEMULT o metoda, dar nu mi-a conirmat nimeni din RO ca ar fi verificat-o si merge, totusi o mai public o data si aici (desi am mai pus-o pe undeva pe forum mai demult da' nu mai stiu unde...)

Citat:
How to reset the Canon MP150 (also worked with my MP140 so it might work with others as well) after a refill (Step 10 concerns refill; instructions below the steps):

Safe Factory Method:
1) Disconnect the printer’s power outlet
2) Press and hold the power button while connecting the power outlet back.
3) While still holding down the power button, press the reset button twice.(red circle with a triangle)
4) Release the power button
Printer takes about 10 seconds to show the number 0.
5) Press + to change the value from 0 to 1.
6) When this value is 1, press colour button; this will light up two leds.
One is for plain paper and the other for photo paper. At this point is feed Printer with paper.
7) Press the power button twice and then press the colour button once. The printer will print a some stuff. Don’t worry much about the printed material. I got some stripped lines and some numbers. I believe that my colour cartridge is clogged which explains why I got the green strips.
When you print this sheet the value in the display returns to zero.
8 ) Open Printer's cover cover (not the scanner cover) and remove the cartridges. With Printer still open, disconnect the power outlet.
9) Close the lid and turn on The printer.
10) Refill cartridges and place them back in their nice little abode in The printer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
suat



Data înscrierii: 26/Mar/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm Mar 26, 2011 11:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am testat eu pe un canon mp 160

incearca sa printeze niste pagini de test.... scoate foile albe.... carusele sunt defundate, lasa o urma perfecta la tamponare si au cerneala in ele.

Ca rezultat... nu se mai aprind ambele becuri de caruse clipeste doar becukl cartusului color.... si traznetul....

Dau copiere alb negru.. incee sa scaneze... pregateste cartusele pentru printare...[ se plimba de colo colo ] apoi.. ramane asa.

Am testat si cu alter cartuse... functionale refilate, functioneaza perfect.. le-am pus la loc pe cele originale..... iar e 5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ghinion - cartusele cu E5 nu mai pot fi folosite (dar vezi ca doar unul are E5, probabil cel color), asa ca va functiona doar cu alte cartuse...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community