Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

problema HP F2480

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 8:14 pm    Titlul subiectului: problema HP F2480 Răspunde cu citat (quote)

salutare
am o problema zgomotoasa la o multifunctionala Hp f2480
cand dau sau printeze scoate un zgomot oribil de parca ar trage cu tunul Laughing
banuiesc ca e ceva pe la mecanica,rotita sau ceva
de mentionat e ca am mai avut problema asta dar s-a rezolvat pe garantie,din pacate a trecut garantia Confused
imprimanta face zgomot doar inainte sa printeze prima pagina,deci daca dau sa scoata x pagini face zgomotul ala oribil doar o data
dar daca fac cate o pagina separat face zgomotul la fiecare pagina
banuiesc ca problema e cand vin cartusele pe centru pt a printa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 7:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.vezi sa nu ai ceva in interior...hartie prinsa, agrafa, nasture sau altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

subscriu. Aproape sigur a cazut ceva in imprimanta, ia scutur-o, intoarce-o oleaca cu capul in jos, vezi ce cade din ea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 1:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa verific
daca nu e nimic in ea,ce sa fie?vreo rotita uzata?


Ultima modificare efectuată adi90 la Joi Apr 07, 2011 4:19 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 1:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E cam greu de dat cu presupusul, de fapt ai mentionat si tu deja unde trebuie cautata "hiba" - anume pe traseul cartuselor de la "parcare" spre printare, deci nu pare foarte greu de diagnosticat. Dar cum teleportarea a naibii inca nu s-a inventat Smile trebuie sa pui tu ochiu' pe problema...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 4:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am scuturat-o,am amenintat-o dar nimic Laughing
ma bate gandul sa o desfac Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 7:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sau e din soft...
Eu am patit aceeasi chestie dupa o sesiune de butonat la imprimanta. Incercam sa gasesc o combinatie de butoane pentru un reset al cartuselor. Nu am realizat ce-mi propusesem, dar imprimanta scotea acum un superb carait de fiecare data cand ii dadeam de lucru.
Problema cu zgomotul s-a rezolvat urmatoarea data cand m-a apucat damblaua si am incercat sa o resetez. Nu mai retin care dintre metodele incercate a functionat, dar macar scapasem de carait.
Poate stie cineva cum se reseteaza f2480... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai da, dar initiatorul acestui topic nu a spus nimic ca ar fi incercat reset sau orice alta combinatie stranie de butoane....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am resetat nimic
doar am dat sa printeze ceva si m-am dus sa ma uit pe geam sa vad ce gagici mai trec Laughing
deodata se aude un zgomot superb de am crezut ca suntem bombardati Confused
de mentionat e ca primu zbanggggg a fost f lung pt ca am apucat sa ii dau si cancel la printare
acum face un zgomot de 1-2 sec
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 12:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gata, clar am descoperit cauza! TU ESTI CAUZA, nu trebuia sa te uiti dupa gagici! Very Happy Pedeapsa: imprimanta isi va reveni daca 2 luni te uiti doar dupa tipi mishto!!!! LOOOLL!!!!!

Exemplu:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 1:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 1:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am fost azi cu ea la un service astazi
a desfacut-o si a zis ca are o rotita uzata si ca nu se merita reparata pt ca ar costa prea mult
pana la urma am inteles ca o sa pice de tot
gasesc pe undeva piese mai ieftine? Confused
ce naiba , o am de un an jumate si e a 2-a oara cand am prob asta cu ea
din ce le fac astia?din plastilina?


Ultima modificare efectuată de către adi90 la Lun Apr 11, 2011 1:24 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai mult ca sigur noi nu gasesti, cauta pe la service-uri poate au ei recuperate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De unde esti, adi90? Am cateva kg de HP-uri care asteapta dezmembrarea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 11:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

arges
ai piese pt harbu meu? Very Happy
ca m-ar interesa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 3:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am doua multifunctionale care s-au defectat si poate s-ar gasi ceea ce te intereseaza. Ideal ar fi sa faci o poza la piesa defecta si sa-mi spui cam pe unde se afla in imprimanta. Cine stie, poate reusesti sa te mai folosesti de imprimanta pt o perioada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buba ar fi in partea dreapta de unde cartusele pleaca inainte de a printa
si zgomotul se aude o singura data, daca printez mai multe pagini dintr-o bucata
daca printez cate o pagina se aude se aude de fiecare data
am observat in partea dreapta sub cartuse e o chestie cu niste lamele de cauciuc care sterg capul de printare banuiesc
chestia aia are miscarea de 'dute-vino'
o fi cumva aia?
nu prea ma incanta ideea sa o desfac eu pt ca ma tem ca nu o sa mai mearga deloc Laughing
LE:am atasat si un clip cu imprimanta
http://****xdownload.ro/6ZT/film-horror-AVI.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 9:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare adi.mai mult ca sigur trebuie sa demontezi aparatul.iti trebuie o surubelnita torx10(asa sunt suruburile celor de la HP, capul lor, adica).dupa ce o demontezi(atentie la panglicile care duc de la placa de comanda la caruciorul unde pui cartusele si la cea care vine la butoanele de comanda, ca sa nu uiti cum vin montate marcheaza-le cu ceva marker negru sau inchis la culoare, atat pe panglica cat si pe slotul unde se introduc).din "horrorul" tau9filmuletz) este sigur o rotita care mai are putin si crapa.asa ceva am primit si eu oferta(nu pt tipul asta de imprimanta, pt una model mai vechi, un HP DJ 840 care pacane ca o mitraliera si nici nu scoate pagina ca in filuletzul tau) la un pret de 60 ron rotitza fara taxe postale, asa ca de atunci am tras-o pe dreapta.....dupa ce demontezi aparatul, cureti f.f.f. bine ce gasesti sub caruciorul ala care, intr-adevar face serviciul de a curata duzele cartusului, si, daca nu gasesti vreo "minune" de ceva strain pe acolo, atunci sigur trebuie sa faci rost de rotita.nu am un parts manual ca sa stiu codul rotitei respective, dar ca virgula cauza asta este sigur explicatia pacanitului.sigur pe la vreun service gasesti asa cevasi s-ar putea sa iesi mai ieftin daca e rotitza aia defecta, daca nu e rotitza si e vreun obiect strain pe acolo si daca ai oarece indemanare si rabdare la indemana, intr-o saptamana cel tarziu o poti rezolva tu singur.am desfacut d'astea(HP-uri ca a ta multe si mi se pare destul de usoara demontarea lor).spor la treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 7:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uitate in partea dreapta a imprimantei, chiar unde se termina axul de culoare gri cu aspect de smirghel si vezi ca in capat are o piesa de culoare neagra din material plastic. Piesa in cauza ar trebui sa aiba un "cioculet" in partea superioara care intra sub capul de print. Ori este rupt acell cioculet, ori este rupt un bolt din partea inferioara a acestei piese. Piesa in cauza comanda un lant de roti dintate care transmit miscarea de la motorul de registratie ( motorul care invarte toata partea de preluare si transport hartie ) si in functie de comanda pe care o primeste imprimanta decupleaza registratia sau mecanica de curatare a capetelor de print de pe cartuse. In momentul de fata la imprimanta ta merg ambele mecanisme. Daca e numai boltul rupt te-ai scos. Se poate repara simplu si usor ( cu conditia sa desfaci echipamentul ). Daca e rupt cioculetul dai matale fuguta la magazin si iei alta.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 8:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sal
am desfacut-o
cioculetul e intreg si pare sa fie mai solid(din metal)
in rest chiar nu vad nimic suspect
nu am camera sa fac poza Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 8:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prin carul cartuselor trece o panglica ingusta, transparenta din plastic pe care sunt imprimate linii subtiri negre. Verifica sa nu fie murdara cu cerneala sau altceva. Daca e murdara sa o cureti cu grija cu o carpa de microfibra USOR umezita cu alcool tehnic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 8:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca am gasit Very Happy
sub chestia aia cu lamele de cauciuc,exact sub unde vine cartusul color e un pinion mai lungulet si alb din plastic
pare sa fie rupt in partea din stanga exact unde are prinderea
e pinionul care trage lamele alea din cauciuc care curata cartusele
dar culmea inca se tine acolo,nu cade, doar are putin joc Laughing
un sfat de la un cunoscator?
asa trebuie sa fie pinionul ala?are ceva joc in partea stanga
e rupt sau mi se pare mie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 8:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun. in cazul in are nu este rupt este ok. Acum ce ai de facut:
in primul rand ai sa testezi teoria mea cu boltul rupt: Te uiti in partea stanga a imprimantei si vezi ca este o roata mare de plastic cu o banda transparenta cu dungulite pe ea. pui niste hartie in tava de preluare a imprimantei, duci carul de print in partea din dreapta extrem ( i-l duci pana nu mai merge ), dupa care iei si imvarti acea rotita din stanga cu banda transparenta. In acest moment ar trebui ca hartia sa raman la locul ei si sa nu fie preluata de linia de alimentare. Daca hartia este preluata atunci este vb despre boltul in cauza rupt, Si purcedem cu urmatoarele:
In primul rand scoti sasiul carului de print.Vezi ca are 5 suruburi in care vine prins: 2 de tip hollsurub pentru plastic si trei pentru metal.
Trebuie sa scoti in primul rand acea platforma cu periute care se plimba peste capetele de print. Acest lucru se face in felul urmator: tragi aea platforma in fata, bagi o lama de cutit sub ea, o ridici un pic fortat si dupa aia o tragi la tine in asa fe incat sa iasa. Dupa ce ai scos acea platforma trebuie sa dai toata mecanica afara. Ai unul sau doua suruburi ( nu mai retin exact ca nu am mai lucrat cu hp-uri de vreo trei ani) pe suportul de metal din aceasta partesi inca vreo 3 in partea opusa. Vezi ca in partea opusa ai un car de parcare. Este sub forma unei sanii cu 2 ventuze de cauciucsi o tija in partea din stanga. ar trebui sa i-l poti identifica usor. cand se duce carul de print in partea stanga vezi ca acele ventuze de cauciuc intra pe capetele de print. Acum, chiar sub ventuze ai o gheruta cu care suportul acestui car vine prins pe carcasade plastic a imprimantei. a sa poti scoate mecanica trebuie sa deblochezi in prealabil acea gheruta. Dupa ce ai deblocat gheruta ( vezi ca trebuie sa ridici aele ventuze ca sa poti vedea gheruta in cauza ) poti trece la partea cu scosul suruburilor. Presupunand ca totul a mers ok pana in acest punct, ar trebui sa poti scoate mufele de pe placa de baza a imprimantei s sa dai mecanica afara. Acum, daca ai dat-o afara, te uiti in dreapta si vezi ca ai un sasiu de metal care tine toata partea de mecanica. soti acel sasiu si ar trebui sa vezi piesa de plastic care are cioculetul in capat. dai aea piesa de plastic afara, si vezi ca in partea inferioara are o rotita de plastic care sta pe un bolt metalic. In partea din interior a acestei piese ( ma refer la piesa cu cioculetul ) ar trebui sa ai acel magic bolt despre care vb. si care mai mult ca sigur este rupt. Ca sa repari masinaria iei matale un alt bolt, mai lung decat acesta cu 1-1.5 mm si-l pui in locul acestuia, dar ai grija sa fie introdus in partea din interiorul mecaniciicu partea mai lunga. Dupa care faci toate operatiunile de dezasamblare in sesns invers pui totul la loc si dai o cheie la masinarie. Daca mai ai problema fai niste poze, pui pe net si mai vb.
P.S. Daca ai de unde sa faci rost de un bolt de la un cartus Hp Q2612 te-ai scos. E ideal pentru ceea ce am spus mai sus. Si scuze pt greselile de ortografie, n-am baut inca destula cafea.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am revenit cu poze
de cioculetul asta era vorba da?

o sa fac sa ce ai zis mai sus sa vedem ce iese
LE:am incercat dar nu se trage hartia
doar vine spre mine chestia aia cu lamele de cauciuc care sterge capul de printare,dar hartia ramane la locul ei
alte idei? Confused
repet:am impresia ca zgomotul se aude in partea dreapta a imprimantei
inca un video
http://****xdownload.ro/6CU/P4180019-AVI.html
si inca unu Smile
http://****xdownload.ro/6DU/P4180018-AVI.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 5:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Totusi eu zic sa verifici si ceea ce am scris in postul anterior si eventual ia si posteaza niste poze cu piesa cu cioculetul ( scuze de cacofonie ) si vedem dupa.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Lun Apr 18, 2011 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai credeam ca de cioculetul din poza de mai sus ai zis Very Happy
sau nu e ala?ca altu nu am mai gasit
de roata aia am invartit,hartia ramane pe loc,nu e trasa deci nu cred ca e boltu ala
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 10:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E vb de piesa intreaga care are ael cioculet in varf. Ca sa poti verifica trebuie sa demontezi toate mecanica.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi90



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 7:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi bag cucu in ea de imprimanta
nu am nici surubelnita care imi trebuie
daca nu o duc la vreun service cred ca o las asa cum e acum
o sa pice pana la urma daca e vb de boltu ala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community