Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Pixma MP210 nu mai recunoaste cartusele

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cucu



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Iul 23, 2008 2:41 pm    Titlul subiectului: Pixma MP210 nu mai recunoaste cartusele Răspunde cu citat (quote)

Scuze daca mai e un thread pe acelasi subiect. Ideea este ca am urmatoarea problema:

Am o Pixma MP210 cumparata acum ceva timp, la care am reumplut cartusele o singura data. Nu a avut probleme cu cerneala originala, dupa reumplere nu a facut figuri decat ca erau aiurea unele culori - problema ce s-a remediat de la sine dupa cateva printari de test. Cu alte cuvinte a mers foarte bine, chit ca au fost reumplute cartusele. Cand a inceput sa faca gaturi ca s-a golit cartusul negru si ca trebuie neaparat schimbat, am rezolvat problema prin reset. De cand am luat-o am printat cateva sute de pagini, atat negru cat si color, nu mi-a facut probleme.

Pana acum cateva zile.

Nu au apucat sa se goleasca bine cartusele de la prima reumplere ca poc, ma trezesc intr-o dimineata cu "E 5" pe ecranul LED si pe calculator imi spune ca nu mai recunoaste cartusul color. Am incercat cateva reseturi, am scos si bagat la loc cartusele, nimic. Este ciudat, ca uneori imi spune ca nu recunoaste cartusul color, alteori spune ca nu le recunoaste pe ambele.
Ce este cu adevarat enervant e ca imprimanta, avand eroarea asta, este acum in maintenance mode, implicit nu merge nici macar scannerul.

Ce vreau sa stiu eu:

- Exista un mod de a ocoli problema asta ALTFEL decat achizitionand cartuse originale noi? (o resetare de firmware, de ROM sau dracu stie)
- Daca voi achizitiona cartuse noi, problema asta poate aparea si la ele? E ceva ce se petrece la intamplare sau are vreo logica? De exemplu am auzit ca unele persoane au reumplut cartuse la mp210 si de mai bine de 10 ori si nu au patit asa ceva. Multe in schimb au patit treaba asta si pana sa li se goleasca cartusele originale.
- Pot macar sa scot din maintenance mode imprimanta, ca sa pot utiliza macar scannerul?

Iar, in plus, daca va trebui sa achizitionez cartuse noi, va trebui neaparat sa dau bani pe originale? Voi baieti ziceati ca o sa aduceti compatibile, se mai aude ceva cu ele?

Multumesc in avans.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 7:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Ai in imprimanta cartusele care au fost in ea la cumparare, adica pg-37 si cl-38? Daca da, iti recomand cu caldura pg-40 si cl-41, este deja notorie problema cu E5 care apare la refillul celor cu care vine imprimanta. Daca vrei sa te convingi, da pe Google un "MP210 E5" si ai sa vezi ce de rezultate!

2. Pe de alta parte, am inteles ca la mp210 eroarea E5 se rezolva tinand resume apasat 5 secunde sau asa ceva, citez din ce a scris Zele pe alt thread tot in acest forum:
La mp210 nu prea ai probleme.
Citat:
Zele: Daca nu recunoaste cartusul dupa refill, tii apasat butonul de resume 5sec si gata.
Pe display la printer scrie ceva teorie cum ca nu ai montat un cartus original dar functioneaza fara probleme.


Sper sa mearga si la imprimanta ta, dar sub rezerva ca s-ar putea sa fie valabil doar pentru cartusele 40 si 41, nu cele care erau in imprimanta initial.

3. Daca totusi nu si nu si nu, atunci poti lua de la KingCyan daca bine tin minte un programel pentru resetare epprom. Vezi cartusele tot goale, dar printeaza pe urma fara probleme. E un flecuset de 163K dar face treaba...

Pe undeva logica producatorilor de originale are sens, adica daca oamenii trebuie sa ia macar un set de cartuse noi la fiecare imprimanta, iaca, am mai scos parleala, ca asa astia refilleaza in veci vecilor amin cartusele si noi dam faliment! Wink

OK, sper sa rezolvi problema, te costa sa dai o raita pe-aici dupa solutionare si sa zici care solutie e mai buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 7:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
... poti lua de la KingCyan daca bine tin minte un programel pentru resetare epprom...


Poti lua, da' nu'sh de ce nu face mediatec forumu asta sa putem si uploada fisiere, o arhiva, un excell, ce naiba numa imagini?... Confused

Zele a promis ca pune programelu' undeva downloadabil, link aici catre site-ul lui sau asa ceva, ma rog, deci:

Am gasit programul pe softpedia, aici e link-ul catre pagina cu pricina (e printre ultimele 4 post-uri din josul paginii):
http://forum.softpedia****/index.php?showtopic=308183&st=30&start=30
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 7:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, stiu EEPTool, il are si Zele doar ca nu prea are vreme de forum omu ca e full de treaba, se insoara intr-o luna si un pic deci va dati seama ca inainte de taiere ar manca si mielu' ceva, ar trai mai bine, aleaalea! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

OK, daca iti trebuie EEPTool ala mai pine scrie-mi mie (mesaj privat sau mail) si vb eu cu Zele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cucu



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1 - Da, am cartusele originale, cele cu care a venit imprimanta (pg-37 si cl-38 ). Daca e asa, atunci da, o sa imi cumpar cartusele 40/41 (oricum vroiam sa fac asta, au capacitate ceva mai mare si tine mai mult un fill).

2 - Da, sfatul lui Zele de acolo de pe thread m-a ajutat, mi-a resetat cartusele dupa refill, dar la E5 nu face nimic. Pot sa resetez eu si trei ore ca tot nu vrea.

3 - Am incercat resetarea epprom-ului cu EEPTOOL, dar nu stiu de ce, se blocheaza oricand ii dau sa faca vreo operatie. Nu merge nici sa citeasca (salveze) ROM-ul, nici sa scrie din alt ROM si nici macar sa il reseteze. Nu stiu de la ce ar putea fi. Vreo idee? O sa imi cumpar cartuse noi in cele din urma, dar as fi preferat sa stiu ca imi merge si programelul acela de resetare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 2:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E important de vazut daca merge cu cartuse le 40 si 41 in fond si al urma urmei.

Pentru ca daca merge cu acelea, ulterior ar trebui sa-ti mearga din nou si cu 38 si 39. Daca nu merge nici nu 40 si 41 e bai, vorba clujanului!... Confused

Poate ai noroc si e inca in garantie imprimanta si o duci cu cartusele nerefillate la reparat. Ne tii la curent. Mie mi-a secat izvoru' cu sfaturi... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cucu



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E in garantie. Oricum, dupa ce ii schimb cartusele o sa va mai anunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stabu06



Data înscrierii: 12/Iun/2008
Mesaje: 6
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2008 12:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cucu a scris:
E in garantie. Oricum, dupa ce ii schimb cartusele o sa va mai anunt.

IMPRIMANTA MERGE SIGUR CU CARTUSELE PG-40 SI CL-41 DAR PROBLEMA ESTE CA LA FEL AI SA PATESTI SI CU ASTEA DAR AR TREBUI SA SE RESETESE EXACT CUM TI S-A SPUS MAI SUS 5-6 SECUNDE AR TREBUI SA ITI FIE DE FOLOS Shocked
_________________
si eu pe aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 02, 2008 2:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cucu, mai ai noutati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa imi scuzati intarzierea dar atunci cand nu lesin de somn pe la ora asta ma mai dau si pe forumuri.
Soft-ul de reset pe care il folosesc eu este o forma de EEPTOOL dar modificata, l-am luat de pe un site rusesc care nu mai exista; problema ca ii f mare 231M si contine f multe reseturi sau ma rog pt mai multi producatori de printere.
La tine E5 este o eroare care nu prea ar trebui sa apar din cauze de eprom, aceasta eroare aparea doar la mp 160 si 170 si se rezolva cu rescriere eprom. Eu zic sa iti schimbi cartusele, sigur unul dintre ele are ceva probleme.
Eu fac reset si la mp210 dar doar pt clienti mofturosi sau pretentiosi sa vada neaparat nivelul de cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cat pt soft imi fac timp in weekend si pun sus un html unde sa gasiti soft-ul.
Voi posta link-ul, numai timp sa am Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iar pt viitor la tot ce inseamna (chiar daca este extra topic) hp 350,351 NU POT FI RESETATE INCA PRINTERELE si daca ai noroc merge maxim o incarcare, cand se poate reseta contorul si la alea o sa trambitez pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
plesanu



Data înscrierii: 18/Mai/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 12:06 pm    Titlul subiectului: E14 rezolvare PLS Răspunde cu citat (quote)

SALUT.AM SI YO O PROBLEMA,SPER SA se poata rezolva Sad .aveam E5,am cumparat PG 40,respectiv CL 41 si imi da eruarea E14 din start.Ce sa-i fac>am mare nevoie de ea,iar ea m-a lasat balta...Stiti cumva cum se poate reseta eruarea asta? MULTUMIRI !!!
_________________
YM :plesanu05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
plesanu



Data înscrierii: 18/Mai/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: E14 nu-i dau de cap Răspunde cu citat (quote)

Salut.Am si eu o multifunct mp210,mi-a dat eruarea E5,i-am cumparat cartuse PG40,respectiv CL41.Le-am pus,dar acum imi da eruarea E14 si nu-i dau de cap.Stiti cumva cums a o remediez ? MULTUMIRI
_________________
YM :plesanu05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 12:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Incearca resetarea asta:

Citat:


Resetting Printer Canon MP140, MP160, MP180, MP210, MP220, MP460, MP470, MP500, MP510, MP530, MP600, MP610, MP800, MP820, MP810, MP830, MP960, MP970 procedure:

Pentru a reseta incercati :

1) Cu imprimanta conectata la retea dar oprita, apasati butonul Power tinand apasat butonul Stop/Reset
2) Cand LED-ul de power este aprins apasati butonul Stop/Reset de doua ori in timp ce butonul Power este tinut apasat.
3) Eliberati butonul Power si Butonul Stop/Reset si asteptati intrarea in menu-ul de service
4) Cand LED-ul lumineaza verde, apasati butonul Stop/Reset conform tabelului de mai jos (fiecare apasare Start/Reset LED-ul lumineaza verde-portocaliu incepand cu portocaliu)

0 apasari -Led Verde - oprire imprimanta
1 apasare - Led Portocaliu - printeaza menu service
2 apasari -Led Verde - printeaza continut EEPROM
3 apasari - Led Portocaliu - resetare EEPROM
4 apasari -Led Verde - Resetare contor burete absorbant/waste tonner.
5 apasari - Led Portocaliu - Setare destinatie
6 apasari -Led Verde - curatatre avansata capete printare
11 apasari - Led Portocaliu - testare buton/LCD
12 apasari sau mai mult reintoarcere la selctia menu-ului


2. De fapt cred ca ar fi mai bine sa citesti pagina asta
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=1296&sid=0c33bf1f831cbabc11db56dd9d41f8f5
unde chiar daca se vorbeste de mp160, se face referire si la 210, dupa care citeste tot topicul (are multe pagini), si daca nu merge nimic, reia intrebarea ta acolo, eventual pomenind ce metode ai incercat de-acolo si n-au mers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
plesanu



Data înscrierii: 18/Mai/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu merge.... Sad Sad Sad alte solutii ar mai fi?
_________________
YM :plesanu05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

posteaza aici ca sunt m multi http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=1296&sid=0c33bf1f831cbabc11db56dd9d41f8f5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community