Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill pt. hp d1360

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 7:04 pm    Titlul subiectului: refill pt. hp d1360 Răspunde cu citat (quote)

am o imprimanta hp d1360. am facut refill de citeva ori, cu seringa si a mers. dar de 2 zile nu mai merge. am pus cerneala dar cind ii dau sa printeze doar cu cartusul negru imi scoate instant pagina alba. daca printez color, printeaza.

am probleme cu cartusul, am gresit cu ceva la refill sau care e oare problema mea?

merci mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 7:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai ca am prea putine elemente ca sa imi dau parerea, asdar:

1. Zi data viitoare ca e Deskjet D1360, nu doar D1360, mi-e mai usor sa caut prin tabele.

2. Ai facut refill cu seringa, adica cum? Cu seringa, dar ai sper kit de refill complet, da? HPI-0005D, uite-l aici: http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/hpi-0005d.htm , asta e kit-ul tau, da? Ca asa, am facut refill cu seringa.... nu inteleg. Intrebarea, deci: ai kit de refill adecvat, da?

3. Acum vine partea importanta:
Daca ai facut refill la hp-21 de mai mult de 2~3 ori, se poate arde oricand cartusul si atunci degeba-l refillezi ca nu mai merge. Solutia e sa iti achizitionezi un cartus nou, poate unul compatibil (ca are 24 de ml si faci mai rar refill), dar cert este ca cartusele acestea sunt facute pentru cei 5ml de cerneala din ele, nu pentru multe refilluri, pur si simplu nu rezista.
Parerea mea este ca sunt facute intentionat atat de nerezistente, dar in fond nu ai cum sa iei pe nimeni la rost pentru ca dpdv al HP trebuie sa reziste cele 70~80 de pagini si gata, nu? Ca noi refillam, asta e, ne asumam ca se arde cartusul.

RECOMANDARE:

La acest tip de imprimanta trebuie respectate instructiunile de exploatare cu sfintenie (vezi aici: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=6#6 ) si pus accentul in special pe printatul cu pauze, asta inseamna ca nu printezi niciodata mai mult de 2 pagini la rand fara pauza de cca 15~30s pana la urmatoarea tura de 2 pagini, in acest fel e posibil sa se solicite cartusul foarte putin si sa tina mai multe reumpleri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merci mult. defapt am facut refil cu seringa exact cum am spus: dezlipit eticheta deasupra cartusului, bagat acul in gaurica respectiva, pus 3-4 ml de cerneala.probabil asta a fost a 4 refill-are, asa ca are sens ce spui. din nefericire, nu am kitul complet de refill si nici nu am tinut cont de instructiuni, in general s-a printat cu ea non stop. nu e a mea, e a tatalui prieteni mele.

inca odata merci mult. probabil singura solutie e un cartus nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 2:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere

Si solutia e cartus nou, dar daca continua refillul empiric - seringa si gata - atunci solutia e si un kit de refill. Ma rog, poate doua, un kit si pentru cartusul color, dar asta e alta poveste.

Ideea e ca daca nu se foloseste kit-ul, nu se pot respecta conditiile de baza pentru un refill de succes, respectiv extragerea prin duze a 1/2ml de cerneala. NU se face extragerea, se scurteaza la 1/4 viata cartusului, se infunda duzele, etcetc.

Sigur, asta n-are legatura cu faptul ca cel al tatalui prietenei tale s-a ars, la aia singurul leac e printarea mai putin salbateca. Si daca are nevoie de ceva sa mearga la greu, sa-si ia un laserjet LBP2900, e ieftin si fff bun.
Il vezi aici: http://****mediatec.ro/detalii-imprimante.php?cod=lbp-2900
Un cartus e 100 ron si tine 1500 pagini la greu, plus ca se refill extrem de usor cu 140g praf toner care e ieftin ca braga, vreo 13 lei flaconul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community