Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

eroare U052 la Canon MP630

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
DEXTER



Data înscrierii: 13/Apr/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 1:24 pm    Titlul subiectului: eroare U052 la Canon MP630 Răspunde cu citat (quote)

Am intimpinat aceasta pb. dupa ce am dus capul de printare la curatat.Erau infundate duzele pe MAGENTA si Cyan.Cei de la firma l-au curatat cu ultrasunete si la abur sub presiune.
A mers cam 20 de coli color dupa care nu a mai scos decit negru Bk si PGBK.L-am dus la alta firma care l-a bagat in solutie de curatare.Dupa ce l-am montat am primit mesajul de eroare.Am scos capul si l-am pus din nou cu acelasi mesaj.
Mentionez ca am ciss din februarie care a avut cerneala DYE.Acu vreo luna i-am bagat INKTEC.Am gresit ca am schimbat cerneala?
Multumesc pentru eventualele sugestii sau sfaturi. Stima!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Iun 17, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu cred ca cerneala Inktec e problema, atata timp cat ati pus codurile corecte (c9021cmy), mai ales ca aceasta cerneala e tot cerneala dye.
incercati sa curatati contactele capului (sunt sanse mici de reusita), ca nu cumva de aceea sa nu recunoasca corect capul de printare.
(Print head is not installed.Install the print head.U051 / The type of print head is incorrect.Install the correct print head.U052
Follow the directions given in your setup sheet to install the Print Head.
If the Print Head is already installed, remove the Print Head once and then reinstall it.
If the error is not resolved, the Print Head may be damaged. Contact your Canon service representative.)

mai puteti incerca si urmatorii pasi:
Please follow the steps below:
1- Remove ALL the ink cartridges from the printer
2- Check that there is no residual tape on the cartridges.
3- Then clean the contacts (the hole where the ink comes out) on the cartridges as well as inside the printer itself
NOTE: Clean the contacts with a small amount of warm water on a cotton swab until no ink comes off on the swab.
4- If any of the other cartridges are low, empty, leaking or bulging, replace them with genuine and original ones.
5- Then turn off the machine and unplug it for 60 seconds
6- Insert the cartridges and check to see if the issue persists

am mai gasit un link interesent, e drept ca pt. MP610:
http://bkkphotographer.wordpress****/2009/12/19/canon-mp610-printer-problem/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
theomatheo



Data înscrierii: 30/Iun/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Iul 04, 2011 10:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu aceasi problema cu un MP600....dupa cate am citit, despre eroare, mi'am zis ca nici nu mai are rost sa o duc la service....pana la urma...stie careva sa repare capuri de printare??? Asa ca m'am ales cu un obiect/bibelou voluminos bun de tinut closca cu pui!!!Smile)) Pacat....era buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Iul 04, 2011 1:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

capurile de printare nu se repara, se inlocuiesc (si binenteles, costa cat o imprimanta noua...)
deci...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Iul 05, 2011 7:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare incerc sa te ajut pentru multifunctionala mp 630:
http://****mival.ro/piese-de-schimb-imprimante-copiatoare/pixma-mp630/?
Cam atat te costa un cap de printare nou.In rest totul ramane la aprecierea ta si desigur de bugetul care il ai.
Sanatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun Iul 11, 2011 7:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este adevarat ca este cam scump dar daca vreti sa rezolvati problema .....asta este.. Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community