Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ajutor detalii desfundare cartus Canon Pixma 4300 ...

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
george_dum



Data înscrierii: 22/Aug/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Aug 22, 2011 9:38 pm    Titlul subiectului: Ajutor detalii desfundare cartus Canon Pixma 4300 ... Răspunde cu citat (quote)

Salut! Am o imprimanta Canon Pixma 4300 la care nu mai pot tipari pe negru (negru text - absolut nimic, iar pe negru foto - partial < 20-30%). Am folosit refill-uri cumparate de la Mediatec, circa 2 ani. Am incercat sa desfund capul de printare cu apa calda, dar nu am reusit. Am cumparat cartuse noi, la fel, niciun rezultat. Mentionez ca la negru_text nu am mai printat 1 saptamana, dupa care s-a infundat. M-ar interesa daca, in Bucuresti, stie cineva firme/persoane particulare care sa ofere servicii de desfundare capete de imprimanta. Raman recunoscator pentru orice ajutor sau detalii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Aug 24, 2011 11:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte dl.George.
http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20iP%204300.html?gclid=CMbZm4nm6KoCFRk03wodDnLjPg#models
in ultima parte gasesti si pretul pt un cap de printare original.treaba e cam pretentioasa la capul tau de printare, in sensul ca s-a discutat mult pe forum despre "resuscitarea" capetelor de acest tip(nu numai pt.aparatul tau, ci in general, despre desfundarea print head-urilor). fie treci pe la o firma(serioasa, reprezentanta adica) si se rezolva....problema este pretul....dar si dupa rezolvarea problemei(reconditionarea print head-ului) mai ramane faza cu "cel putin o pagina de test la maxim 2-3 zile(pe temperatura asta(peste 30 grade celsius)....se usuca duzele capului de printare.o firma serioasa iti rezolva problema ta....daca vrei sa faci acasa asa ceva, iti trebuie solutii de desfundare(care costa destul de mult), indemanare si ustensile, ca sa zic asa...eu, din experienta mea proprie cu capetele astea, din 4 cate am avut de "reconditionat", cu ajutorul dispozitivelor confectionate(cu ajutorul indicatiilor si parerilor colegilor de pe acet forum si nu numai) am reusit sa "ma achit onorabil" in sensul ca si azi functioneaza aparatele respective, doar pentru 2(doua) capete de printare(la niste Epsonuri DX seria 44..).solutiile folosite pt.desfundarea cartuselor nu intotdeauna fac aceeasi "treaba" si pentru capetele de printare si aparatura profesionala pentru asa ceva e destul de scumpa.....exista pe forum imagini si filmulete despre cum se face acasa, "la botul calului" - sa ma scuzati despre expresie - ceva asemanator cu o desfundare, dar nu da rezultate pe termen lung....puteti incerca cu ceva solutii folosite pt asa ceva(DHR, etc...dar folosite pt uz EXTERN, nu intern), ceva dintr-un set de perfuzie intravenoasa(noua sau folosita) din care sa folositi tubuletele si sa confectionati un dispozitiv etans si de diametru exact pentru dfiecare duza interna a capului de printare, care sa asigure o oarecare presiune in momentul cand vreti sa desfundati o duza de o anumita culoare, seringi cu dop de cauciuc(negru) nu stil piston de plastic,etc...).asta ca sa incercati ceva acasa...rezultate bune obtineti cu aparatura adecvata si la un pret destul de mare.e tarziu si se poate discuta mult despre acest subiect...s-a mai discutat deja pe forum, repet... parerea mea este sa "treceti" pe ceva laser...de preferinta nu samsung ci HP sau Canon....respectele mele si sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
george_dum



Data înscrierii: 22/Aug/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 11:33 am    Titlul subiectului: Actualizare... Răspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc pentru sugestii, insa capul de imprimanta aflat in oferta Mediatec e la un pret mult prea mare, cumpar 2 imprimante noi 4850 cu acesti bani. Am vazut si pe alte pagini de pe forum diferite sfaturi de recuperare a capetelor infundate, insa pe mine ma intereseaza detalii firme care ofera servicii de desfundare, care fac treaba buna si au si scule pe masura (ultrasunete). Prin detalii inteleg un nume de firma (un pret aproximativ, daca e posibil). Am gasit ieri la colt la Trafic greu un magazin unde se puteau incarca cartuse, dar se puteau si desfunda si nu aveau decat un pistol cu aer comprimat(!). Tocmai de aceea, ca sa economisesc ceva timp, sper ca un utilizator al forumului care s-a intalnit cu o problema asemanatoare si a apelat la cineva (soldat cu rezultat pozitiv) sa-mi ofere un nume, un sfat ...
Mentionez ca aseara am incercat iar sa desfund cartusul cu jet de apa calda + solutie DHR = niciun rezultat. Ceea ce este foarte curios, este ca la un moment dat am dat print la text negru si imprimanta a plimbat hartia, insa nu a incercat sa tipareasca nimic. Am schimbat tipul de negru (5%, 15%) al fontului si a tiparit albastru/mov. Cand am revenit la font negru 0%, capul de imprimare parea ca ar vrea sa munceasca, dar nu printa nimic. Totodata, e posibil ca in urma tentativelor de desfundare sa nu se simta nici 1% imbunatatire? Se poate ca cei de la Canon sa puna protectie undeva in partea electrica a imprimantei, sa nu mai tipareasca o anumita culoare, daca simte refill?
Multumesc anticipat celor care ofera un sfat, o parere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
george_dum



Data înscrierii: 22/Aug/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Aug 27, 2011 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

up!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2011 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate exista posibilitatea sa fie si defect ("ars") capul de printare ...
tocmai am discutat cu un colaborator de al nostru din Arad, care face service de imprimante, si m-a informat ca la acest model are un procentaj foarte mare de capete de printare arse (majoritatea lor pe YELLOW, dar si pe restul culorilor), comparativ cu modelele mai vechi de Canon (probabil ca de aceea nu aveti rezultate cu DHR)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
george_dum



Data înscrierii: 22/Aug/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Sep 01, 2011 2:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok. Thanks a lot for help.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Sep 04, 2011 7:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...si pretul cap printare nu e mare la Mediatec, ci e mare la producator. De fapt e o politica a fabricantilor de imprimante sa faca acest tip de componente foarte scumpe pentru a descuraja inlocuirea in favoarea achizitionarii unuei imprimante noi.

Din pacate la majoritatea acestora (noi) poti avea surpriza sa ai probleme la refill, la chip, sau sa nu mearga cu compatibile etc. Asta e. Nu le putem avea pe toate.

...cel putin nu deodata Smile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community