Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP officejet 4110 all-in-one "Cartus fals instalat"

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 2:18 pm    Titlul subiectului: HP officejet 4110 all-in-one "Cartus fals instalat" Răspunde cu citat (quote)

Salutare, mi-a dat cineva aceasta imprimanta asigurandu-ma ca sunt reincarcabile cartusele. Imprimanta are meniul in limba germana, iar citatul din titlu l-am tradus cu Google translate. Mesajul original arata cam asa:

Fehler:
Falsche schwarze Patrone installiert.

Ce e de facut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 5:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aia inseamna "Cartus negru instalat gresit"

E posibil sa fie murdare contactele sau sa fie ars cartusul negru. Sau sa-l fi "plantat" neatent acolo in suport si sa nu faca bine contact. Verifica.

Vezi sa nu fi pus cartusul color in loc de negru! Smile

Dar altceva: Nu ai zis daca ai reumplut cartusul si pe urma a aparut mesaj, cum si ce ai facut, mai multe detalii pls! Asa cum sa te ajutam, daca esti atat de zgarcit in amanunte??

Daca ai facut reumplere, repet, vezi sa nu fi lasat urme de cernela sau murdarie de pe mana sau de undeva pe contacte, verifica si acolo unde "culca" contactele alea sa nu fie o farama de hartie sau cerneala uscata pe "acele" alea sau ceva...

Hai, asteptam detalii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 8:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intradevar eroarea a aparut dupa o reincarcare de cartus. Nu cred ca am facut nimic in neregula deoarece mai am si un F380 acasa pe care l-am reincarcat de foarte multe ori. Chiar, cele doua cartuse sunt interschimbabile? Macar mi-as da seama unde e problema Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 7:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai... daca au aceeasi dimensiune, da! Dar se vede care e cel color si care cel negru, scrie pe ele. Si in instructiuni scrie (de regula si pe socluri) care unde vine, dar mai degraba verifica daca nu a ajuns ceva pe contactele cartusului. Ai verioficat tot nce te-am rugat mai sus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2011 8:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu problema, se pare ca e bun cartusul. Intre timp am fost cu ea la reparat si cei de acolo m-au asigurat ca totul e ok, fara sa intram in detalii (nu mi-au luat bani pentru ca la randul meu i-am ajutat pe ei in alta problema) dar nici ei nu mi-au spus lamurit care e problema.
Daca prima data am suspectat o pana de curent (tinand cont ca se stricase si cartusul de la o alta imprimanta din casa) acum stiu ca problema apare atunci cand reincarc cartusul. Am primit un avertisment cum ca se apropie sa se goleasca, l-am reincarcat iar acum mesajul e acelasi: cartus fals instalat. Se poate reseta? Sau cum sa fac sa-l pot reincarca si sa mearga?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2011 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am revazut mesajul de sus. Nu cred sa fi facut ceva gresit pentru ca tot azi am reumplut si cartusul de la cealalta imprimanta HP F380. Imi e greu sa cred ca pe unul stiu sa-l reumplu si pe celalalt nu Smile Deci cheia e in alta parte. Sigur nu are nevoie de resetare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2011 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut,
mai trebuie verificat si banda de citire a cartuselor,data jos si curatata bine...
bafta Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2011 3:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu nu stiu sa fie vreo metoda de resetare la HP (mai ales la aceste modele)
e posibil ca prima imprimanta sa tina minte serialul cartusului, iar dupa ce s-a golit sa nu il mai accepte (fiind vorba de un OfficeJet cu fax, si la modelele cu fax este implemantat o masura de protectie ca sa nu ramana fara cerneala cand vine faxul, caz in care il "memoreaza")

DeskJet F380 nu are fax, deci banuiesc ca nu are implementata aceasta masura de precautie, si de aceea accepta si cartusele refilate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2011 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu este problema ca au fost incarcate,fiindca foloseste cartusele 56,57 si astea nu dau erori,,,,numai in momentul cand se ard,si nu le mai vede deloc(f.rar),si atunci tb.inlocuit,nu ai ce sa resetezi...
bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Iun 24, 2011 10:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am zis ca aceste cartuse nu ar functiona in alte imprimante, ma refer la faptul ca (fiind multifunctional CU fax) s-ar putea sa aibe implementata acea masura de precautie povestita mai sus (cum este implementat si la Canon la modelele cu PG-40, cartus refilabil de altfel, sau la multifunctionalele laser monocrom HP, la care trebuie obligatoriu chip la fiecare refill la modelele cu fax)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Iun 24, 2011 3:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa fac proba, o sa duc doar cartusul la reincarcat, fara sa le spun ca am incercat eu sa-l reincarc. Sa vedem daca apoi zice ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glumetzu



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Iun 27, 2011 12:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vorbit azi cu tipul de la service si a zis ca nu e de la cartus ca sigur nu se reseteaza. Asadar alta e problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
blonduradu



Data înscrierii: 29/Sep/2011
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Sep 29, 2011 4:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca este in garantie returneazo!





___________________________

Detoxifierea organismului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Sep 29, 2011 4:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

blonduradu a scris:
Daca este in garantie returneazo!
''returneazo''




___________________________

Detoxifierea organismului
Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community