Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CONSERVARE CARTUSE INKJET

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
GHIA



Data înscrierii: 16/Noi/2010
Mesaje: 17

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:36 pm    Titlul subiectului: CONSERVARE CARTUSE INKJET Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema. Cum poate fi conservat un catrus de imprimanta, in speta CL 41 si PG 40, daca nu este folosit o perioada mai lunga de timp, de la o luna la 3 luni. Intreb, deoarece toata lumea recomanda ca imprimanta sa fie folosita, macar pentru putin timp , la cateva zile. Din motive obiective nu pot face acest lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

2 Metode:

1. - Se pune cartusul in suport de plastic cu duzele pe un fel de cauciuc, vezi poza de mai jos:


2. - Se pune peste duze folie siliconata (seamana cu un scotch ingust dar e cu silicon pe partea care atinge duzele) ca sa nu se uste duzele.


Pentru ambele metode insa trebuie sa ai acel ceva care protejeaza duzele sa nu se uste. Furnizorii de asa ceva de regula lucreaza cu reciclatorii-refillatorii-etc, nu stiu sa existe in magazine astea... Adica se vand cate 1000 de suporturi odata, sau 20 de role de alea... intelegi? Nu una.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
manu



Data înscrierii: 28/Dec/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Dec 28, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sau pui o picatura de detergent lichid de vase pe duzele cartusului. detergentul fiind vascos nu patrunde in duze si nici nu lasa cerneala din ele sa se usuce. cand o sa vrei sa-l folosesti il stergi cu un servetel umed.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 29, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

manu a scris:
sau pui o picatura de detergent lichid de vase pe duzele cartusului. detergentul fiind vascos nu patrunde in duze si nici nu lasa cerneala din ele sa se usuce. cand o sa vrei sa-l folosesti il stergi cu un servetel umed.


Hm... interesanta metoda.

Cine a mai incercat-o in afara de manu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
manu



Data înscrierii: 28/Dec/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 10:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nimeni? patentez metoda atunci!
sincer, parca am citit undeva chestia asta.
in revista ''chip'' daca nu ma insel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GHIA



Data înscrierii: 16/Noi/2010
Mesaje: 17

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 10:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumes de sfat. O sa-l incerc pe un cartus mai vechi, care este cam dus, da cateva rateuri, si dupa ce am un rezultat o sa revin cu postarea lui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Sâm Oct 15, 2011 6:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu folosesc o bucatica de banda scotch
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Oct 17, 2011 10:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scotch e f riscant, daca din adezivul acela ramane ceva pe duzele acelea atat de minuscule!... Si ramane, sigur! Nu va riscati cu banda scotch simpla!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Oct 24, 2011 11:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

orice dar NU scotch...
am stricat si eu o gramada de cartuse,punandu-le banda izoler,sau scotch..
banda siliconata e sfanta..si se poate gasi pe la cei care refileaza.
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community