Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema Canon Multipass F30

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
savi0r



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Noi 12, 2011 5:05 pm    Titlul subiectului: Problema Canon Multipass F30 Răspunde cu citat (quote)

Salutare la toti. Am o problema cu imprimanta asta. Am cumparat cartusele de la dvs, si dupa inlocuire, negru nu vrea sa mearga nicicum. Am incercat sa pun printhead-ul in apa fierbinte, dar fara rezultate. Cyan, magenta si yellow merg grozav. Negru nu vrea sub nici o forma. Ce-mi sugerati sa fac? Am inteles ca ar putea fii de vina si capul de printare, dar imprimanta e la al doilea set de cartuse. Mi se pare ciudat sa se fi defectat asa repede.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Sâm Noi 12, 2011 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema e la capul de printare nu la ink tank. Il dai jos si il lasi in apa fierbinte o jumatate de ora apoi cu o seringa si ceva ventuza de cauciuc, incearca sa scoti prin capul de printare un pic de cerneala.
Se poate defecta si mai repede(doar la un set de cartuse) daca e tinuta mult timp fara sa fie folosita. Se usuca cerneala din capul de printare si adio. Fabricantul recomanda printarea unei pagini de test macat odata pe saptamana.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
savi0r



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Noi 12, 2011 5:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am sa incerc metoda recomandata de tine. Totusi, in cazul in care e dus capul de printare, merita cumparat unul nou? Unde se poate gasi si la ce pret?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Sâm Noi 12, 2011 10:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A fost o situatie cand si eu am vrut sa cumpar alt cap de printare insa pretul era cu putin mai mic decat cel al unei imprimante noi. Incearca sa rcuperezi capul acela de printare fara sa folosesti metode brutale. Undeva pe forum a dat cineva un link pe un site rusesc unde se explica foarte frumos cum poti curata un cartus.

PS. Traduci asta cu google translate si o sa gasesti o solutie optima pt problema ta http://resetters.ru/index.php?s=8888a4d7cf5ead778e8399db42ef24e9&showtopic=15104
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
savi0r



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Noi 13, 2011 6:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Totusi. Am o nelamurire. Nozzle check-ul iese perfect, inclusiv negru. La fel si la alinierea capului de printare, cand scoate cele 2 pagini test. Negru iese perfect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 8:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebare suplimentara:

Negrul nu-ti merge la text si nici la imprimare foto, sau doar la text, sau doar la foto?

Si confirma-mi ca ai luat de la Mediatec cartuse compatibile cu BCI-3e cyan, magenta, yellow si black te rog sau nu. Mai concret, spune-mi ce scrie pe factura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savi0r



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 12:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu merge nici la text, nici la photo. Dar nu cred sa fie de la cartus. Pana la urma, tot capul de printare cred ca e de vina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 1:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E de la cap printare si "Nozzle check-ul iese perfect, inclusiv negru. La fel si la alinierea capului de printare, cand scoate cele 2 pagini test. Negru iese perfect." ?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savi0r



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 3:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nozzle check, din meniul imprimantei, scoate pe foaie toate culorile + negru. Cand introduci capul de printare, isi face imprimanta nush ce aliniere si scoate 2 pagini. Si acolo imi apare negru. La asta ma refeream. Acum am sa incerc mai tarziu solutiile indicate pe site-ul ala rusesc ce mi l-ati recomandat. Poate reusesc ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community