Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

epson stylus dx 4400 cu cis

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dreptaciul



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Noi 12, 2011 3:43 pm    Titlul subiectului: epson stylus dx 4400 cu cis Răspunde cu citat (quote)

Am o multifunctionala Epson Stylus DX 4400 echipata cu ciss.As vrea sa stiu daca cerneala pe care o comercializeaza Mediatec este compatibila cu acest ciss.Mentionez ca rezervoarele nu sunt goale si de aceea as vrea sa stiu daca amestecul dintre cerneala din rezervoare si cea pe care as vrea sa o achizitionez de la Mediatec ar strica imprimanta. Multumiri pt. eventualele raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 8:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te rog nu pune aceleasi intrebari pe forum ca si pe privat.

Reiau raspunsul dat pe privat aici, te rog sa lasam discutia pe public in continuare ok?

Citat:
"Cerneala Inktec comercializata de Mediatec este perfect compatibila cu cerneala originala Epson. In ce priveste cerneala care este in CISS-ul Dvs, nu am cum sa-mi asum responsabilitatea referitor la compatibilitatea cu cerneala Inktec intrucat dvs nu ati mentionat ce tip de cerneala aveti in CISS acum.

Nu pot garanta pentru cerneluri no-name sau pentru cele de calitate inferioara (cum ar fi Ink-mate, Hansol samd).

Cred insa ca cel mai intelept lucru ar fi sa goliti complet cerneala din rezervoare, apoi sa dati printare color pana se epuizeaza si cea de pe conductele de alimentare si din capul de printare, si abia pe urma sa puneti cerneala Inktec de la Mediatec. De ce sa le amestecati? Cumparati Inktec si schimbati cerneala doar dupa ce cea din rezervor se goleste."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dreptaciul



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 9:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns,doar nerabdarea cred ca m-a facut sa trimit si pe privat aceeasi intrebare.Totusi din cate mi s-a spus (daca imi aduc aminte bine,caci este ceva timp de cand am achizitionat ciss-ul) nu trebuie sa las sa scada nivelul cernelii din rezervoare sub 10%,deci cred ca nu am cum sa nu amestec cernelurile .Cat despre cerneala din rezervor nu stiu cum se numeste ,dar oricum o sa folosesc cerneala de la firma voastra , caci totusi imprimanta nu este super valoroasa si se merita sa incerc.Inca o data multumesc pt promptitudine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 10:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De ce sa nu folosesti CISS cu rezervoarele sub 10%? Asta spune cine? Smile

Pai si daca cumperi CISS fara cerneala in el, cum faci cand il umpli prima data?

Asta cu 10% e o prostie, mai bine utilizeaza cerneala din rezervor pana la epuizare dupa care da-i cu Inktec. Nu le amesteca. Am avut caz cu cerneala no-name unde s-a "branzit", s-a facut cumva ca si maioneza cand se taie, n-am cum sa-ti explic, insa ideea e ca daca ajunge asa ceva in tubulete adio CISS si probabil si imprimanta daca ajunge la capul de printare.

repet: tipareste linistit, si pe masura ce se epuizeaza cerneala din rezervor pui Inktec, nu inainte.

Cel putin asta e opinia mea, asteptam si altele evident.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dreptaciul



Data înscrierii: 12/Noi/2011
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 3:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles.Acum am alta dilema:ce trebuie sa comand, refill cod e0007b sau E011B?100 ,caci ambele inteleg ca sunt compatibile cu tipul meu de multifunctionala,si la fel si pt celelalte culori sunt cate doua tipuri(recunosc ca sunt total"anti-tehnicus" si de aceea pun o mie de intrebari(noroc ca sunt oameni priceputi care sa ma lumineze).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Noi 14, 2011 3:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu as demonta sistemul ciss, l-as spala cu apa calda (rezervoare, tuburi, cartuse), apoi l-as clati cu apa distilata si l-as umple cu cerneala InkTec. Totul montat inapoi pe imprimanta, doua-trei cicluri de curatare si nu-ti mai faci probleme.
Cerneala nu e asa de scumpa incat sa risti infundarea capului de imprimare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 15, 2011 7:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

clatire nu cu apa distilata ci cu

sau la litru
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community