Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

mp 250

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
axxopwns



Data înscrierii: 11/Iun/2011
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Noi 21, 2011 6:43 pm    Titlul subiectului: mp 250 Răspunde cu citat (quote)

vreau sa cumpar cartus negru pt canon mp250 , care este probabil ceva chinezarie si nu stiu cat de fiabil este in timp fiind neoriginal(chiar si cele originale sunt prost facute)...poate cedeaza inainte sa i se termine cerneala..ce sa mai vorbim de alte reumpleri (ma intereseazasa reziste la cat mai multe reumpleri)...despre marca asta Speed nu prea am gasit informatii .. ce recomandati, cumpar cel neoriginal sau pe cel original de 15ml? http://****mag4u.ro/speed_pg_512_inkjet_black_comaptibil_canon_610_pagini_20ml/12374.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 22, 2011 8:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt administratorul forumului si manager la Mediatec, si dupa atatia ani de vandut cartuse si cerneluri, ia ghici ce imprimanta am la birou pentru cele cateva chestii care mai trebuie sa le printez si eu? Smile

Ai ghicit! Canon pixma mp250 !

Recomandarea mea este cartuse originale, dupa care neaparat kit de refill, si cand se termina cerneala care vine in trusele acelea, ai cerneala vrac superieftina dar de excelenta calitate de la Inktec, i firma la care ia vezi ce-ti da pe google, nu ca la... cum ai zis? Speed?.... Wink Aici toate pe o pagina:
http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20MP%20250.html#models

Din cand in cand, o data la 5~10 reumpleri, apare eroare E5. Cu aia e foarte simplu: daca nu dispare dupa ce tii butonul resume (rosu cu triunghiul intr-un cerc) timp de 10s, ai de inlocuit un cartus (de preferinta cel color) si iarasi esti ok pana la urmatoarea eroare.

Stiu, e neplacut E5, dar e de preferat tuturor problemelor care apar la celelalte imprimante si care duc costul pe pagina mult mai sus, cu toate ca pretul cernelii e cam acelasi la toate tipurile de imprimante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Mar Noi 22, 2011 11:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu țin cu mediatec, ci vorbesc din experiență.
1. Am cumpărat un cartuș color compatibil pentru HP C4480 (351) - nu mai știu ce marcă, achiziționat parcă din Auchan - și a cedat foarte repede (nici nu mai știu dacă am apucat să-l încarc măcar o singură dată). Am scris despre asta pe undeva pe aici, dar nu mai caut acum.
2. Am cumpărat nu de mult un cartuș negru compatibil (marca Speed cică) pt aceeași imprimantă (C4480) - vorba vine compatibil, pt că acasă am văzut că avea o bandă izoler neagră lipită pe zona în care era sigla HP. Când l-am băgat în imprimantă mi l-a recunoscut ca fiind original HP, dar gol. L-am încărcat o singură dată și la a doua reîncărcare nu a mai funcționat.
Concluzia mea: dacă ai folosit o marcă de cartușe compatibile și nu ai avut probleme, poți merge mai departe cu ea. Dacă nu ai testat marca respectivă, atunci o testezi pe banii tăi. Cât despre mine, niciodată nu voi mai cumpăra cartușe "compatibile" Speed, din motivele enunțate mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 23, 2011 11:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AMIN! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Noi 25, 2011 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la canon tb.sa mergi NUMAI cu cartuse originale,pe care le mai poti si incarca,de altfel...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Dec 02, 2011 9:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sunt unii care au mai incercat si alte variante

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Lun Dec 05, 2011 6:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Canon, merită pus linkul la întregul topic. Este super! Am râs cu poftă... Cremă de pantofi cu apă în loc de cerneală neagră, ketchup în loc de roșu; cine oferă niște idei pentru galben și albastru?
Mă gândesc serios dacă persoana respectivă chiar spune adevărul. Să pui în cartuș acel amestec și imprimanta să tipărească mi se pare cam exagerat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Dec 06, 2011 1:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe unii doar atat ii duce capul din pacate.
Intr-o zi a venit o fata la mine cu un cartus de ML1660 si m-a intrebat daca nu i-l pot incarca color Surprised Am intrebato si mai clar ce anume vrea sa zica si mi-a repetat intrebarea. daca nu pot sa-i incarc cartusul ca sa poata printa color. Fata vorbea serios si nu parea ca are chef de glume. Am incercat sa i explic, ca daca ar fi fost posibil asemenea lucru, si bunica ar fi vazut emisiunile TVR color inca din anii 60 la televizorul ei cu lampi alb/negru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 06, 2011 8:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doua propuneri, una pt TV-u lu' bunica: pune un celofan verde sau rosu in fata ecranului, ai sa razi dar eu am vazut in mare voga si sticla usor verzuie plasata in fata TV sa dea impresia de macar o culoare (sic!) prin anii '80.

A doua e pentru "blonda" ce veni la tine: Ia baga toner albastru in ML-u' ala. Cred ca, cu oleaca de sansa, iese macar o pagina color. Monocrom ce-i drept, da' nu-i negru! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 8:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LA MULTI ANI, salutare si respecte.
1. din pacate, ceea ce spune colegul viorel este adevarat...la canoane foloseste doar cartuse originale...si, daca ai noroc, poti sa le reincarci de mai multe ori...asta e...am luart si eu un compatibil(pret 65 ron,fara taxe postale de transport) marca orink si, la urmatorul refill dupa cumparare, pe servetel duzele "arata" perfect dar pe hartie totul este de culoarea "pantera roz" indiferent ca e steagul Romaniei, al SUA sau altul cu care are culoarea verde in componenta lui;
2. in ceea ce priveste postarea colegului axxopwns, este indicat sa achizitionezi ambele kituri(color si bk) plus (macar) cate 100 ml de cerneala de buna calitate pentru cartusele respective...daca este prea scumpa treaba asta, aduna pretul unui cartus original black cu unul al unui cartus original color si, in afara de faptul ca si experienta in refill conteaza, gandeste-te ca un compatibil are sorti de trai cel mult 1/2 fata de jumatate din cat poate trai un original;
3. cu o "cautare" pe "goagal" gasesti si modalitatea CORECTA de refill pentru fiecare cartus in parte...
4. pentru aparatul colegului axxopwns, in caz ca apare mesajul de "waste ink pad full", apeleaza cu incredere la membrii acestui forum sau la membrii forumului vecin si prieten(am voie sa mentionez numele lui, dl.administrator ?: incepe cu litera "c" si se termina cu litera "e" si are in total 13 litere) si vei primi tot ajutorul necesar...
5. sunt si cazuri in care este obligatorie transportarea aparatului la un centru de service sau la un service-man cu experienta in domeniu...grija mare la "vecinul din sau de la blocul vecin care este multi-poli-extra-stiedetoate calificat"...
sa auzim numai de bine in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 03, 2012 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mannion a scris:
Canon, merită pus linkul la întregul topic. Este super! Am râs cu poftă... Cremă de pantofi cu apă în loc de cerneală neagră, ketchup în loc de roșu; cine oferă niște idei pentru galben și albastru?
Mă gândesc serios dacă persoana respectivă chiar spune adevărul. Să pui în cartuș acel amestec și imprimanta să tipărească mi se pare cam exagerat.


Persoana respectiva e f posibil sa spuna adevarul, intrucat eu am cunoscut pe cineva care cauta cartusul potrivit (pana la urma a mers ceva HP) in care sa poata face refill cu cerneala alimentara, pentru ca printa pe ceva ce urma sa se manance n-am inteles exact cum. Ceva folie comestibila ce se aplica pe urma pe tort sau nu conteaza ce.

In fine, ideea e ca merge domnilor, dar desigur cu cerneala. Chiar daca e comestibila dar tot cerneala. Asta cu crema de ghete si ketchup etc merge 5 randuri si gata, particulele infunda capul de printare.

Daca nu il infunda, e clar ca nu e ketchup ci ceva lichid si rosu cu aroma de rosii dar fara urme de pulpa in el. In ce priveste crema de ghete nu stiu exact din ce se face, deci nu ma pronunt Smile)))))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mie Ian 04, 2012 2:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community