Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme de culoare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 6:02 pm    Titlul subiectului: probleme de culoare Răspunde cu citat (quote)

am instalat un ciss nou, gol pe o imprimanta canon ip4500. trebuie sa recunosc cu oarece probleme, miinile imi sunt minunat colorate ca in clasa I Smile

am umplut ciss-ul cu cerneala inktec de la mediatec. am printat aceeasi imagine de calibrare pe care am printat-o inainte cu cartusele originale canon. canonul reproduce perfect culoarea pe care o vad pe monitor. inktec-ul imi aduce o tenta destul de substantiala de magenta.

poate cineva sa imi spuna ce setari ar trebui sa fac? la color intensity am 3 slidere pentru color balance. imi inchipui ca ar trebuie sa fie o setare standard.

o mica alta problema: imprimanta printeaza cu niste dungi nu bine conturate, dar foarte deranjante. dungile sunt orizontale daca ne gindim la pagina in format portret. acum fac print head alignments, sper sa se rezolve, dar dureaza, oricum, daca sunt si alte lucruri care ar trebui facute, m-as bucura sa mi le impartasiti.

cu multe multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Re: probleme de culoare Răspunde cu citat (quote)

1. CISS nu l-ai luat cu cant de cerneala initiala? De la cine ai luat CISS?

2. Dungile acelea sunt de la capul de printare cu duze infundate, ceea ce e aiurea intrucat presupun ca pana la instalare CISS presupun ca a mers ok, da?
In acest caz singura explicatie este ca in instructiunile de instalare CISS ori nu a fost mentionat, ori nu ai citit tu faptul ca tot echipamentul de alimentare continua trebuie spalat bine inainte de folosire, si aici ma refer la rezervoare, tubulatura, etc. (De aia te-am intrebat de unde ai luat CISS, pt ca firmele serioase au CISS-urile impecabile, curate, sterile as putea chiar spune, dar altele mai au din pacate praf sau urme de debavurare plastic sau alte impuritati minuscule in sistem, care daca nu sunt inlaturate ajung rapid la duze si... le infunda, desigur... Crying or Very sad )

3. Faptul ca-ti "bate" in rosu poate avea doar o singura explicatie... si daca nu ar fi vorba de cerneala Inktec as spune ca poate e si cerneala de vina, dar eu stiu ca magenta original si cel de la Inktec sunt IDENTICE, poti si tu verifica asta luand magenta din original si din CISS si facand cu o pensula dunga pe hartie alba, si ai sa vezi ca e exact aceeasi nuanta...

...revin: asadar, explicatia in cazul tau poate fi doar o problema la comanda pe cartusul de magenta al CISS, si daca nu poti regla din setarile imprimantei, e limpede ca trebuie sa iei legatura cu furnizorul de CISS si sa-i spui ca ce e mult, e mult! Iti infunda duze (atentie, trebuie sa-ti desfunzi cat mai repede capul de printare!), iti comanda gresit magenta, nu ai instructiuni detaliate ca sa nu te umpli de cerneala... ceva nu e ok.

Tine-ma la curent te rog...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 9:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissrevolution e firma de la care am luat. pai problema mea e asa: dupa ce am primit ciss-ul prin curier, tipul m-a sunat in dese rinduri. sa ma intrebe daca instalarea a fost ok. a durat o vreme pina m-am apucat sa il instalez, avind enorm de lucru in alte probleme. ieri m-am apucat, tipul a fost de treaba si desi l-am sunat de vre-o 5-6 ori sa ma ghideze pas cu pas, m-a raspuns la toate apelurile. acum i-am cerut sa imi schimbe ciss-ul, astept sa ma sune de acum in orice clipa. acum imi pare rau, ca odata mi s-a spus ca mediatec poate sa imi trimita si ciss-ul. asta e, mi-a furat ochii site-ul lor, cu informatii bune. poate totusi, e doar o intimplare si la inlocuire va merge.

mi-a pomenit de cartuse cu burete in loc de cartuse cu un mic piciorus pe linga care curge cerneala cind acesta e impins (acum am cu piciorus). sa iau cu burete?

intrebare: daca mi-l schimba, voi lua preumplut. ei spun ca il umplu cu cerneala made in germany. daca eu voi continua mai apoi sa folosesc inktec, va fi o problema? mixul acela cind rezervorul cu 10-15ml va fi umplut cu o noua rezerva de alta productie?

merci de promptitudine, ca de obicei.

P.S. daca lucrurile nu se rezolva, sper sa imi primesc banii inapoi, si atunci voi apela la mediatec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 9:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ma intelege gresit, eu nu imi permit sa afirm ca firma nu e ok, doar ca pragmatic, ceea ce descrii tu nu lasa loc de alta interpretare.

Ba nu, sa fiu corect pana la capat, faza cu infundarea capului poate fi si de la cerneala folosita, dar am convingerea ca Inktec nu ar fi la ora asta cea mai apreciata cerneala compatibila daca produsul ar contine impuritati sau orice ar putea infunda capete de printare, crede-ma... Personal inlatur aceasta posibilitate. Si sper ca si tu, cand ai facut "plinul", ai avut grija sa nu ajunga acolo scame de hartie, praf sau mai stiu eu ce...

In fine, hai sa vedem ce rezolvi, astept noutati pe forum dupa ce se bate in cuie cauza problemelor , ti se schimba CISS-ul sau orice altceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, am vorbit, imi trimite alt ciss, cu burete de aceasta data, si cu cipuri.

te rog, da-mi o optiune ferma: sa fie preumplut sau nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
ok, am vorbit, imi trimite alt ciss, cu burete de aceasta data, si cu cipuri.

te rog, da-mi o optiune ferma: sa fie preumplut sau nu?


Uite ca atat am fost de prins si de alte treburi in timp ce iti raspundeam, incat la napoleonul din mine i-a scapat raspunsul acesta LOL, deci:

Teoretic omu ar putea face nazuri daca nu iti da rezultate bune cu alta cerneala decat iti furnizeaza el. Parerea mea este ca inktec da rezultate excelente, pe de alta parte nu am cum sa stiu cum interactioneaza o cerneala pe care nu am analizat-o cu cerneala inktec, deci raspuns ferm nu ai cum sa primesti de la mine.

Si detaliez un pic - exista cerneluri mai nou usor uleioase, care sunt diferite de consistenta cernelii din cartusele originale dar merge excelent (uneori chiar mai bine decat originalul!), daca ai ghinionul sa fie de aia si incerci sa amesteci cu inktec... poate iese de porc... Uite, eu zic asa: Spune-i sa-ti puna ce cerneala stie el ca e ok, sa nu fie ca e cerneala de vina (din punctul lui de vedere ma refer). Dupa ce se goleste tura lui de cerneala bagi inktec sa vezi ce face, in fond mai mult decat sa nu se amestece ok si sa trebuiasca sa speli buretele si recipientele nu se poate intampla. Ma indoiesc insa ca baga cerneala din aceea cum ziceam, uleioasa, aceea e cam scumpa.

Tine-ma la curent pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am primit ciss-ul nou in locul celui defect. e cu cipuri si cu burete. vreau sa ma asigur ca nu voi mai avea probleme cu capul de printare. ar trebui sa il curat inainte? cum se curata capul la un ip4500?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
am primit ciss-ul nou in locul celui defect. e cu cipuri si cu burete. vreau sa ma asigur ca nu voi mai avea probleme cu capul de printare. ar trebui sa il curat inainte? cum se curata capul la un ip4500?


IDEAL AR FI SA AI "SOLUTIE INKJET", sa pui in CISS 5ml de solutie in fiecare rezervor si sa ii dai curatari de cap si printari pana iese limpede.

Intrucat presupun ca nu ai solutie inkjet, iti recomand sa scoti capul de printare, sa il lasi 30 de min in apa calda cu partea cu duzele (deci partea de jos, nu il cufunzi in apa ci il asezi pe un servetel moale plasat pe o farfurioara peste care ai turnat 2 milimetri apa calda bine) dupa care iei capul, il invelesti in servetel si il scuturi energic, biciuit, cu duzele in jos. Apoi tamponezi peste tot cu grija, montezi CISS, dai cleaning desigur inainte, samd, si ... ne tii la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 11:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bun. am instalat. dar acum am aer pe tubuletul de la yellow si cyan si axact aceste 2 culori nu printeaza. probabil nu e presiune destula. ce e de facut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 2:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merge. imi pune cam mult cyan si mai putin magenta iar yellow chiar e mai putin.

dar nu stiu proportiile. am o gama de gri-uri in 16 trepte. de la a 3 treapta pina spre alb e o tenta de cyan. am incercat in photoshop o contramasura, sa obtin din imaginea corecta o aproximare a ceea ce a iesit. am dat plus 15 la cyan, minus 10 la magenta si minus 20 la yellow. deci ar fi ca proportii
+1 magenta
+2 yellow
-1.5 cyan

dar nu stiu daca nu e prea mult prea putin.

ceva sfaturi?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 9:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Daca ai aer pe conducte ar trebui evacuat. Ia legatura cu furnizorul daca nu stii cum, nu toate CISS sunt identice deci aici nu te pot instrui.

2. Pana la urma nu ne-ai spus daca ai luat CISS cu sau fara cerneala, respectiv daca cerneala folosita de tine este in prezent Inktec sau altceva.

3. In principiu la Adobe (spre diferenta de Paint sau Office sau altele) ce vezi pe ecran e ce iese din imprimanta, ca de aia e adobe. Foarte bine ca poti regla procentul de primare din combinatii, dar ideea nu e sa te apuci la fiecare poza sa moshmondeshti pe la analiza culorii si sa tot reglezi, pai asa n-ai facut nimic prietene... Crying or Very sad Uite, eu propun altceva, ca sa fim 100% siguri ca nu e de la cerneala (pentru ca sfaturile mele pot privi cerneala si nu CISS-ul, unde ar trebui sa aiba forum si consultanta cel care ti l-a vandut, nu eu... Wink corect?), propun:

Sa iei setul de originale cu care ai cumparat imprimanta, sau daca nu le mai ai sa-ti achizitionezi unul, da-i bice poze la greu pana se golesc cartusele si fa refill la ele cu cerneala Inktec, respectand la milimetru instructiunile din kit. Daca nu ai kit le gasesti pe site-ul nostru, iti spun eu unde daca e cazul.

Asa, si acuma: daca DUPA REFILL iti scoate culorile bine, inseamna ca cerneala Inktec e ok, corect? In acest caz vina nuantelor aiurea cade exclusiv in sarcina CISS, macar stii asta cu certitudine, si ori iti furnizeaza aia un CISS bun, la care ca sa scoti poza identica cu ce se vede pe ecran NU TREBUIE SA MODIFICI NIMIC, ori iti dau banii inapoi, le dai CISS sa se spele pe cap cu el si iti schimbi furnizorul nene, ca aia nu e treaba.

Si daca nu gasesti unul de incredere, iei leg cu mine pe private mesage aici sau pe mess mediatecteam_arad si iti recomand eu unul, sa nu fie ca fac aici reclama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, ciss-ul a venit gol. deci merge cu cerneala inktec. am facut teste cu o imagine de calibrare.

incerc sa pun o imagine cu ce am printat

imaginea originala, asa cum imi iese cu cerneala originala canon



imaginea modificata in PS, ca sa arat cam cum imi printeaza inktec



care e diferenta? la inktec am 2 trepte de yellow in minus, sau cite 2 trepte de cyan si magenta in plus. cel mai evident e la poza cu bebelusul, unde tonul de culoare al barbatului da evident inspre albastru.

mai incerc sa stez din imprimanta -2 la cyan si magenta sau +2 la yellow. dar cyan si magenta ies deja foarte intens. asa ca probabil le voi scadea intensitatea.[/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 11:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intrebare: exista profile ICC pentru imprimante canon si cerneala si hirtie Inktec?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 12:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
intrebare: exista profile ICC pentru imprimante canon si cerneala si hirtie Inktec?


1. Poti sa-ti faci profilul ICC personalizat, citez de pe site adobe:

"You can also create custom display profiles by using Adobe Gamma (Windows), the Display Calibrator Assistant (Mac OS X), or ColorSync (Mac OS 9.x) to modify a generic profile for your monitor. (Adobe Gamma is a control panel that installs with various Adobe programs, including Photoshop for Windows.(...)
Third-party applications let you create a display profile by using a colorimeter to characterize your screen; some also let you create an input profile for your scanner and a output profile for your printer."

2. Studiaza pdf-ul de-aici http://homepage.mac****/renard/ls/Canon_ICC_Profile_Guide.pdf
(ghid de profil ICC pentru Canon)

3. In ceea ce priveste ICC Inktec, desi nu am gasit documente relevante, iti copiez cateva post-uri de pe alte forumuri in acest sens:

Citat:
"A few days ago I ordered several liter bottles with the latest Inktec CLI-8 compatible refill ink, which according to druckerchannel.de is one of the best refill inks and according to dpreview**** one with the best fade resistance after the original Canon ink.

I'm still testing the ink and found the gamut as good as the Hobbicolors UW-8 ink, albeit that the Inktec ink is lacking the slight magenta cast from the original Canon Chromalife 100 and the Hobbicolors UW-8 ink. Since I'm using customized ICC-profiles this problem can be removed completely. Skin tones look more natural and less reddish, but some find the Hobbicolors UW-8 ink more vivid."


Citat:
No aftermarket ink is going to match up perfectly the color of the OEM inks. Close, maybe unperceptable to a person's eye at times, but not exact. Casual printers probably are pleased with the aftermarket inks you mentioned without further adjustment. If you want the best from your aftermarket inks, make or purchase an ICC printer profile such as from http://****cathysprofiles****/.


... si lista poate continua. Gasesti si tu o groaza de informatii tastand "ICC Inktec" in google, forumuri, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 2:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am facut toate testele. cerneala e problema.

la inktec: tonurile de gri au cast spre verde-cyan (foarte vizibil in griurile deschise). tonurile pielii sunt usor nesaturate, rosul e usor spre violet.

la canon: tonurile gri au cast spre magenta-yellow (in griurile inchise se sesizeaza oarecum yellow, in cele deschise vag se vede magenta) - dar sunt mult mai 'neutre" decit la inktec. tonurile pielii sunt vii. rosul e corect echilibrat (comparativ cu inktec, pare mai portocaliu, ceea ce stim cu totii ca e corect)

am incercat sa corectez intuitiv cu un filtru de saturatie in PS (+30) si unul de portocaliu (25%) cu rezultate mai bune, dar totusi departe de originalul de pe monitor.

perceptual, printul cu cerneala canon e 1:1 cu ce vad pe monitor, printul cu cerneala inktec e cu totul altceva.

ce e de facut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 4:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Destul de neplacut ce-mi descrii aici, si vorbesc acum in calitate de importator Inktec... Crying or Very sad
Si cu atat mai mult cu cat zeci de ateliere foto printeaza cu Canonuri echipate cu CISS si alimentate cu cernela fix Inktec si care au numai cuvinte de lauda. Acu, sunt doua variante:
1. Ori e cerneala Inktec neconforma, si ceilalti "printatori" de poze sunt mai putin profesionisti decat credeam, in sensul ca nu au sesizat sau nu ii deranjeaza diferentele.
2. Ori CISS-ul are si el o influenta, mixand necorespunzator culorile, si asta se poate testa simplu, inlocuind cerneala Inktec cu alt tip de cerneala si analizand diferentele (sa speram inspre bine).
3. Testeaza cartusele compatibile PGI-CLI, de la jettec de la noi sau de la altii, vezi daca au probleme.

Ideea e ca in 5 ani de activitate si in cei doi de cand cu cli-pgi-uri esti primul caz care are problema asta, si vreau sa fiu sigur ca e cerneala si nu CISS sau altceva.
In acest sens - daca poti desigur! - ar merita facut un refill cu Inktec LA CARTUSELE ORIGINALE si vazut cum merge. Daca dupa refill merge ok cu cartusele originale, e clar ca e de la CISS, nu?

Tine-ma la curent te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 11:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bun. iata care e defapt problema. sau cel putin evolutia: am scos din nou cartusele. la cel yellow, partea de jos, cea cu buretele e foarte inchisa la culoare, ca si cum ar fi intrat negru sau cyan. eu cred ca cyan, de unde si tenta de culoare de care vorbeam.ar fi de curatat cartusul?

am intrebat azi la doua centre de refilare . am 2 pareri de la ei. nu mai stiu. nu mai am incredere in nimeni.

vreau sa vad un ciss care sa functioneze. e cissul de vina? ca nu gradeaza corect culorile? e de vina amestecul din yellow? il curat dar va curge iar? de ce curge? unii zic din cauza diferentei de presiune. ce sa fac eu? am respectat intocmai instructiunile.

la un centru de refill azi mi s-a spus ca inktec nu e bun. sa iau lyson. stiu de lyson. multi o recomanda. dar problema e totusi ciss-ul. ce sa fac?

unii mi-au spus sa dau gaura la cartusele originale canon, sa pun tuburile si tancurile. ok, fac si asta. dar pot eu sa fiu sigur ca va fi totul etans. daca astia care fac ciss-ul nu le etanseaza si imi curg. voi reusii eu?

vreau un ciss util. sa bag cerneala in tancul de alimentare, sa apas pe un buton si sa mearga. e complicat si mai ales murdar. imprimanata mea e varza inauntru, picuri picuri de la cum a curs.

de cum scot un cartus, pe tubulet intra aer, nu mai printeaza ok, e dezastru. trebuie sa existe o solutie.

am baga bani cit o imprimanta noua in ciss si cerneala. cerneala aproape am topit-o de la atita printat teste peste teste. hirtia sa nu mai spun. si de xerox, si foto de toate calitatile. poate am consumat si hirtie de vre-o 50 de roni.

sunt disperat. am bagat bani in hirtie, acum va trebui sa merg la laborator sa fac pozele acolo.

vin la arad cu imprimanta. imi montati voi cissul? cu test sa vad ca merge?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Recomandarile referitoare la CISS le-am facut de pe pozitia de observator, degeaba vii la Arad sa-ti montez CISS intrucat Mediatec nu comercializeaza CISS. Pot rezolva CISS in mod exceptional, dar de ce sa ma interpun ca intermediar? Iti spun direct cine le aduce (si aici ma refer in cine am incredere, nu ca ar fi singurul bun dar pe acesta il cunosc) si vorbesti cu el.
Numele lui e Florin Buzduga, e boss-ul firmei Powertrust cu activitate in Bucuresti, dar nu conteaza unde e el, ideea e ca te rog sa il suni si sa vorbesti cu el. In preambul ii spui ca ai vorbit cu d-l Ciupe-Vaida de la Mediatec si dansul (adica eu) l-a recomandat cu caldura si ca il rogi sa te clarifice in problemele care le ai cu scula, ok?

Telefon: 0745 356100
id mess: power_ro sau refill_go

Il sun si eu sa ii spun ca vei lua legatura cu el din partea mea si sa te lamureasca, el aduce CISS printre primii din Romania si chiar stie.

Si ne tii la curent cu ce ai discutat, dar mai ales ce s-a rezolvat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Noi 06, 2008 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok. cei de la cissrevolution mi-au primit cissul inapoi, imi trimit banii prin ramburs. am vorbit cu cei de la powertrust. singura mea problema e ca ei sunt la bucuresti, eu din cluj, asa ca solutia e sa comand prin curier (si inlumina celor petrecute, no mai fac asta) sau sa ma deplasez cu imprimanta la bucuresti, sa imi instaleze ei ciss-ul, sa imi dea si garantie.

totusi imi pun intrebarea daca mai aproape de casa nu gasesc vre-un furnizor de ciss-uri. de aceea am intreba daca cei de la mediatec nu comercializeaza ciss-uri, caci una e sa merg pina la arad, alta e pina la bucuresti.

oricum, voi sta o vreme pina sa ma hotarasc, voi analiza atent, nu ma voi pripi.

merci pentru tot ajutorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 06, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ei, na! Curierul nu poate costa mai mult de 15 lei, nu stai tu in aia, si cu garantie etc vb direct cu Florin. Adica sper ca ia luat leg direct cu el, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa remarc, ca nu ma pot stapani, am un client utilizator de Epson de data asta, care de la inceput si cu cartuse originale are cul. rosie dand spre visiniu, nu e specialist sa stabileasca custom ICC profile samd deci e dificil pentru el, ideea e ca se intampla si cu originale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community