Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cu culorile la Epson Dx 4400

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
VictorChis



Data înscrierii: 28/Oct/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Problema cu culorile la Epson Dx 4400 Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema cu printatul pozelor...de exemplu rosu...pe calculator e rosu aprins...si dupa printare pe hartie apare visiniu...tot asa patzesc si cu galben...am un galben intens pe monitor...si pe hartia printata cu respectiva poza...apare un crem murdar...am inteles k trebuie sa fac un anume profil icc...ma poate lamurii cineva in legatura cu asta ? exista un program pt asa cv ? sau are softul pe undeva...am intrat prin setari si nu am gasit nimic asemanator...mi s-a zis k trebuie sa reduc albastru...Mentionez k la printat text...apare bine..si liniutze subtziri...se complica doar la poze...
Va rog sa ma indrumati...multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avem nevoie de informatii suplimentare, si anume:

1. Va referiti la printare cu cartuse originale sau compatibile?

2. V-ati luat imprimanta de curand? Intreb asta pentru ca pentru Epson cartusele compatibile nu functioneaza pentru imprimante mai noi de 3 luni, dupa cum se poate vedea si pe pagina corespunzatoare:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Epson/Stylus_DX_4400.html
...unde se poate citi la cartusele compatibile:
"doar pt. imprimante fabricate inainte de iulie 2008"
In acest sens va mai dura un pic, probabil 2~3 luni, pana producatorii de compatibile vor face cartusele cu chip care sa mearga si la imprimantele produse din iulie incoace de Epson.

Daca e vorba de cartusele originale, eu va recomand sa mergeti la garantie cu imprimanta. Desigur, un profil custom ICC ar putea rezolva problema, dar asta e treaba de profesionisti, un profil de acest gen necesita soft dedicat, multa pricepere, adica "ochi" penru a vedea ce trebuie pus si ce scos, in procente, gen 80% magenta trebuie redus la 25% in ceva combinatie de albastru (!), samd, e complicat.

Tine-ne la curent te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community