Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Hp C4280 -cartus reincarcat nerecunoscut

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sorina_radu20



Data înscrierii: 09/Apr/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sâm Apr 09, 2011 3:32 pm    Titlul subiectului: Hp C4280 -cartus reincarcat nerecunoscut Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta hp c4280 si nu imi recunoste cartusul reincarcat.cartusele le-am incarcat la monza.am inteles ca exista metode care fac un cartus reincarcat sa functioneze.Imi poate spune cineva care sunt metodele?
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Apr 09, 2011 4:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare...in primul rand, ai nevoie de kiturile de refill(pt fiecare cartus in parte, negru si color).in fiecare kitt sunt si instructiuni de refill.preferabil, dupa ce termini cerneala din kituri sa folosesti tot cerneala inktek...e spre binele cartuselor....de asemeni, ar fi bine sa le refilezi inainte de a se goli....le protejezi de distrugere irecuperabila(uneori).
modul de refill pt cartusul negru:
http://****youtube****/watch?v=MPi2GqJg5QM
modul de refill pt cartusul color:
http://****youtube****/watch?v=Ybj4awp_1ic
spor la treaba si sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorina_radu20



Data înscrierii: 09/Apr/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Apr 10, 2011 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ms de raspuns.insa nu asta e problema.Am dus cartusul la reincarcat la un centru specializat(MONZA) iar cand il bag in imprimanta imi zice "cartus deteriorat sau lipsa" si nu pot sa printez,scanez,xeroxez.Am inteles ca exista metode prin care cartusul reincarcat sa functioneze.Mi s-a spus ca trebuie sa merg la un centru specializat si sa imi modifice un cod sau nu stiu ce.Alte metode nu sunt? ms anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Apr 10, 2011 12:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai in primul rand... si eu tot de pe la Ploiesti fac rost de "materiale" urgente....dar nu de la MZA.....apoi, faza cu modificatul codul nu e valabila la multifunctionalele HP....daca nu recunoaste cartusul dupa refilare alta solutie nu este decat achizitionarea unuia nou.....la alte timpuri de imprimante se poate modifica codul...dar nu la tipul tau de multifunctional.precis te-ai dus cu el la refilat mult dupa ce nu a mai scus nimic pe hartie cartusul cu pricina, perioada in care cerneala din cartus s-a intarit, "baietii" de la MZA nu fac mare lucru decat sa puna putina cerneala in el, fara sa il curete de cerneala veche(parerea mea asta)...si conform "naravului" la cartusele bubble jet, se "ard" la prima montare in imprimanta, pt ca cerneala are rolul si de a raci duzele cartusului i timpul imprimarii....de aceea ti-am recomandat kiturile acelea(si marca InKTec) http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--HP--PhotoSmart%20C%204280.html pt.ca sunt cele mai bune de pe piata noastra(calitativ, ca cerneala, ma refer).mai ales daca e vb de cartusul color....majoritatea multifunctionalelor cu cartuse bubble jet color au naravul asta...depinde de lotul de fabricatie al cartuselor, unele se incarca de mai multe ori decat altele.....chestia "romaneasca" este cat de ieftin poate fi gasit un cartus color ORIGINAL, pt ca originalele, in general, se refileaza de regula de mai multe ori decat cartusele compatibile(de aici si pretul lor mai mare fata de cele compatibile).eu iti recomand(ca pret, bineinteles) sa verifici si pe la Platin System(de la rondul unde e BCR, pe linia de tramvai inspre Nord, a doua statie de tramvai, la parterul blocului).Sa ma scuze domnul admin si domnii moderatori daca se considera reclama faza de mai sus...bineinteles ca sunt mai multe firme care au la vanzare cartuse pt aparatul tau, dar e in ploiesti totusi.....oricum daca vrei sa ti le faci singura iti recomand cu caldura sa iei kiturile de refill prin comanda postala neaparat marca Inktec....o sa te duca mai ieftin in viitor si nu mai trebuie sa te deplasezi la centre de refill...cel putin "te apostrofezi" singura daca nu merge sau daca nu iti mai recunoaste cartusele...atata timp cat faci ca in instructiunile din kitul de refill, este in regula....spor la treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stati linistit, dl. zarzarel, ca nu e reclama... (important e sa se rezolve problema)

referitor la problema cu cartusul, si parerea mea este ca trebuie inlocuit cu unul OEM (original) care sa se refileze ulterior (dar imediat ce s-a consumat!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community