Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

iP6600D

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
joco



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 4:35 pm    Titlul subiectului: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

Salut!

De mult astept sa apara un site profesionist, unde sa cauti usor ce imprimanta ce cartuse are si unde se poate afla multe smecherii. Bravo!

Am si eu o intrebare legata de o imprimanta Canon iP6600D. Care sunt consecintele in cazul in care folosesc refill la aceasta imprimanta?

Multumesc,
joco
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

joco a scris:
Salut!

De mult astept sa apara un site profesionist, unde sa cauti usor ce imprimanta ce cartuse are si unde se poate afla multe smecherii. Bravo!

Am si eu o intrebare legata de o imprimanta Canon iP6600D. Care sunt consecintele in cazul in care folosesc refill la aceasta imprimanta?

Multumesc,
joco


Daca apelezi la consumabilele de-aici http://****mediatec.ro/mt_main.php?consumabile-cartuse-toner-inkjet&st=1&marca=Canon&model=PIXMA%20iP%206600%20D&tip=inkjet singura consecinta (ma gandesc ca te gandeai la cele neplacute, desigur!) este ca nu vei mai avea indicator de nivel cerneala la cartuse, intrucat pentru a printa cu cartuse neoriginale (cum le vede soft-ul pe cele refillate) trebuie sa renunti la aceasta facilitate.

Ceea ce nu este o problema, intrucat aceste cartuse fiind transparente chiar se vede nivelul. Cu ochiul liber!

Ce insa NU pot sa-ti ofer este cerneala pentru cartusele foto (foto-magenta si foto-cyan), deci acolo vei ramane la originale. Ele se impaca de minune cu cele refillate, so - PRINT 4 EVER! Laughing

Btw - thx pt aprecieri, e cea mai frumoasa rasplata! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joco



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 12:40 pm    Titlul subiectului: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

Salut!

Multumesc pt. raspuns, dar cum e normal, au aparut alte intrebari.

1. Care este diferenta intre cernala si kit de refill?
2. Cerneala altfel trebuie utilizata?
3. La kituri de refill intr-adevar nu se regaseste foto-magenta si foto-cyan, dar la cerneale apar. Nu se poate folosi aceste cerneale?
4. Atunci folosirea cartuselor refill nu dauneaza imprimantei?
5. Kitul de refill contine un cartus gol, sau trebuie folosit un cartus gol original?

Multumesc,
joco
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Re: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

joco a scris:
Salut!

Multumesc pt. raspuns, dar cum e normal, au aparut alte intrebari.

1. Care este diferenta intre cernala si kit de refill?
2. Cerneala altfel trebuie utilizata?
3. La kituri de refill intr-adevar nu se regaseste foto-magenta si foto-cyan, dar la cerneale apar. Nu se poate folosi aceste cerneale?
4. Atunci folosirea cartuselor refill nu dauneaza imprimantei?
5. Kitul de refill contine un cartus gol, sau trebuie folosit un cartus gol original?

Multumesc,
joco


Erata, erata, mii de scuze, se vede ca am raspuns la thread dupaamiaza cand creierul meu incepe sa leneveasca Laughing Laughing !

Deci, si cerneala la 100ml, SI PENTRU CARTUSELE FOTO!
Ce buni suntem, si eu nici nu stiam! LOL

Si acum pe puncte:
1. Cerneala este cerneala vrac, la 100 ml. Kit-ul contine o cantitate de cerneala (20ml pe culoare) si "sculele" pt refill - adica soclu de refill, seringi, ace, tirbusoane, dopuri si ce-o mai fi, inclusiv manusi de nailon ca sa nu te murdaresti. Cumperi kit-urile o data, pe urma doar cerneala la 100ml (ma rog, sau la litru daca ai "trafic greu")
2. Cerneala la 100 ml este identica cu cea care vine in kit. Deci dupa ce o epuizezi pe cea din kit, folosesti "sculele", dar cerneala comanzi pe urma separat.
3. Daca avem kit-ul de color, avem si "sculele" de refill, pe care le putem utiliza si la cartusele light doar ca folosim pt umplerea acestora cerneala la 100ml adecvata.
4. Kit-ul NU contine cartus, se utilizeaza cel original dupa ce s-a golit. De aceea este kit DE REFILL, adica de reumplere a cartusului original.

Inca o data scuze ca am omis faptul ca avem si pt cele foto. Graba, bat-o vina.


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Mie Feb 13, 2008 9:51 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joco



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 8:14 pm    Titlul subiectului: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

Acum chiar ca aproape totul e clar! La intrebare nr. 4 nu am primit inca raspuns...

Oricum, mii de multumiri si sa fiti siguri ca intr-o zi voi face comanda online de la voi (tocmai mi-am luat 2 cartuse originale, deci momentan nu am nevoie).
Mai am intrebari legat de livrare si plata, dar la asta nu solicit raspuns, pt. ca trebuie doar sa verific pe siteul vostru, la locul potrivit.

O sugestie: sa treceti si modelul iP6600D la kitul BKI-8050P.

multumesc,
joco
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 9:49 am    Titlul subiectului: Re: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

joco a scris:
Acum chiar ca aproape totul e clar! La intrebare nr. 4 nu am primit inca raspuns...

Oricum, mii de multumiri si sa fiti siguri ca intr-o zi voi face comanda online de la voi (tocmai mi-am luat 2 cartuse originale, deci momentan nu am nevoie).
Mai am intrebari legat de livrare si plata, dar la asta nu solicit raspuns, pt. ca trebuie doar sa verific pe siteul vostru, la locul potrivit.

O sugestie: sa treceti si modelul iP6600D la kitul BKI-8050P.

multumesc,
joco


OK, la intrebarea 4 ai raspunsul, citez de mai sus:
"4. Kit-ul NU contine cartus, se utilizeaza cel original dupa ce s-a golit. De aceea este kit DE REFILL, adica de reumplere a cartusului original."

Am modificat un pic si punctul 3 din raspunsul meu anterior.

In ceea ce priveste kit-ul BKI-8050P el apare la IP6000, la IP6600 e suficienta cerneala adecvata light si nu-ti mai trebuie nici un kit special pt light-uri. E suficient sa ai kit-ul de culori normale si poti (folosindu-te de aceleasi scule) sa refill-ezi si cartusele light.

Anunta-ma cand vrei sa faci refill-ul (cu conditia sa ai kit-urile simple de black si color) si vorbim. Am id mess si skype si numere de tel la pagina contact Mediatec Team, sectiunea "Zona Vest" partea de management-marketing consultanta produse.

In ceea ce priveste comanda e simplu, te inscrii la cumparatori, parola, user, the usual etc, comanzi si optezi pt plata cash sau prin OP, daca comanzi azi, ai marfa maine in poarta (exceptie weekend), platesti la curier daca ai optat cash sau daca nu prin banca OP, cam asta-i filmul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joco



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 2:39 pm    Titlul subiectului: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

ok, ar mai fi intrebarea asta:
4. Atunci folosirea cartuselor refill nu dauneaza imprimantei?

multumesc,
joco
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:06 pm    Titlul subiectului: Re: re: iP6600D Răspunde cu citat (quote)

joco a scris:
ok, ar mai fi intrebarea asta:
4. Atunci folosirea cartuselor refill nu dauneaza imprimantei?

multumesc,
joco


Producatorii de imprimante au incercat o vreme sa prosteasca lumea cu sperietoarea "cartuse neoriginale sau refill-ul pot dauna imprimantei", ba chiar o vreme au legat garantia echipamentului de folosirea exclusiva a cartuselor produse de ei, dar faza n-a tinut. Un istetz i-a dat in judecata in SUA pentru asta si a castigat, uite link-ul cu informatia:
http://****misterinkjet****/warranty.htm

Asta inseamna si pentru necunoscatori ca nu exista nici o legatura directa intre buna functionare a imprimantei si tipul de cartus (original sau neoriginal) folosit.

Din punct de vedere profesionist (dar nu trebuie sa fii vreo-un "guru " sa intelegi) este limpede ca folosirea unui cartus (ca e cerneala sau laser) prost calitativ chiar, influenteaza eventual calitatea printarii, dar NU functionarea imprimantei.
Nu acelasi lucru e valabil la copiatoare, unde un toner necorespunzator poate intra in conflict cu developerul, dand peste cap setarile pe care si le face copiatorul, e mai complicat, dar si acolo daca se folosec consumabile compatibile de calitate (Katun, Elfotec, etc) rezultatele sunt excelente.

Asadar concluzia este urmatoarea:
Daca se respecta cu sfintenie indicatiile de refill din pdf-urile aflate online in lb romana (exemplu: dand click pe produs apar detaliile, vezi aici http://****mediatec.ro/detalii.php?src=InkTec&cod=bki-9080c si jos e pdf download) si te mai uiti si la fisierul video (daca iti trebuie imi spui si ti-l dau), calitatea printarii va fi impecabila si NU VA AVEA NICI O INFLUENTA asupra bunei functionari a imprimantei in general.

Take my word on it! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community