Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

am si eu nevoie de ajutor!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:52 am    Titlul subiectului: am si eu nevoie de ajutor! Răspunde cu citat (quote)

am si eu mai multe intrebari Very Happy
eu am o imprimanta pixma ip2500 cu cartus pg 37
as vrea sa cumpar un kit de refill k sa imi tina mai mult cartusul dupa refilluri.
1)este compatibil kitul de refill de pg40 cu cartusul pg37?
2)de unde pot sa iau kitul k am cautat de mi-au sarit capacele si nu am gasit la nici un magazin.ce am gasit este decat online si asta ar insemna sa dau jumate din pretul kitului pe transport Sad .mentionez ca sunt din Bucuresti
3)stiti vreun magazin pe unde as putea sa gasesc kitul?
4)online kt ar fi pretul total la un asemenea kit?
multumesc anticipat si astept un raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 8:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deschide pagina asta http://****mediatec.ro/mt_main.php?&st=1&marca=Canon&model=PIXMA%20iP%202500&tip=inkjet in alta fereastra, sa o ai "in ochi", ca pe marginea ei vom lua punctual intrebarile tale, asadar:

1. Ai deschis pagina? Cool Laughing
OK, sa fim deci seriosi:

1. Dupa cum vezi in poza, imprimanta ta este deservita de cartusele PG-37 si CL-38 (de capacitate mica, facute de Canon doar sa rada de tine si cu spatele de cat de iute trebuie iar sa le bagi bani in conturi luand alte cartuse) sau de cuplul PG-40 si CL-41 (capacitate cu 30% mai mare).
DEASEMENEA este deservita si de kit-urile BKI-9040D si BKI-9041C. Imprimanta este deservita de aceste kit-uri, desigur! Deci conteaza mai putin ce capacitati de cartuse pui in ea, kit-ul e bun la oricare din cartuse, doar ca la cele mici pui cam cu 30% mai putina cerneala decat la cele normale. Si pentru ca "inventia" cu cartusele mici pentru fraierii din estul europei e mai recenta, in instructiunile pentru refill vei gasi cantitatile de introdus in cartus pentru PG-40 si CL-41, deci va trebui sa te adaptezi reducandu-le cu 30%.

2. In primul rand ca pretul transportului in cazul tau ar fi cca. 23% din pretul marfii, nu jumatate, ce naiba de matematica faceti voi zilele astea prin scoli??? Shocked
Si pentru ca il iei direct de la importator, oricum e posibil ca de la orice magazin care comercializeaza produsele noastre sa il iei mai scump cu pana la 15% decat de pe site.
In fine, ideea e ca daca tot iti iei kit-urile, mai adauga de exemplu o sticluta de 100ml de cerneala neagra (ca aia se termina mai repede si in kit ai doar 40ml) si reduci si mai mult ponderea transportului (devine cca 20%)
Daca mai adaugi si cate-o sticluta de color, valoarea totala a marfii devine aproape 128 de ron, trecand de pragul de 120 ron de la care in sus transportul e doar 10 ron! Deci cca 8%... (scrie aici http://****mediatec.ro/mediatec_info.php?#despreco)

Magazin propriuzis, tinand cont ca n-ai indicat de unde esti, nu am cum sa-ti sugerez. A, scuze, ba da: Selgros e cam peste tot, de exemplu, gasesti acolo langa raionul cu CD/DVD

3. Am raspuns mai sus

4. Pretul (preturile) le ai in link-ul pe marginea caruia am purtat discutia de mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 9:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stiu k pg37 are o capacitate mai mica dar nu pot sa il arunc asa pana nu se strica dupa care o sa imi iau un pg40.eu stau in zona tei.am vazut pe site k trebuie sa faci o comanda minima de 50 ron la kre taxa de curierat e 17 ron.pe mine ma intereseaza momentan kitul de refill pentru cartusul negru pentru k o sa iau apoi bidonasul de tus separat.am vazut k sunt trecute magazinele selgros si auchan in kre se poate gasi dar selgros e departe de unde stau eu si nu cred ca merita drumul.auchan nu e departe dar nu stiu daca o sa gasesc cand ma duc.dak imi mai puteti spune vreun magazin pe la care pot sa gasesc... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

teffanita a scris:
stiu k pg37 are o capacitate mai mica dar nu pot sa il arunc asa pana nu se strica dupa care o sa imi iau un pg40.eu stau in zona tei.am vazut pe site k trebuie sa faci o comanda minima de 50 ron la kre taxa de curierat e 17 ron.pe mine ma intereseaza momentan kitul de refill pentru cartusul negru pentru k o sa iau apoi bidonasul de tus separat.am vazut k sunt trecute magazinele selgros si auchan in kre se poate gasi dar selgros e departe de unde stau eu si nu cred ca merita drumul.auchan nu e departe dar nu stiu daca o sa gasesc cand ma duc.dak imi mai puteti spune vreun magazin pe la care pot sa gasesc... Very Happy


Ofof, voi Bucurestenii!.... Asadar:

1. Mediatec Team livreaza in toata tara, deci zicand ca esti din zona Tei ar trebui sa stie tot poporul ca esti din Bucuresti? Cool Mda...

2. Redevenind serios: noi nu avem magazine in afara celui virtual, din simplul motiv ca Mediatec Team este IMPORTATOR si DISTRIBUITOR (asta inseamna ca noi dam la alte magazine). Livram la utilizatori finali mai mult in scopuri de publicitate si ca sa ii ajutam pe cei care fix nu au magazin cu produsele noastre in apropiere.
In ceea ce te priveste, nici nu te-ai deplasa pana la Auchan sau Sell da' nici nu vrei sa platesti curierul sa primesti ca boieru' marfa acasa, asta nu se poate din pacate, asa ca nu am ce sa-ti recomand decat sa intrebi la Auchan pe cineva unde e raionul cu consumabile de imprimante si vei gasi cu siguranta produsul cautat.

3. In final, scuze daca m-am intrecut cu glumele, sper ca e ok si tii la mishto-uri. Smile Wink Take care and take it easy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 2:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu e nici o problema cu glumele:)am zis din primul mesaj ca sunt din bucuresti...nu mi-ar fi greu sa ma deplasez pana la auchan dar nu as vrea sa ma duc pana acolo si sa vad ca nu au produsul.de asta am intrebat daca au produsul.multumesc mult pentru sfaturi si daca nu o sa gasesc o sa fac comanda online!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 2:16 pm    Titlul subiectului: . Răspunde cu citat (quote)

In selgros nu este pt modelele de imprimnate la 1-2 milioane eu nu am gasit in iasi pt pixma ip 4300 si defapt numai la voi am gasit.
Daca expira cerneala mai pot face ceva.. nu dauneaza imprimantei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 6:11 pm    Titlul subiectului: Re: . Răspunde cu citat (quote)

dr-wolf a scris:
In selgros nu este pt modelele de imprimnate la 1-2 milioane eu nu am gasit in iasi pt pixma ip 4300 si defapt numai la voi am gasit.
Daca expira cerneala mai pot face ceva.. nu dauneaza imprimantei?


TEFFANITA: corect, acum vad si eu ca ai mentionat ca esti din Bucuresti, scuzele de rigoare, mea culpa.

DR-WOLF: termenul de valabilitate al cernelii este dat de pe urma faptului ca ea nu a fost testata de catre Inktec mai mult de la doi ani de la fabricatie. Din experienta mea insa iti impartasesc ca am folosit pt refill si cerneala veche de 4 ani si se comporta impecabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 9:59 pm    Titlul subiectului: inca o intrebare Răspunde cu citat (quote)

La Canon pixma se vede nivelul de cerneala cu ochii nu se poate refila sa zicem cand s-a golit sa zicem 3 sferturi din rezervor sa-i pui cerneala

Si daca ar merge chestia asta putem face la cartusele originale adica cand mai au un sfert ii bagam cerneala si iti indica si nivelul Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 10:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar,uite mai devreme am ajuns din auchan si exact cum ma temeam cel mai mult am facut drumul degeaba pentru k nu aveau...nush de unde as putea sa mai gasesc la vreun magazin...poate pana la urma o sa fac comanda online desi nu ma prea incanta gandul asta... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

teffanita a scris:
mediatecar,uite mai devreme am ajuns din auchan si exact cum ma temeam cel mai mult am facut drumul degeaba pentru k nu aveau...nush de unde as putea sa mai gasesc la vreun magazin...poate pana la urma o sa fac comanda online desi nu ma prea incanta gandul asta... Sad


Dragul meu, spune-mi un motiv pentru care nu ai comanda online.
Deja mergand pana la Auchan si inapoi, plus timpul pierdut, plus ca inca nu ai marfa (ceea ce e cel mai important si neevaluabil in bani!) - ai platit mai mult decat nimicu' ala de 17 ron.

Dar, in fine, tu stii mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca o sa fac pana la urma comanda online k pana o sa gasesc in orasul asta ceva vreodata o sa imbatranesc...ceea ce nu inteleg eu la comanda la voi e ca trebuie neaparat sa ai o valoare minima de 50 ron,altfel nu se poate face comanda?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 5:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

teffanita a scris:
cred ca o sa fac pana la urma comanda online k pana o sa gasesc in orasul asta ceva vreodata o sa imbatranesc...ceea ce nu inteleg eu la comanda la voi e ca trebuie neaparat sa ai o valoare minima de 50 ron,altfel nu se poate face comanda?


Suntem atat, dar atat de offtopic! Partea asta trebuia discutata la sectiunea "in ce magazine se gasesc produsele" - aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewforum.php?f=10 , dar hai o exceptie, asadar:

O firma are un anumit adaos pe un produs din care traieste. Adica plateste angajati, curent, telefoane, masini, intretinere site, soft-uri, firma de contabilitate, lumina si caldura, ambalare (cutii, scotch, etichete, operare propriuzisa marfa, magazii, stocuri, etcetcetc), facturare, operare intrari-iesiri, casierie, amortismente, leasinguri, asigurarea consultantei on-line (ce facem noi doi acum) si si si si... plus ca mai trebuie sa mearga si in profit dupa ce le scadem pe toate astea (in afara de cazul cand e casa de binefacere, desigur).

Calcule simple de rentabilitate pentru comanda minima (pentru care nu iese firma in pierdere) arata ca pe marfa sub 50 de ron, profitul este nu zero, ci mai venim cu bani de-acasa. Si ca sa intelegi si mai concret, transportul pana la tine in poarta il platesti tu, dar transportul plicului cu banii tai, de la tine spre noi, il platim noi. Si e 12 RON! Deja au zburat 24% din profit! Surprised Shocked Rolling Eyes Daca scazi din ce a mai ramas cheltuielile (alea de am enumerat o parte din ele sus), ramane zero, zero barat prietene, in unele cazuri chiar mergem pe pierdere, dar mentinem magazinul virtual in scopuri popularizarii produselor distribuite de noi si pentru a veni in ajutorul celor care nu pot sau n-au timp sa ajunga la un distribuitor sau magazin care ia de la noi.

Personal, daca ma intrebi, ti-as spune ca orice comanda sub 100 de RON e munca patriotica, dar decizia a luat-o altcineva si o fi stiind de ce. Probabil e mai usor sa pierdem pealocuri decat sa investim in publicitate pe diverse posturi radio sau tv, unde oricum impactul e indoielnic zic eu. Ca ma gandesc ca si tu te arunci pe telecomanda cand incepe publicitatea, sau nu?

Deci, cam asta e mica lectie de management, sper sa fi inteles motivele comenzii minime impuse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 10:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dap am inteles,mersi mult pentru ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teffanita



Data înscrierii: 04/Mar/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Mar 08, 2008 3:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reusit sa gasesc acasa in auchan kit-ul de refill si l-am gasit la 29,9 Ron.oricum multumesc pentru informatiile oferite,m-au ajutat foarte mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 12:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

teffanita a scris:
am reusit sa gasesc acasa in auchan kit-ul de refill si l-am gasit la 29,9 Ron.oricum multumesc pentru informatiile oferite,m-au ajutat foarte mult!


Inseamna ca l-ai gasit acolo practic la pretul de pe site; si daca adaugi costul tuturor drumurilor cu cautarea + timpul pierdut in acest scop (desigur, poate tu ai timp mai mult, dar la unii asta e factor decisiv!), ajungi tot p'acolo...

Bine ca ai gasit, and don't stop printing!
Wink Laughing Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community