Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse hp
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
resmelita



Data înscrierii: 12/Mar/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 7:05 pm    Titlul subiectului: Cartuse hp Răspunde cu citat (quote)

Am 2 intrebari in legatura cu cartusele JETTEC compatibile cu HP 21 respectiv HP 22:
1. Marimea fizica a cartusului e aceeasi cu cea a cartusului original? intreb pentru ca mi se pare prea mare diferenta de capacitate.
2.Cartusele comandate pe acest site vin pline? intreb deoarece preturile mi se par relativ mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 9:40 pm    Titlul subiectului: Re: Cartuse hp Răspunde cu citat (quote)

resmelita a scris:
Am 2 intrebari in legatura cu cartusele JETTEC compatibile cu HP 21 respectiv HP 22:
1. Marimea fizica a cartusului e aceeasi cu cea a cartusului original? intreb pentru ca mi se pare prea mare diferenta de capacitate.
2.Cartusele comandate pe acest site vin pline? intreb deoarece preturile mi se par relativ mici.


Am 2 raspunsuri in legatura cu cartusele JETTEC compatibile cu HP 21 respectiv HP 22: Wink

1. Da, este aceeasi. Suspecta sa vi se para capacitatea originalului, pe scurt o bataie de joc de 5ml (30 de pagini printare 5%). In ceea ce priveste cartusul compatibil, are garantat capacitatea de 23 de ml la black si 25ml la color.

2. Cartusele Jettec (pentru ca la acestea faceti referire) sunt importate de firma noastra de la producatorul britanic cu acelasi nume, au certificat de calitate si conformitate ISO, asadar ele vin cat se poate de pline, desigur.


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Lun Mar 17, 2008 10:17 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
resmelita



Data înscrierii: 12/Mar/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 10:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns...
Totusi ar mai fi o problema :
As dori sa comand aceste 2 cartuse dar orasul in care locuiesc nu face parte din lista oraselor din care pot comanda si sub 200 RON iar pretul acestor 2 cartuse depaseste cu putin 100 ron....Daca imi puteti zice cum pot rezolva aceasta problema va rog sa lasati raspuns..... Multumesc anticipat!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 13, 2008 9:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

resmelita a scris:
Multumesc pentru raspuns...
Totusi ar mai fi o problema :
As dori sa comand aceste 2 cartuse dar orasul in care locuiesc nu face parte din lista oraselor din care pot comanda si sub 200 RON iar pretul acestor 2 cartuse depaseste cu putin 100 ron....Daca imi puteti zice cum pot rezolva aceasta problema va rog sa lasati raspuns..... Multumesc anticipat!!!


Pot rezolva problema. Astfel:

Cauti in lista orasul cel mai apropiat de tine, il alegi pe acela si mentionezi la comentariu client: rog sa fiu sunat in vederea ridicarii marfii de la curier.

Desigur, cand te suna curierul va trebui sa te intalnesti cu el in acel oras, dar asta e, n-avem ce face.

Sau vb cu cineva care locuieste acolo si lasa-i bani, treci la localitate de livrare localitatea din lista si adresa + tel persoanei respective. Si lasa-i banii, mai zic o data! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
resmelita



Data înscrierii: 12/Mar/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Mar 13, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns..m-am gandit la a 2 a varianta, dar de prima nu am stiut
Wink...imi este de un real folos raspunsul...cred ca asa voi proceda... :
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 13, 2008 12:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

resmelita a scris:
Multumesc pentru raspuns..m-am gandit la a 2 a varianta, dar de prima nu am stiut
Wink...imi este de un real folos raspunsul...cred ca asa voi proceda... :


Cu placere, oricand. Dar rugamintea mea este sa deschidem thread-uri pe sectiunea "SITE : opinii, sugestii, propuneri" sau "In care magazine se gasesc produsele?" cand avem intrebari comerciale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristiC



Data înscrierii: 16/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 10:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la cartusele HP21, mai exact la capacitatea lor.
Am demontat azi unul si ce sa vezi? Din toata capacitatea lui reala, doar 1/3 (daca nu mai putin) este folosita efectiv. Restul este gol, nefolosit. Chiar asa de sadici sa fie astia de la hp, asa sa ne oblige sa cumparam cat mai multe cartuse de la ei? Laughing
Cam asa arata:

Nu am mai deschis un topic nou, sper sa nu se supere nimeni...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 10:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CristiC a scris:
Referitor la cartusele HP21, mai exact la capacitatea lor.
Am demontat azi unul si ce sa vezi? Din toata capacitatea lui reala, doar 1/3 (daca nu mai putin) este folosita efectiv. Restul este gol, nefolosit. Chiar asa de sadici sa fie astia de la hp, asa sa ne oblige sa cumparam cat mai multe cartuse de la ei? Laughing
Cam asa arata:

Nu am mai deschis un topic nou, sper sa nu se supere nimeni...


Mda... Foarte interesant. nu? Ar fi foarte binevenita o explicatie din parte HP in persoana, pentru ca e nerecomandabil sa emitem judecati inainte de a primi si opinia celui care a cauzat o stare de fapt, in speta acest cartus no.21 cel putin ciudat...

Hai sa vedem daca "se baga" la replica, poate exista o explicatie dar nu ne prindem noi, nu?

Pe de alta parte, daca stie cineva un motiv tehnic pentru care sa existe o asemenea constructie a unui cartus, deschdem si thread nou pe tema, deocamdata lasam aici sa vedem daca intereseaza subiectul pe cineva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelenta poza, multumiri CristiC.
In ceea ce priveste acel mare loc gol, nu vad nici un motiv tehnic pentru el; pur si simplu amicii de la HP au limitat artificial capacitatea cartusului, ca sa le dai mai repede niste $ pe unul nou.
Ii somez aici pe HP, sa ne spuna fara ocolisuri: ma nene, de ce vinzi mai mult aer decat cerneala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:

Ii somez aici pe HP, sa ne spuna fara ocolisuri: ma nene, de ce vinzi mai mult aer decat cerneala?


Uite, fac eu pe avocatul diavolului si incerc o explicatie. Asta, desigur, in absenta producatorului, pe care il invitam cu drag in mijlocul nostru, moment in care il lasam pe el desigur sa-si apere cauza, asadar:

O cauza probabila pentru folosirea unui cartus cu putina cerneala este faptul ca nu va apuca sa se usuce in cartus de prea mult stat in imprimanta. Si aici aduc ca si argument cartusele de capacitate mare lexmark 16, care daca le lungesti utilizarea pe perioada de 5 sau 6 sau m multe luni, se usca pe margini, in burete, se infunda duzele, etc.

Nu se poate intampla asta cu un cartus de 5ml, care dupa 30~50 de pagini isi epuizeaza cerneala, nu?

A doua cauza este specifica combinatiei dintre viscozitatea cernelii si capacitatea de retinere a buretelui utilizat in cartus.
Si aici ma refer ca exista posibilitatea ca HP sa utilizeze o cerneala de calitate exceptionala, dar care nu este retinuta in cantitati mai mari de buretele acela. Asta inseamna ca daca ar pune un burete mai mare (si mai multa cerneala), cartusul ar curge exact ca la refill cand supraincarci.
In acest sens: a incercat cineva sa puna cerneala HP (subliniez, HP, nu inktec sau jettec) intr-un burete mai mare, dar IDENTIC cu cel folosit de HP in cartusul 21, si a dovedit ca nu curge?

HP poate argumenta ca da, intr-adevar, un burete mai mare (care, desigur, e evident ca incape in HP2!1) poate retine 23 de ml cerneala, dar NU E BURETELE HP si, mai important, NU E CERNEALA HP care, vor afirma ei, "...are calitati indiscutabil superioare, etcetc, fata de cernelurile neoriginale, chiar daca putem pune doar 5 ml in cartus...".

Nu zic ca e asa, poate ei nici n-ar folosi aceasta argumentatie, dar e afirmatie la care nu stiu cum am putea contracara.
Decat eventual cumparand 5 cartuse hp-21, luand buretele din ele, cu tot cu cerneala, bagand totul in alt cartus la care am desfacut peretele acela de separare si vazand ce se intampla, nu?

Zic si eu...

Voi ce ziceti?

IMPARATU' CYAN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Confirm la prima cauza probabila ca lex 16 face fenomenul pomenit daca zace multa vreme in imprimanta.

In schimb la cauza nr.2 imi permit o flotare logica care suna cam asa: Daca 5 bureti mici pot tine fiecare cate 5 ml de cerneala intr-ansele Wink , 5 bureti mici (aceiasi eventual) pusi unul peste altul, mai unul pe langa, cum vreti voi, de ce s-ar apuca deodata sa curga? Poate ca nu prind eu ceva legat de vascozitati, tensiuni superficiale si densitati, dar logica ma indeamna sa pun intrebarea in asteptarea unui raspuns, nu zic ca nu e posibil, doar ca mi se pare ilogic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 1:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oameni buni nu va mai agitatzi, doar traim in adevarata ei valoare economia de piatza care pe intelesul tuturor producatorilor uzuali de imprimante inseamna (ieftin,prost si cu fiabilitate >0).
Povestea cu cerneala nu are logica atat timp cat diferenta intre acest 21 si un clasic 27 nu este nici una inafara de marimea sau ma rog prezenta buretelui in cartus.A si exact la fel este si hp 336 pe interior.

Exclamation si hp 27-ele nu se usuca numa dupa vreo un an de stat degeaba in printer. Exclamation

Asa ca sfatul meu REFIIIIIIIIIILLLLLLLLL, reincarcati cat putetzi .
Plus hai sa nu blamam prea tare HP , sunt singurii care nici acuma nu au cipuit sau magarit ceva la printerele ieftine si inca mai poti reincarca cartusele fara probleme(de ex hp 21 se poate reincarca de nenumarate ori asa ca.............).
Uitatzi-va la topicurile cu cartusele canon pg-40 si cl-41 sau la cele cu epson seria DX inainte sa renegatzi HP-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 1:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
(...) hai sa nu blamam prea tare HP , sunt singurii care nici acuma nu au cipuit sau magarit ceva la printerele ieftine si inca mai poti reincarca cartusele fara probleme(de ex hp 21 se poate reincarca de nenumarate ori asa ca.............).
Uitatzi-va la topicurile cu cartusele canon pg-40 si cl-41 sau la cele cu epson seria DX inainte sa renegatzi HP-ul.


Dom'le, da-mi voie, asa, k de la King la Guru, sa nu fiu de acord cu tine. Faptul ca HP ar vinde aer (am citat din CristiC) ar fi impardonabil indiferent ca altii fac crime mai mari sau mai mici, ce naiba!... Crying or Very sad

Sau asa, ok, hai sa ii lasam pe unii sa ne injure, ca - totusi!... - bine ca nu ne omoara, sau ce...??!!?!

Eh, eh! Confused

In asteptarea argumentelor unui reprezentant HP argumentam noi, asta e, deci la ce ai zis tu mai sus:

1. Ai dovezi concrete (analiza chimica, a compozitiei, etcetc) ca buretele folosit in 27 e identic cu cel folosit in 21? Nu ai nimic decat inspectia vizuala, care dpdv concret e egal cu zero. Deci aia pica. Nu se usca in 27 nu e argument pentru dovedirea ca nu s-ar usca in 21 decat daca ar fi dovedit ca se foloseste ACELASI burete si ACEEASI cerneala. Dar stiintific, nu dupa oki, maestre!

2. HP 336 este de capacitate mica in interior, dar imprimantele care merg cu 336 au optiunea de achizitie a unui cartus de capacitate mai mare, nu?
Exemplu HP PhotoSmart 2575 merge cu 336 5ml dar si cu 337 de 11ml cat si cu 339 de 21ml.

Dar la hp-21, care e alternativa oferita de HP? Aici e intrebarea?

Very Happy Laughing Very Happy si uite-asa te tradeaza avocatu' LOL!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristiC



Data înscrierii: 16/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vad ca am iscat o discutie destul de aprinsa. Embarassed
Acuma nu stiu de ce e facut asa cartusul; eu unul am montat un burete de la un hp27 defect si vad ca deocamdata merge ok imprimanta. Si la refill au intrat peste 10ml, nu mai stiu exact. Sper sa nu am probleme cat de curand. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CristiC a scris:
Vad ca am iscat o discutie destul de aprinsa. Embarassed
Acuma nu stiu de ce e facut asa cartusul; eu unul am montat un burete de la un hp27 defect si vad ca deocamdata merge ok imprimanta. Si la refill au intrat peste 10ml, nu mai stiu exact. Sper sa nu am probleme cat de curand. Embarassed


Bravos! Uite cum se naste un business! Cool
Poate te apuci sa faci asta pe scara larga si devii unul dintre primii remanufacturieri de cartuse indigen!

Mai asteptam opinii.

Chiar nu stie nimeni pe cineva de la HP sa intre sa ne dea o opinie autorizata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga KingCyan, imi place abordarea ta minutioasa, stiintifica, a acestui subiect controversat. Se vede ca esti un om de tehnica sau un pasionat in domeniul imprimarii. F. bine!
Eu am o banuiala, si anume ca HP n-o sa ne trimita niciodata vreun tabel cu compozitia chimica a cernelii lor, si nici macar despre bureti n-o sa ne spuna ceva, ca sa facem noi calculele de capilaritate si tensiune superficiala. Suntem siliti sa abordam chestiunea altfel, stiind ca:
- hp 21 si 27 sunt cartuse identice, dar 27 "duce" mai multa cerneala;
- hp 21 exista remanufacturat si umplut cu mai multa cerneala;
- un respectabil producator de refiluri recomanda aceeasi cerneala pentru reumplerea lui 21 cat si a lui 27.
Ce concluzie am putea trage, decat ca hp 21 poate lua mai multa cerneala, dar e limitat artificial, pe principiul: utilizator mic = cartus mic = bani putini, dar da-i mai des...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristiC



Data înscrierii: 16/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De curiozitate Embarassed am dat jos si capacul de la HP22, si la asta ar fi loc de marit dimensiunea buretilor, nu mult dar este. Revin imediat cu o poza.
Cam asa arata:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Draga Dumitru,

Pentru HP nu cred ca argumentul, conf. caruia producatorii de compatibile recomanda aceeasi cerneala la 21 cat si la 27, sta in picioare. In fond, cunosc producatori de cerneala care recomanda un singur tip de cerneala pt tot ce e HP... Sad

Asa ca in locul lui HP as spune ca e diferita. Si pana nu aflam un raspuns autorizat, putem spune doar ca cu cerneala compatibila merge, ceea ce e circumstantial. Deci lipseste elementul de "quilty without doubt".

2. Cristi C,

La color HP scrie ca 22 are 5ml. Asta inseamna 1.66ml/culoare, da? Deci daca buretele actual de original e umplut cu 1.66ml (deci nici acela nu e plin, vorba cantecului...) poate si in acela s-ar putea pune sa zicem 2 sau 3ml/compartiment. Si daca il maresti cu 50%, ceea ce el fiind oricum mic e si asa insesizabil, si poti pune in el ca urmare a maririi 4.5 sau 5ml, uite cum acest burete marit poate schimba capacitatea de la 5 la 15ml!

Fapt e ca de ex. cartusele Jettec au capacitatea de 24ml! Deci au incaput 3 bureti care pot retine cate 8ml! Si acesta e fapt, nu poveste, vezi aici capacitatea cartusului in poza:
http://****mediatec.ro/detalii.php?src=JetTec&cod=j-hp22
(Stanga jos scrie capacitatea in ml)

Probabil ca Jettec a marit buretii in sus, ridicand peretii de despartire, nu stiu ca n-am desfacut din acela...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristiC



Data înscrierii: 16/Mar/2008
Mesaje: 9
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 4:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sunt expert dar eu as spune ca (virgula) capacitatea la aceste cartuse este micsorata si prin folosirea unor bureti putin mai mari decat locul in care vin ei montati astfel micsorandu-se spatiul in care ar trebui sa fie tus.

Ce am mai observat, ca la cartusul color buretele de la culoarea rosu parca, este exact la dimensiuni cu cel de la cartusul negru (vezi pozele), deci ar trebui sa aiba 5ml capacitate.

A, si am mai vazut ca pe fundul cartusului este un filtru care daca la refil este spart cu acul e posibil sa permita trecerea de mizerii si sa se infunde definitiv cartusul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CristiC a scris:
Nu sunt expert dar eu as spune ca (virgula) capacitatea la aceste cartuse este micsorata si prin folosirea unor bureti putin mai mari decat locul in care vin ei montati astfel micsorandu-se spatiul in care ar trebui sa fie tus.

Ce am mai observat, ca la cartusul color buretele de la culoarea rosu parca, este exact la dimensiuni cu cel de la cartusul negru (vezi pozele), deci ar trebui sa aiba 5ml capacitate.

A, si am mai vazut ca pe fundul cartusului este un filtru care daca la refil este spart cu acul e posibil sa permita trecerea de mizerii si sa se infunde definitiv cartusul.


Foarte tari observatiile, felicitari!
Intr-adevar, daca "aglomerezi" un burete prin introducerea lui intr-un spatiu de 2 ori mai mic decat dimensiunea acestuia, el va retine mai putina cerneala, foarte logic!
In aceeasi masura corecta observatia ca compartimentul aceal pare identic cu cel de hp-21, care totusi retine 5ml de cerneala neagra!...

Ca moderator nu pot decat sa reiterez solicitarea unei replici din partea celor in drept...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tinand cont ca acest forum apartine de MEDIATEC TEAM care in special se ocupa cu importul de COMPATIBILE si KIT-uri de refill, eu consider ca o discutie pe tema ce vinde si cum vinde HP nu isi are rostul.
In primul rand nimeni nu obliga pe nimeni sa cumpere o imprimanta HP de 130 lei. Wink
In al doilea rand nimeni nu obliga pe nimeni sa foloseasca consumabil original.
Si in al treilea rand nu sunt de loc interesat de o analiza chimica la o cerneala care se afla in cel mai mic si mai ieftin cartus HP, atat timp cat s-au facut la mine in firma sute de refill-uri pe hp 21 cu cerneala de 27, fara sa ramana nici un rebut(cartus care nu se mai putea reincarca).
In concluzie HP respecte maxime ca nu incercati sa ucideti ideea de reincarcare sau de cartus remanufacturat sau compatibil.


Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incerc sa iau legatura cu HP pentru a solicita un punct de vedere oficial, revin cu amanunte daca reusesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 4:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zele, pana acum te-ai tinut bine, de ce dai cu bata-n balta? Interzici cuiva sa discute aici lucruri care au legatura cu cartusele inkjet? Ar trebui sa ne limitam la compatibile si kituri? Si ce daca am imprimanta de 130 lei etc.? Hai, vino-ti in fire! Salutari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OAMENI BUNI
Concluzie ca vad ca nu ne intelegem nicicum.
Intradevar este o aberatie cartusul HP 21 si capacitatea lui mult prea micsorata.
Dar orice punc de vedere pe care il am este aplicat pe ideea de cat de usor il poti reincarca si ce probleme sunt cu reincarcarea lui.
La acest hp 21 oricat de mic(in ml) ar fi el nu ai nevoie decat de o seringa si cerneala si gata.Reincarci pe el in draci fara probleme.
Plus ca noroc cu jettec si hp21 modificat de ei.
Nu am nimic impotriva imprimantelor de 130 lei si cea mai buna alegere la banii astia ramane HP.(cu toate ca au acest cartus plin cu aer)
Nu vad ce va retine sa il reincarcati.
Nu cred ca suntem pe un forum care promoveaza achizitia de consumabile originale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Tinand cont ca acest forum apartine de MEDIATEC TEAM care in special se ocupa cu importul de COMPATIBILE si KIT-uri de refill, eu consider ca o discutie pe tema ce vinde si cum vinde HP nu isi are rostul.


Guru Zele, de data asta nu iti impartasesc parerea si aici ma refer strict la ce are si ce nu are rost sa discutam pe forum.
Subiectul DE CE asa si nu altfel mi se pare interesant, chiar sunt curios care este punctul de vedere oficial al HP in aceasta privinta (parere pe care am solicitat-o deja!)

Deci, discutam orice daca prezinta interes, ceea ce nu inseamna ca ucidem ideea de compatibile. In fond exact capacitatile acelea mici au generat aparitia compatibilelor, deci de ce am vrea sa ucidem ceva la urma urmei?

Asadar de dragul principiilor si al gasirii explicatiilor reale, gasesc ca discutia este extrem de interesanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sunt aici nici sa blamez nici sa iau apararea celor de la HP.
Nu sunt singurii care au cartuse de 5 ml.Si nici nu cer 40eu pe ele.
Imi pastrez punctul de vedere, sunt FAN HP, si repet sunt singurii care nu au incercat inca sa chip-uiasca sau sa faca alte minuni pe imprimantele ieftine.
Parerea mea despre apartia acestui hp 21: au vrut sa faca un cartus de capacitate mica si a fost mai ieftin sa compartimenteze o platforma existenta decat sa fabrice alta de la zero.
Si totusi comparand:
hp 21 - reincarcabil fara probleme(la fel si 336)
canon pg-37 - reincarcabil dar cu probleme(momente in care nu il mai recunoaste imprimanta) la fel si pg-40 daca ai noroc sa vina cu imprimanta
epson T0711 - probleme si cu cele compatibile ce sa mai vb de refill
lexmark 17 - exceptia de la regula de pana acuma dar raman un pic pacatoase la reincarcare si scumpe la achizitie

asa ca.............
HP sta cel mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 5:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE tata, trage adanc aer in piept... numara pana la 5... expira complet... relaxeaza-te... Laughing

1. De unde ai dedus ca ne-am pornit impotriva firmei HP? Da, dom'le, suntem de acord, fac treaba buna, n-au chip-uit aiurea, este calitate, usurinta in reincarcare, totul ok da?
Foarte bine: in cazul asta de ce n-au pus burete mai mult in cartuse, damn??... Asta e intrebarea. OK, n-au vrut sa schimbe platforma; pai sa n-o schimbe ZELE, da' asta nu-i motiv sa nu pui burete mai mult. OK, sunt cei mai tari - si ce? Asta ii face imuni la comentariile noastre? Twisted Evil
Concluzia: Traiasca HP, jos cu HP21/22 ! Asta, desigur, daca nu ii dau la mediatecar o explicatie beton, de ne da pe spate. Si in cazul acela promit sa fac o statuie HP si sa ma inchin la ea tot restul vietii. Wink

2. Revenind la nivel de principiu, daca cineva e excelent 20 de ani si in anul 21 face o gafa, asta nu face gafa mai putin gafa sau mai ferita de comentarii, de exemplu pe minunatul forum al mediatec-istilor, Doamne da-le sanatate ca ne dau informatii, consultanta si loc de dat drumul la aburi. Azi-maine ne taxeaza cu tarif de psihiatru daca o tinem tot asa! Laughing Cool Laughing Wink Wink
Deci de fapt comentam atata fix pentru ca ne pasa si ii apreciem pe HP, ca n-am auzit de asemenea dezbateri despre cartusele HueWay de exemplu (e ceva producator obscur din asia)

Deci - relax.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 5:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
Deci:

Zele e refillator (printre altele), deci ce poate fi mai minunat pentru o firma de refill decat un cartus de 5 ml, de vine rumanu' de 3 ori pe saptamana si de 2 ori duminica la refill???

Laughing Laughing Laughing

OK, am glumit desigur!... Revenind la subiect:
Pana avem o explicatie tehnica din partea HP vom bate pasul pe loc. Luati compatibilele daca va convine calitatea (eu zic ca e foarte buna) si aveti, iata, capacitate foarte mare.

Ca prea ne-am incins! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 6:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mishto raspuns domnu mediatecar. Laughing Laughing Laughing
Si numa asa din orgoliu sau curiozitate maine desfac un 27 si mut buretele in 21. Twisted Evil (si tai jos peretele despartitor din interior)
Il umplu si il pun la print ca tare tare ma manca curiozitatea chiar daca stiu ca o sa mearga. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 6:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Mishto raspuns domnu mediatecar. Laughing Laughing Laughing
Si numa asa din orgoliu sau curiozitate maine desfac un 27 si mut buretele in 21. Twisted Evil (si tai jos peretele despartitor din interior)
Il umplu si il pun la print ca tare tare ma manca curiozitatea chiar daca stiu ca o sa mearga. Laughing


Twisted Evil Twisted Evil Foarte tare experimentul, astept rezultatul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community