Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Epson Photo R360 sau HP D7460 ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 9:09 pm    Titlul subiectului: Epson Photo R360 sau HP D7460 ? Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Ca o alternativa la ce scriam in sectiunea "cartuse laser" ar fi imprimanta Epson Stylus Photo R360 sau R800, sau cred HP Photosmart D7460 care in revista PC magazin din martie l-a dat ca cel mai bun din cele testate.
Sunt curios ce optiuni am pt consumabile, ca cele originale costa mult.
Care din ele la capitolul compatibile sau refil stau mai bine?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 11:04 am    Titlul subiectului: Re: Epson Photo R360 sau HP D7460 ? Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
Buna seara,
Ca o alternativa la ce scriam in sectiunea "cartuse laser" ar fi imprimanta Epson Stylus Photo R360 sau R800, sau cred HP Photosmart D7460 care in revista PC magazin din martie l-a dat ca cel mai bun din cele testate.
Sunt curios ce optiuni am pt consumabile, ca cele originale costa mult.
Care din ele la capitolul compatibile sau refil stau mai bine?
Multumesc


Alegerea dintre laser si ink pare dificila, dar nu e decat la prima vedere.

Hai sa povestim pe tema asta, asadar:

Laser avantaje:

1. viteza mai mare
2. nr mai mare de pagini/cartus toner

Laser dezavantaje:

1. rezolutie mai mica sau daca mai mare doar 2 optiuni de rezolutie (de obicei)
2. refill mai greu
3. uzura partilor in miscare (cilindrii) si fixe (lamele) in timp, cat si dupa utilizare mai indelungata elemente de cuptor (fuser film, rola calda, rola rece, etc)

Ink avantaje:

1. tiparire la rezolutii foarte mari
2. refill in regim de "acasa" (daca nu e cu chip ca si epson si in acest caz trebuie resetator de chip, apar alte complicatii)
3. NU EXISTA ALTE PIESE CARE SA SE UZEZE IN AFARA DE CAPUL DE PRINTARE, CARE IN MULTE CAZURI E CHIAR ATASAT LA CARTUS DE CI NU-I O PROBLEMA DE INLOCUIT (vezi HP, Lex si unele Canon) (scuze capslock)

Ink dezavantaje:

1. viteza mica de tiparire la rezolutii bune si f bune
2. costuri relativ mari la cartusele unde refillul e complicat (cum ar fi epsonul mentionat de tine, la care alternativa sunt cartusele compatibile si nu refillul, vezi aici: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Epson/Stylus_Photo_R_360.html )
3. nu poti tipari in regim de centru foto, ca termnini imprimanta, deci e pentru uz moderat.

Din pacate in exemplul HP ales de tine fix face parte din exceptii, in sensul ca aici nu avem nici kit de refill si nici cartuse compatibile (vezi aici: http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/PhotoSmart_D_7460.html), dar exista alternativa sa iei orice Canon care foloseste cartusele CLI-8 si anume:
Canon PIXMA iP 6600 D
Canon PIXMA iP 6700 D
Canon PIXMA MP 960
Canon PIXMA MP 970
Canon PIXMA PRO 9000

Calitatea pozelor excelenta cu hartia foto adecvata (speciala pt inkjet, link aici de ex pt hartie A4, dar este si la alte marimi: http://****mediatec.ro/Medii-de-imprimare-a4.html), refill usor si fara probleme, s-a mai discutat pe forum (daca nu gasesti unde spune-mi sa iti indic exact unde, acum sunt cam grabit dar daca nu gasesti iti dau link-ul direct la thread).

In final, alegerea intre ink si laser e chestie de optiune personala, calcul cost pe pagina sau pe poza, depinde la ce vrei sa folosesti imprimanta, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De fapt as merge fara indoiala pe inkjet, dar problema mea cea mai mare este faptul ca nu tiparesc constant. Pot trece saptamani fara sa folosesc imprimanta, altadata printez cateva sute de pagini pe zi. Deci exista pericolul infundarii duzelor. De aceea inclin spre laser, numai ca trebuie sa aleg ceva cu calitate maxima a imprimarii (cat mai aproape de calitatea inkjet ) si cost minim la consumabile. Viteza de printare nu prea conteaza ca am timp Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 8:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:

De aceea inclin spre laser, numai ca trebuie sa aleg ceva cu calitate maxima a imprimarii (cat mai aproape de calitatea inkjet ) si cost minim la consumabile. Laughing


Dragul meu, ceea ce doresti tu este visul oricarui detinator sau producator de imprimante laser, din pacate se situeaza in alte marje de preturi.

Si contradictia este fix acolo - o imprimanta laser la rezolutie asemanatoare printarii cu inkjet renteaza a fi cumparata doar in scopuri comerciale (ateliere foto, etc), ADICA DACA "ITI SCOTI BANII" PE EA IN TIMP. Ceea ce nu e cazul tau, care tocmai iti faci probleme ca, de cat de des vei printa, ti se va usca cerneala in capul de printare, hihi! Laughing Laughing

Dar asta cu uscatul cernelii e cu leac, si anume:

Printezi in fiecare saptamana minim 3 pagini text si una color cu poza, sau de preferinta una test cu cele trei culori, pentru a "tine in forma" cartusele (respectiv capul de printare). Poza test o poti face si tu pe un excell cu trei dreptunghiuri, rosu galben si albastru (cca.3X6cm), asa "misti" toate duzele.

Sigur, daca cele cateva sute de poze la faci pe bani, atunci totul se rezuma la un calcul simplu de cost pe poza versus pret de vanzare a acestora, totul raportat la perioada de amortizare a sculei.

Dar banuiesc ca cele cateva sute le faci tot pt tine, asa ca las-o pe ink.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 10:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK. Multumes. M-ati convins. Din lista de mai sus m-am oprit la Canon PIXMA iP 6700 D . Are duplex si am vazut preturile la cerneala. Sunt mai mult decat convenabile. Pot fi incarcate cartusele si acasa? Vad ca se vinde cerneala si la sticlute. Este complicata umplerea?
Singurul lucru, putin deranjant, este lipsa interfetei de retea, dar nu conteaza. Deci acum m-am decis. In prima faza voi cumpara aceasta imprimanta, urmand ca in viitor, daca nu ma satisface, sa caut si o imprimanta laser color. Poate intre timp vor apare alte modele mai performante Laughing si eu voi fi dispus sa cheltuiesc mai multi bani pe una mai scumpa Mr. Green
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 11:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
OK. Multumes. M-ati convins. Din lista de mai sus m-am oprit la Canon PIXMA iP 6700 D . Are duplex si am vazut preturile la cerneala. Sunt mai mult decat convenabile. Pot fi incarcate cartusele si acasa? Vad ca se vinde cerneala si la sticlute. Este complicata umplerea?


Pentru a face reincarcarea la cartusele negru si culorile de baza (cyan/magenta/yellow) aveti nevoie de un kit pentru color si unul pentru black (vezi aici: http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iP_6700_D.html ).

Intrucat pentru cartusele photo-cyan si photo-magenta nu exista kit, doar cerneala, va trebui sa procedati in felul urmator:
Cumparati inca un kit pentru color (pentru ca aveti nevoie de socluri de refill si dopuri si pentru acestea), cerneala din kit-ul suplimentar de color urmand sa o folositi la cartusele color normale, si cumparati cerneala la 100ml photo-cyan si photo-magenta.
Astfel veti avea si doua dopuri de rezerva (intrucat in kit sunt socluri si dopuri pentru TREI cartuse), umplerea propriuzisa urmand sa o faceti cu cerneala din sticlutele de 100ml.

In ceea ce priveste procedura de reincarcare propriuzisa, o puteti vizualiza in demonstratia video de la acest link: http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/InkTec_pic/bki-9080d.wmv cat si in format pdf aici: http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/InkTec_pic/bki-9080d.pdf si decideti singura daca puteti sa o faceti acasa sau nu. Ca o parere din experienta proprie, pot sa va impartasesc faptul ca instructiunile sunt la indemana oricui, inclusiv adoloescenti de 14~15 ani facand refilluri la greu acasa. Wink

Link-urile de mai sus le puteti accesa oricand dand click pe poza kit-ului care deserveste imprimanta dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 5:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,
M-am aprins degeaba. Mr. Green Am inceput acum sa ma si oftic. M-am autoconvins ca imprimanta Canon iP6700D este cea mai OK din toate. Are duplex, rezolutie super si nu in ultimul rand consumabile ieftine. Am dat azi telefoane la toate firmele ce apareau pe net cu produsul respectiv, incepand de la 470 Ron si pana la 700 Ron si nimeni nu il are pe stoc. Ghinion. Ce alta imprimanta cu aceleasi calitati ( A4, duplex, 9600dpi, sa tipareasca pe carton , pe CD/DVD si sa fie ieftina la consumabile) puteti sa-mi recomandati sa caut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 8:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
Ce alta imprimanta cu aceleasi calitati ( A4, duplex, 9600dpi, sa tipareasca pe carton , pe CD/DVD si sa fie ieftina la consumabile) puteti sa-mi recomandati sa caut?


Din pacate aici se opreste aria mea de expertiza, intrucat Mediatec comercializeaza exclusiv consumabile si componente pt copiatoare si imprimante si niste mediii de printare si imprimare, dar NU echipamente.

Pot sa iti recomand partenerul nostru Depozitul de Calculatoare, sunt si alte firme serioase si care aduc imprimante bune, dar nu am cum sa stiu ce au pe stoc din ce ar fi bun. Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu furnizorii de echipamente, sa iti stabilesti cateva imprimante pe gustul tau dupa care sa vii inapoi aici sa vedem din ce este disponibil, cum stam cu consumabilele si refillul, ok?

Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community