Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

problema cartus CLI-521/MP 550 dupa reincarcare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
chira



Data înscrierii: 05/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Ian 01, 2012 7:09 pm    Titlul subiectului: problema cartus CLI-521/MP 550 dupa reincarcare Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,

In primul rand La multi ani ! si un An Nou Fericit tuturor!

Va scriu pentru ca am o problema foarte ciudata cu imprimanta si nu reusesc sa-i dau de cap.

Dupa cum am scris in titlu am o imprimanta multifunctionala Canon MP550. Am reincarcat cartusele acu vreo 2 luni, sunt pline au fost si resetate insa atunci cand vreau sa imprim o fotografie pe hartie foto negrul nu functioneza.numai negru foto face probleme, restul culorilor is ok.

Mentionez ca imprimanta recunoaste cartusele. desi nu folosec imprimanta prea des, cartusul nu este uscat, buretelul este umed. negrul PGI-520 nu face probleme, am probleme numai cu negrul foto. atunci cand vreau sa imprim o fotografie, in loc de negru am albastru,

Va rog ajutati-ma, nu stiu cum sa rezolv problema asta si am de imprimat niste poze destul de importante.

numai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 10:27 am    Titlul subiectului: Re: problema cartus CLI-521/MP 550 dupa reincarcare Răspunde cu citat (quote)

La multi ani!

Cu ce marca de cerneala le-ai reincarcat? Daca imprimi un nozzle check apar toate culorile ok?
Ar fi bine daca am vedea cum arata un nozzle check + imaginea originala + imaginea imprimata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
chira



Data înscrierii: 05/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 2:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru raspunsul atat de prompt !

Din pacate nu stiu cu ce cerneala au reincarcat, cred ca am intrebat dar nu mi-au zis, sau au zis ca e cerneala ok, ceva de genul asta...

ideea e ca am incarcat toate cartusele odata iar acesta e singurul care nu functioneaza.

Va atasez scanat nozzle cjeck , fotografia originala si forografia imprimata. multumesc mult de ajutor:







imi cer scuze dar nu reusesc sa maresc dimensiunea pozei cu nozzle check, daca nu e indeajuns de mare, spuneti-mi si o sa incerc sa mai trimit o data.

multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana nu rezolvi problema nu imprima nimic decat nozzle check!
Banuiesc ca imprimanta nu mai e in garantie...



Asigura-te ca nu blocheaza nimic aerisirea cartusului (marcata cu rosu in poza). Cu cartusul deasupra unui servetel pune buzele pe partea incercuita cu rosu si sufla usor. Iese cerneala din cartus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 5:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai, dupa toata povestea, parerea mea este:
1. au pus un tip de cerneala care, in combinatie cu ce cantitate(cat de mica) din cartusul cu pricina care mai era, a facut ceva "branza" pe la duza de iesire a cernelii din cartsul tau.recomandare:foloseste solutie interna de curatare a cartulului si spala-l in interior, dupa care recomandarea este sa folosesti pentru refill o cerneala cat mai apropiata dpdv chimic de cea originala(eu unul recomand cerneala marca InkTek(in nici un caz nu folosi InkMate ca iar se "produce branza" in cartus;
2. obligatoriu, scoate capul de imprimare din imprimanta si curata duza capului care comunica cu locul de montare al cartusului respectiv(ai grija sa nu pierzi "gulerele" alea de cauciuc care vin montate langa locasurile unde intra duza fiecarui cartus pe capul de printare;iti recomand sa folosesti pentru desfundarea duzei respective solutie de desfundare externa (DHR) si sa folosesti "clapacioace"(adica manusi) de unica folosinta.
3.daca nici asa nu-i dai de cap, trebuie sa iei alt cartus....si nu il montezi in aparat decat dupa ce procedezi ca la pct. "2." de mai sus
bafta in continuare si sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chira



Data înscrierii: 05/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2012 11:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pentru Tudor:

trebuie sa verific daca imprimanta mai e in garantie, teoretic, este.

am incercat sa fac ce mi-ati zis, sa suflu si iese cerneala.

pentru zarzarel:

mersi mult pentru sfat, poate se rezolva mai usor Very Happy, nu de alta da nu-s foarte priceputa si nush daca ma descurc sigura cu curatarea capului de imprimanta.

multumesc mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 03, 2012 8:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, daca nu e imprimanta in garantie atunci aia de ti-au reincarcat SIGUR au obligatia, in caz ca ti-au facut cartusul varza datorita nepriceperii sau a cernelii nepotrivite, sa-ti inlocuiasca cartusul. Sad ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chira



Data înscrierii: 05/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Ian 03, 2012 1:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deci e doar problema de cartus? sau are imprimanta o problema? daca e doar vb de cartus rezolv eu cumva, daca nu e mai complicat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 03, 2012 2:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

parerea mea e ca vine o poarta ansamblul cartus-cap printare, evident si cerneala din cartus in cazul reincarcarii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mie Ian 04, 2012 2:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare,
o incarcare corecta,si o cerneala corespunzatoare,plus o curatire,spalare efectiva a capului de printare,la jet de apa calduta,apoi uscarea aferenta,rezolva problema...imprimanta e ok..
bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community