Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill pentru Canon IPF600

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bob808



Data înscrierii: 29/Ian/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Ian 29, 2012 5:32 pm    Titlul subiectului: refill pentru Canon IPF600 Răspunde cu citat (quote)

Salutare. Am gasit o ocazie buna la un prieten cu un Canon IPF600 pe care as putea s-o cumpar la un pret foarte bun. Ma intereseaza daca se pot reincarca consumabilele. Am inteles ca i-a schimbat odata capul de scriere si am inteles ca a fost destul de scump. Am vazut ca originale sunt cam 250 RON un cartus. 1000 ron pentru un set complet nu mi se pare prea atractiv. Stiti cumva daca se poate face ceva in aceasta directie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2012 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta ta este de fapt un fel de plotter, adica iPF600 este o imprimată pentru format mare de 24” (A1) rapidă, cu cerneluri pe bază de pigmenți în 5 culori, proiectată pentru postere și reclame. Nu e o imprimanta pentru scos referate la copil cand e in sesiune Smile.


Cartusele contin fiecare cate 130ml de cerneala, adica de zece ori mai mult decat este in cartusele pentru imprimante obisnuite. Tinand cont ca un cartus original Canon (de exemplu CLI-8M) costa 56 de lei (original ma refer). de 10 ori ar fi 560 de lei, deci 270 e la jumatate. Priveste te rog din perspectiva corecta pretul la cartuse.

Si apoi, nu cumperi un ip600 sa tiparesti reteta de supa de linte vegetariana, ci ca sa faci postere, adica nu te intereseaza costul cartusului decat in masura in care il ai de inclus in costul afisului vandut catre client.

In acest caz iti calculezi: Cost postere = cerneala consumata + energie electrica + cheltuieli de exploatare + salariu angajat + indirecte (chirii, utilitati, impozite, contributii, taxa gunoi, bani la contabila, medicina muncii, prot muncii etc si altele, evident bin proportie cu acea activitate) + profitul firmei. (nu uita ca din profit pleaca 3% din cifra sau 16% din profit, dupa caz, la impozit, + 16% impozit dividente la fine de an) si vezi daca ce iti reiese face fata concurentei din zona ta. Si daca face, da-i bataie.

Insa ce vroiam sa spun este ca la plottere nu e recomandat sa folosesti decat cerneala originala. De aceea probabil nici nu exista compatibila in comert.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community