Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus C8727A

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
chris_



Data înscrierii: 26/Apr/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Apr 26, 2008 5:50 pm    Titlul subiectului: Cartus C8727A Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat in urma cu 3 saptamani un cartus Equival EQ-27,compatibil cu imprimanta HP Deskjet 3550.In primele 2 saptamani,imprimanta l-a acceptat,dar dupa cateva zile de la ultima printare nu mai vrea sa-l "primeasca".Imi apare urmatoarea eroare,iar butonul "Power" palpaie:
http://img385.imageshack.us/img385/764/87665817eq8.jpg
Astept cu interes mesajele voastre!
Multumesc !
LE:L-am sters cu spirt(am dat si pe contacte pentru ca pusesem mana din greseala),am curatat si contactele care erau inauntru tot cu spirt,dar ramane in aceeasi stare.Apoi am citit undeva ca se pot curata cu guma de sters,am incercat si metoda aceasta,dar nu a dat rezultate.
Paste Fericit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te rog sa ne spui ce marca este cartusul compatibil hp-27 si daca e cumparat de la Mediatec sau nu.

Pana atunci insa, ce ai facut acolo cu stersul contactelor e arhisuficient, nu e de contacte problema, mai degraba e ars cartusul si asta se intampla la printarea continuua a mai mult de 10~20 de pagini. Imprimantele cu cerneala bubble-jet nu prea suporta traficul acesta deodata, spre diferenta de cele piezo, care nu au aceasta problema (Epson).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris_



Data înscrierii: 26/Apr/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu este cumparat de la Mediatec.Cartusul este firma Equival de 19ml.
De cand l-am cumparat nu am printat mai mult de 20 de pagini,si acestea au fost trase cate cel mult 5 pagini.

Tin sa mentionez ca mai am un cartus.Pe acesta l-am achizitionat de la Diverta si este Hp(C8727AE),dar nu-l recunoaste.Imi apare ca este incompatibil.(Dar scrie pe instructiuni ca este compatibil cu 3550)
Multumesc pentru sfaturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hm...

Pot sa garantez pentru produsele aflate in portofoliul Mediatec Team, care raportate la imprimanta ta sunt acestea:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/DeskJet_3550.html

Vei remarca acolo cartusele Jettec, cele originale HP cat si cernelurile pt refill vrac si kit-urile (trusele) aferente.

Pentru aceste produse nu numai ca garantam, dar ideea e ca le putem schimba in conditiile in care nu corespund calitativ, avem pe cine lua la rost (avand relatii directe cu producatorii) samd. Acu'... ce-ar trebui sa zic de cartusele de la Equival sau de la Diverta? Pot doar sa-mi declin competenta, recomandandu-ti produsele noastre in eventualitatea ca doresti consiliere directa pe produs. Nu ca produsele lor ar fi mai proaste sau mai bune, dar cred ca in ceea ce priveste marfurile livrate de ei, ar trebui sa te adresezi lor pentru solutii la defectiuni, eu pot doar sa iti spun in linii generale ce ai putea sa faci dar nu pot sa iau si masuri directe in cazul unor defecte de fabricatie de exemplu, e clar asta.

Ce pot sa-ti spun sigur este ca nici o firma nu-ti va schimba un cartus ars in timpul utilizarii, ci doar daca e ars din prima. In cazul in care constati ca ai primit un cartus ars, trebuie sa faci o pagina de test si impreuna cu ambalajul sa il returnezi la furnizor, dupa ce desigur ai luat leg cu el in prealabil pt a stabili eventuala procedura specifica.

Insa este important sa alegi o firma de compatibile /remanufacturate de renume, firme ca si Jettec, Inktec, KMP si altele din grupa celor de top garantand calitatea compatibilelor pe de o parte, pe de alta parte garanteaza si ca REMANUFACTURATELE sunt montate din componente de cartuse UTILIZATE O SINGURA DATA. Adica ei colecteaza doar cartuse nerefillate, dupa prima golire, le desfac, curata, schimba burete, etc, tot ce trebuie, dupa care brand pe ele si ajung la noi, dupa care la tine.

Firme mai putin serioase sa le zicem (nu ca ar fi cazul celor mentionate de tine, vorbesc in general acum) remanufactureaza la gramada, cartuse noi cu cele refillate de 10 ori, in conditii dubioase, uneori pe vapor ca sa evite taxele, etcetc. Astfel se poate intampla sa dai de un cartus remanufacturat care a fost utilizat de cateva ori si de aceea poate sa ti se arda la pagina nr. 10 Crying or Very sad

Cam asta ar fi teoria. Restul e practica, si practica ma indeamna sa iti recomand sa te sfatuiesti cu cei priceputi (refillatori sau oameni de service) inainte de a alege un brand sau altul.

Noi recomandam, desigur, brandurile comercializate de noi, ceea ce poate fi considerat subiectiv, deci intreaba si pe altii. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris_



Data înscrierii: 26/Apr/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 7:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt convins ca Mediatec este o firma care trateaza cu mai mult respect clientii decat alte firme(un motiv ar fi si raspunsurile relativ rapide la postarile userilor,posibili urmatori clienti sau existenti).Ceea ce am vrut sa punctez in postul precedent era legat de posibilele defectiuni ale imprimantei,respectiv ale contactelor de la imprimanta.Pe de alta parte,v-as intreba:daca in urma constatarii faptului ca este de la imprimanta,se poate returna produsul respectiv?Alta intrebare ar fi:daca in urma printarii a mai putin de 10-20 pagini se arde cartusul se poate schimba?Probabil ca daca printez mai mult de 20 de pagini si se arde nu se poate schimba(asta din ceea ce ati scris mai devreme).
Va multumesc pentru timpul acordat!
PS:Ma refer la produsele oferite de Mediatec.
LE:Cartusul acela cumparat de la Diverta,respectiv C8727AE, este incompatibil dupa "spusele" imprimante,desi scrie clar ca e compatibil,se poate sa fie un semn ca imprimanta nu face contact corect cu cartusul/ele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Multumesc pentru aprecieri. Convingerea mea este ca viitorul comertului nu sta in vanzarea in sine ci in consilierea clientului. Ca de vandut, vorba aceea, poa' sa vanda oricine! Wink

2. Daca se constata ca defectiunea este de la imprimanta, produsul nu se poate returna. Este ca si cum ai duce inapoi la magazin un bec pentru ca nu ti-e buna tie veioza, aiurea nu?

3. Buna intrebarea "daca in urma printarii a mai putin de 10-20 pagini se arde cartusul se poate schimba?", aici apare doar un singur aspect: cum dovedesti ca ai printat 2, 20 sau 200 de pagini? Deci, indiferent ca e produsul luat de la Mediatec sau de la altii, el poate fi reclamat ca fiind defect doar daca nu printeaza (ca e ars, ca e din alta cauza) IN MOMENTUL INTRODUCERII IN IMPRIMANTA. Urmatorul lucru e sa faci o pagina de test care sa demonstreze ca nu merge, se ia legatura cu furnizorul si - nu stiu la altii dar iti spun cum e la noi - ti se trimite imediat cartusul de schimb si cand il primesti ii dai curierului pe cel defect, gata treaba.

4. Daca un cartus e, dupa "spusele" imprimantei, incompatibil cu aceasta, se poate verifica daca e vina cartusului sau a imprimantei foarte simplu: prin achizitionarea unui cartus original si incercarea acestuia. Poate stii pe cineva care are o imprimanta cu cartus hp-27 si ti-l poate imprumuta 3 minute in acest scop, si atunci e limpede daca e de vina imprimanta sau cartusul, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris_



Data înscrierii: 26/Apr/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru consiliere.Am sa incerc,iar daca imprimanta va functiona,cu siguranta de la Dvs. voi achizitiona urmatorul cartus.
Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 9:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Esti oricand binevenit pe forum, chiar te rugam sa ne tii la curent.

As miza totusi pe cartus ca e defect, daca ar fi din imprimanta ai fi printre putinii 2~3% care au probleme cu imprimantele HP, slabe sanse. Dar, sa vedem, asteptam sa ne dai de stire!

Take care! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community