Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP photosmart c4180

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sandrino



Data înscrierii: 05/Mai/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 11:44 am    Titlul subiectului: HP photosmart c4180 Răspunde cu citat (quote)

as vrea sa stiu si eu daca ce se afla in comanda de mai jos este compatibil cu HP c4180.

Aceasta e comanda dv., pe care am primit-o acum cateva momente:
-------------------------------------------------------------------------------------------
hpi-6066c - Kit de refill color pentru hp 342 etc.
Cantitate: 1
Pret / buc.: 41,78 lei

-------------------------------------------------------------------------------------------
hpi-6067t - Kit de refill negru pentru hp 337/339
Cantitate: 1
Pret / buc.: 35,81 lei

-------------------------------------------------------------------------------------------
h6066m-100ml - Refill magenta pentru C8766 etc., 100 ml
Cantitate: 1
Pret / buc.: 14,08 lei

-------------------------------------------------------------------------------------------
h6066y-100ml - Refill galben pentru C8766 etc., 100 ml
Cantitate: 1
Pret / buc.: 14,08 lei

-------------------------------------------------------------------------------------------
h6066c-100ml - Refill cian pentru C8766 etc., 100 ml
Cantitate: 1
Pret / buc.: 14,08 lei

-------------------------------------------------------------------------------------------
h6065b-100ml - Refill negru pentru C8765 etc., 100 ml
Cantitate: 1
Pret / buc.: 12,51 lei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 12:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da. Poti verifica si tu consultand pagina care contine consumabilele pentru imprimanta ta, aici e link-ul direct:

http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/PhotoSmart_C_4180.html

Atentie, daca vrei sa faci poze cu el iti trebuie cartus foto HP 348 (C9369EE) si acela are kit de refill hpi-6069p, dupa cum observi pe pagina indicata!

In rest, e ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandrino



Data înscrierii: 05/Mai/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu exact ce cartus este. ideea e ca am scos foarte bine poze cu cartusul original. banuiesc ca a venit initial cu cartus cu culorile YMC si din acest motiv am ales kitul respectiv de refill. o sa verific si in eventualitate voi modifica comanda maine la prima ora daca am cartus foto la imprimanta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 8:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu ele vin cu cartusul color simplu, eu ziceam doar daca vrei poze si mai bune, tine in acest scop si un cartus foto, daca ti-au placut pozele cu cart color inseamna ca cele cu cart foto te vor ului! Shocked Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandrino



Data înscrierii: 05/Mai/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2009 8:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am cumparat acum cateva luni niste kitturi de refill pentru hp 337 si hp 343. cartusele nu erau goale in momentul reincarcarii. cert este ca dupa o perioada imprimanta imi raporteaza cartusele goale. le-am incarcat si problema persista. aveti vre-o solutie in acest caz ? stiu ca aceste cartuse sunt cu "memorie". daca am sa cumpar cartuse compatibile mai am aceasta problema ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2009 10:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, iti raporteaza "cartuse goale", fie, treaba e: scrie sau nu?
Ca in fond, daca tipareste desi iti zice ca sunt goale, ce-ti pasa?
cartusele de acest tip nu au "memorie", nici epromul imprimantei nu stiu la imprimanta ta sa tina minte vre-un serial de cartus sau ceva, fenomenul s-a discutat la imprimantele seria photosmart c4280-5280 dar acelea merg cu cartusele hp350-351, alta mancare de peste, nu-i cazul tau.

Cartusele compatibile se comporta exact ca si cele originale, doar ca sunt ceva mai ieftine pt ca nu platesti brand-ul.

Pana raspunzi la intrebarea daca tiparesc sau nu (cu toate ca afiseaza cartuse goale) ma mai orientez daca la imprimanta ta exista vreo metoda de anulare sau resetare a acestui avertisment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2009 11:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, exact cum am banuit, chiar daca arata ca sunt goale cartusele, totusi imprimanta va printa. Imi permit sa citez de pe softpedia contributia lui gigibrici, cu multumirile de rigoare:
Citat:
Am si eu un HP C4180 si folosesc pentru negru Inktec HPI-6065D, iar pentru color Inktec HPI-6066C. In kit au instructiuni de refill si tot ce trebuie. Dupa aceea poti cumpara doar cerneala, insa la inceput te sfatuiesc sa cumperi kit-urile. Nu schimba cerneala pt ca altfel tre sa cumperi alte cartuse. Nu printa cu ele goale pt ca se duc capetele de scriere. La HP este avantajul ca in cartus sunt capetele de scriere; s-au ars, schimbi cartusul si rezolvi problema. La alte modele nu e asa.
Eu le-am reincarcat si merg BRICI. Important e sa respecti instructiunile si sa incarci incet, apasand usor pe seringa, eventual cu mici pauze. Nu baga seringa pana la fund, lasa acul 0,5 - 0,8 mm afara (acele din trusa sunt calculate la diametru si lungime). Daca introduci prea repede cerneala, risti "sa-i iasa pe nas" si sa balacesti masa cu cerneala. Sa ai la indemana ziare si servetele fine. Nu freca capetele cu servetelul. Tamponeaza-le usor. O sa vezi ca o sa mearga.
Intr-adevar, soft-ul va indica faptul ca ai cartusul aproape gol. Din ceea ce am citit (si crede-ma ca am scormonit bine pe web), asta nu e o problema. Eu am instalat un soft care estimeaza cam cat s-a consumat. Il gasesti la adresa http://****pokluda.cz/files/inkmonitor.exe si il poti configura (modelul de imprimanta, de cartus si cam cat tine un cartus). Iti face un log frumos cu tot ce ai tiparit, calitatea setata, etc, si poti sa estimezi nivelul chiar foarte bine.
Ca sa mearga ink level-ul de la HP, s-ar parea ca sunt cateva solutii:
1. Schimbate pe rand, 3 cartuse, chiar daca sunt goale sau uscate, etc. S-ar parea ca imprimanta are o memorie pt 2-3 cartuse (retine seria cartusului si cel mai mic nivel de cerneala avut). Nu stiu daca-l masoara efectiv (ceea ce ar fi minunat) sau doar il estimeaza, caz in care se poate folosi Ink monitor-ul de mai sus cu acelasi succes.
2. Se desface imprimanta si se localizeaza chip-ul care memoreaza nivelul. Pe multe forum-uri se spune ca ar fi o baterie pe langa, cam ca la placa de baza a unui calculator, care daca e scoasa reseteaza acest chip. Eu personal n-as apela la aceasta metoda, pt ca nu vreau sa pierd 2 ani garantie.

In incheiere, urez succes celor care-si fac refill acasa si-i felicit. La mine merge refill-ul, asa ca, daca aveti un pic de indemanare si atentie, tre sa mearga. cateva sfaturi pentru a prelungi viata cartusului:
- listati saptamanal cateva randuri macar negru si cateva color pentru a nu se usca capetele cartusului. Am vazut tot felul de retete de curatare, dar o data uscate, nu mai dau randament 100%.
- nu listati cu cartusul gol. Capetele lucreaza termic iar cerneala le asigura racirea. Daca se goleste cartusul si va incapatinati sa listati, riscati sa ardeti capetele, caz in care se rezolva cu cartus nou.
- chiar daca soft-ul HP indica un cartus gol (stiind ca tocmai l-ati umplut), instalati un soft de monitorizare si listati fara probleme. Eventual se pot dezactiva avertismentele HP, folosind un alt soft.

Spor la incarcat si la printat.

GigiBrici


Cocluzia ne-o comunici tu daca reusesti ceva, ori cu softul acela (pe care eu nu l-am testat, nu ma injura daca nu merge, am copiat de pe alt forum da?) ori cu rotatia cartuselor, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandrino



Data înscrierii: 05/Mai/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ideea e ca am reusit sa "resetez" imprimanta. Faza aia cu OK si tasta de asistenta. Am facut operatiunea si cu cartuse inauntru si fara. In ambele cazuri imi raporteaza cartusl negru ca fiind gol si cartusul color ca fiind uzat. De unde pina unde diferenta nu imi dau seama. Intr-adevar cartusul negru pe care mi-l da ca fiind gol merge in continuare. Ideea e ca am incarcat cartusele in acelasi timp si nu atunci cand au fost goale sau m-a anuntat imprimanta ca fiind goale. Sa ma lamuresc ce intelege imprimanta prin uzat si in functie de asta o sa incerc si varianta cu desfacut si cautat bateria.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 2:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu bag mana-n foc ca memoria interna e cu baterie sau fixa, deci aia cu bateria e doar ipotetica, s-ar putea imprimanta ta sa nu aiba.
Ideea e ca poti tipari, in fond nu le oti avea pe toate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community