Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Alegere imprimanta inkjet

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
vlad



Data înscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 7:56 am    Titlul subiectului: Alegere imprimanta inkjet Răspunde cu citat (quote)

ce as vrea de la ea :

-cartuse mari cu posibilitate de refill acasa (fara resetare de chip-uri)
-minim 4 cartuse 3 culori+ negru
-preferabil cartuse care sa aiba cap de scriere integrat / daca nu macar sa fie cat de cat fiabil capul de scriere de pe imprimanta (mai ales ca voi folosi si cerneala de refill)
-pret max 400 lei

la ce va fi folosita :

-text, grafice mai ales
-fotografii, dar doar daca ies la un cost rezonabil (desi am cam inceput sa ma satur de laboratoarele foto "pro" din bucuresti care dau o tenta rosie pielii)
-volum lunar destul de mic "casnic" sa zicem 100-500 pagini, dar sunt si luni fara o pagina

ce am gasit :

-canon pixma 3500/4500 mult laudate fac de toate foarte bine, exista si posibilitate de refill, dar mie frica de capul de scriere care pica dupa noroc

-HP Officejet Pro K5400 - are de toate, dar nu stiu cum e refill-ul + am gasit pe net un sistem continuu de alimentare cu cerneala, aveti asa ceva ? merita ?

poate variante bune ar fi si un laser alb negru tinand cont ca 95% asta folosesc si nu pentru ca nu se usuca. si sa gasesc un laborator foto in bucuresti decent. dar daca iti trebuie o pagina color plangi ca nu poti printa.

la laser am gasit asa (as vrea sfaturi legate de refill/ cand se schimba si cilindrul, parca unele au cilindru pe cartus ?!/ daca se poate face acasa/ unde gasesc centre serioase in bucuresti):

-canon lbp2900 /3000
-samsung ml2010
-hp 1005/1006
-lexmark e120
-brother 2030

multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 11:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ohoooo, pe rand, pe rand! Laughing Deci:

1. Intr-adevar, e bine sa ai si un color acasa, si atunci e musai sa fie ink. Iti recomand Canon pixma ip3500, nu-ti fie teama de capul de printare ca nu te lasa la greu, refill-ul e relativ simplu cu conditia sa respecti la milimetru instructiunile si va fi ok. De cand exista firma Mediatec Team, in cele 10 judete deservite de Zona Vest (al carei manager cu plecaciune catre Dvs sunt) am livrat doar 3 capete de printare, 2 pentru cartusele BCI-21 (antice) si 1 pt BCI-24 (medievale). Nici un cap pt pixmele noi, ceea ce e semn bun, nu?
Pentru HP-ul K5400 ai aici consumabilele http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/OfficeJet_Pro_K_5400.html , dupa cum vezi NU trebuie kit ci pur si simplu se injecteaza pe gaura de iesire spre cap cerneala, observi ca are cap separat care e dat la 9000 pagini, deci arhisuficient. Deci e bun si acela.

2. Laser recomand DEFINITIV LBP-2900/3000, pentru ca merge cu cartusul Q2612A compatibil pe care Mediatec Team il vinde cu 100 RON, refill-ul la orice centru decent nu depaseste 50~60RON, si e adevarata, din aceea am si eu pe biroul meu de scot NIR-uri si merge de doi ani de trazneste, n-am treaba cu ea.
Nu zic ca nu sunt ok si celelalte, dar asta iti spun din experienta directa, plus ca orice refillator iti va confirma ca Q2612A este cel mai simplu de refillat cartus, si nu trebuie nici chip, e perfect.

3. Si ca sa pun la capat veste foarte buna, in cateva zile, max. 2 saptamani, SI NOI vom vinde CELE MAI AVANTAJOS DE EXPLOATAT IMPRIMANTE LASER, si e clar ca din gama pe care o vom promova (pentru inceput doar imprimante laser) nu va lipsi LBP2900! Wink

Acu, decide! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doorsman



Data înscrierii: 29/Sep/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 3:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca-mi permiteti: Cannon Pixma3500 a fost piatra de temelie a unui amic de-al meu care acum are acum o mare companie de advertising.

ASTAZI, la 2 ani de la achizitionarea acelei imprimante, detine numeroase plottere, printere A0 si A1.. etc.. insa Pixma3500 printeaza ca in prima zi si in ziua in care isi va da duhul, va fi pastrata ca "imprimanta" care a facut "istoria" Smile Laughing

Haios.. dar adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Oct 01, 2008 10:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doorsman a scris:
Daca-mi permiteti: Cannon Pixma3500 a fost piatra de temelie a unui amic de-al meu care acum are acum o mare companie de advertising.

ASTAZI, la 2 ani de la achizitionarea acelei imprimante, detine numeroase plottere, printere A0 si A1.. etc.. insa Pixma3500 printeaza ca in prima zi si in ziua in care isi va da duhul, va fi pastrata ca "imprimanta" care a facut "istoria" Smile Laughing

Haios.. dar adevarat.


Desi toata lumea mai si injura ultimele Lexmark, tin sa va anunt ca am inceput in 2004 cu un Lexmark X1190 pentru o firma de consultanta infiintata de mine, unde a fost si imprimanta, si copiator, si fax, si asta pt sute si mii de pagini, refillat la greu... ideea e ca si acum scot etichete cu ea, cele color pt Mediatec. Deci, la fel, haios, nu ca inalt Lex in slavi, ca mai nou fac si ei tot felul de protectii la refill, etc, dar pe vremea aceea erau beton.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community