Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill cartus hp 88

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cr1st1an



Data înscrierii: 04/Iun/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 4:35 pm    Titlul subiectului: refill cartus hp 88 Răspunde cu citat (quote)

As vrea un exemplu despre cum se poate face refill la cartusul hp 88.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iun 07, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Re: refill cartus hp 88 Răspunde cu citat (quote)

cr1st1an a scris:
As vrea un exemplu despre cum se poate face refill la cartusul hp 88.


Ai cerneala la litru sau suta h5088, iei o seringa si bagi cerneala in cartus prin partea de jos (aceea care se fixeaza in capul de printare).

Nu fa si tu greseala de a te mira de ce nu intra decat 2 ml, cand colo baiatul baga in capul de printare nu in cartus! Laughing

Cam atat.

Vezi sa nu supraincarci, ca-ti curge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cr1st1an



Data înscrierii: 04/Iun/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Iun 07, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am stricat deja un cartus.
De aia am intrebat.
L-am alimentat cu 10 ml pe cel color.
Si mi-a curs intradevar.
Cat ar trebui sa bag?
Nu are o capacitate de 10 ml?
Si cel negru de aprox 20?
Am cerneala din care ai scris tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iun 07, 2008 11:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai nu scrie nicaieri de cati ml e cartusu lu peshte? Confused
Stai sa verific... Oricum cartusul nu e stricat, ci doar eventual supraincarcat.

Asa, deci:
se pare ca e 20 black si 10 pe culoare capacitatea.
Chestia e ca daca a apucat de s-a uscat ceva din cerneala pe buretele din cartus, nu mai incape cantitatea nominala, deci baga mai putin. (si asta cu uscatul se intampla in special la culori, ca toata lumea le foloseste cu economie vezi Doamne, si asa sta cate-un cartus negolit cu lunile, deci logic ca se usca cerneala in partea superioara a cartusului, in burete...)

Sa zicem baga jumatate prima data, deci 10 la black si 5 la culori, dupa care cresti progresiv la urmatoarele refilluri si gasesti limita. Probabil (zic eu) iti intra vreo 14 pe black si 7 la culori. Pe masura ce trece timpul va incapea din ce in ce mai putin din cazua ca se usca pe burete in special in partea de sus a cartusului.

La urmatoarea comanda solicita firmei si 100ml solutie inkjet (e pe la 10 lei sticluta), bagi in black inainte de refill, acolo, in capatul de sus, 3~4ml de solutie in diverse puncte ale buretelui (dar partea de sus, da? Ca acolo e partea intarita), si doar DUPA ACEEA bagi cerneala propriuzisa. In color bagi mai putin, doar 1~2ml de solutie. Cu ceva noroc se dizolva ce e intarit pe burete si mai recastigi din capacitatea cartusului.

In orice caz, daca curge e simplu:

Bagi seringa cu ac, extragi 2~3ml, vezi daca mai curge. Daca mai curge, mai scoti 2~3ml, si tot asa pana nu mai curge.
Regula e: curge = supraincarcat

Si nu supraincarcat fata de valoarea nominala, ci fata de cat poate buretele sa tina ACUM, ca partea de sus cand se intareste cerneala acolo e ca si o piatra ponce, nu mai tine deloc cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trandafirrrosu



Data înscrierii: 03/Apr/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tot ii dai cu buretele.... cartusele hp88 nu contin burete. deloc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 15, 2008 10:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

trandafirrrosu a scris:
tot ii dai cu buretele.... cartusele hp88 nu contin burete. deloc


Asa e, scuze, hp-88 e exceptia de la HP, am uitat.
Pentru ca sa nu-ti curga trebuie sa sigilezi etans orificiul de refill. Asta daca ai facut un orificiu deasupra. Pe site-uri chiar recomanda ca inainte de sigilarea etansa sa strangi un pic cartusul pe laterale, ca sa se creeze o subpresiune care sa nu mai permita apoi iesirea cernelii aiurea.

Pe unde ai bagat cerneala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trandafirrrosu



Data înscrierii: 03/Apr/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Aug 17, 2008 10:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai demult aveati pentru imprimanta hp oj k5400 cerneala inktec pentru hp88
dar de peste trei luni nu mai aveti
imi puteti spune ce s-a intamplat
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2008 8:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=5088

Si imi cer scuze, vom remedia si faptul ca nu apare in dreptul cartuselor hp-88 in max 48h.

Si imi mai cer scuze ca am raspuns cu intarziere, nu stiu din ce cauza nu mi-a afisat forumul "mesaj nou" la topicul acesta, probabil ca e vremea de upgrade si la asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rhemaxos



Data înscrierii: 16/Aug/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 11:18 am    Titlul subiectului: REFILL CARTUS HP 88 Răspunde cu citat (quote)

cerneala furnizata de catre dumneavoastra pentru cartusele hp 88 este de tip dye?
asta deoarece pe site-ul inktec, pentru black apare tipul pigment...
vezi link-ul... http://****inktec****/english/pdf/crossreference/OA_Bulk.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 7:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cerneala pt hp 88, ca si cerneala de Inktec produsa pentru toate celelalte tipuri de cartuse, este identica cu cerneala originala. Rasunsul la intrebarea "este cerneala originala din hp88 dye sau nu" da raspunsul si la cea ref Inktec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eradu



Data înscrierii: 15/Apr/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 12:50 am    Titlul subiectului: Re: REFILL CARTUS HP 88 Răspunde cu citat (quote)

rhemaxos a scris:
cerneala furnizata de catre dumneavoastra pentru cartusele hp 88 este de tip dye?
asta deoarece pe site-ul inktec, pentru black apare tipul pigment...
vezi link-ul... http://****inktec****/english/pdf/crossreference/OA_Bulk.pdf



negrul si culorile sunt diferite,cred ca negrul e pigment (asa scrie si pe flaconul inktec) si culorile dye,
le-am intins pe hartie lucioasa si se vede clar diferenta, culorile se usuca repede si nu se sterg iar negrul se usuca greu si se sterge daca apesi cu degetul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 14, 2009 10:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand ca pe hartie lucioasa (adica foto) n-are ce cauta black, negrul din poze e facut de cominatia culorilor la poze, nu din cartusul de negru.

In al doilea rand, degeaba pui cu pensula pe hartie foto, cerneala ca sa nu se ia este "suflata" prin duze si prin primul strat (cel lucios) in timpul printarii, pt ca acel prim strat e poros, cerneala ajunge sub acel strat si e absobit de stratul 2, cel de sub luciu. De aia nu se ia.

Negrul se ia pentru ca nu trece prin porii aceia de la luciu, nici nu are de ce s-o faca pt ca imprimanta, repet, nu foloseste black la facut poze.

Negrul e ca sa tiparesti texte pe hartie normala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community