Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill Canon ip4500

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Iun 26, 2008 11:28 pm    Titlul subiectului: refill Canon ip4500 Răspunde cu citat (quote)

vreau sa iau un ip4500. dar vreau sa stiu daca va merita dpdv al consumabilelor, al cernelurilor. deci, vad ca sunt o gramada de optiuni pt. refill, cu kituri de la inktec, cu bidoane de refill de 1 litru. chiar am vazut un sistem numit CISS care alimenteaza direct cartusul din bidonase de 100 ml. pare promitator. totusi, nimeni nu specifica ce se intimpla cu cipul? cind faci refill, nu se "sesizeaza" cipul?

va rog o lamurire clara, daca merita luata aceasta imprimanta, daca voi avea probleme cu refilul, daca va scadea calitatea. ce parere aveti despre CISS ( http://****powertrust.ro/ciss.htm#Canon_PGI_5bk_,_CLI_8bk,_CLI_8_C/M/Y )
poate aduc si cei de la mediatec team sistemul asta daca e bun!
merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Mediatec Team nu comercializeaza CISS, dar iti recomand cu caldura cele de la Powertrust.

Si cand il recomand nu o fac aiurea, dupa cum vezi chiar in link-ul trimis de tine, ai optiunea de a lua CISS cu sau fara cerneala, una dintre cerneluri (cea mai scumpa, deci cea mai buna Wink ) fiind cerneala... Inktec! Care Powertrust o cumpara ghici de la cine?
Exact! De la Mediatec Team, deci pot sa-ti spun ca firma e ok si are produse de calitate, ia de la ei ca merita.

Sigur, daca tii neaparat sa cumperi CISS de la Mediatec Team ti-l putem vinde la acelasi pret ca si Powertrust, dar de obicei pe cei care nu sunt din Zona Vest (judetele Arad, Alba, Bihor, Caras-Severin, Gorj, Hunedoara, Maramures, Satu Mare, Salaj, Timis) le recomandam sa ia direct de la furnizor ca sunt mai aproape de capitala.

2. Merita ip4500, Canon a facut o treaba buna cu acest echipament si chiar daca cartusele au chip (ma refer la cele originale), se poate printa dupa refill desi nu iti mai indica nivelul de cerneala. Sau poti cumpara (in 2~3 saptamani) cartusele compatibile care vor aparea pe site Mediatec.

3. Cand faci refill chip-ul nu "se sesizeaza" ci doar nu simte nivelul refillat de cerneala, aratandu-ti mai departe cartusul gol. In acest sens ai 3 posibilitati:

--- ignori mesajul si anulezi avertizarea de cartus gol, printand linistit fara indicator de nivel cerneala, in fond cartusele sunt transparente si vezi cand se golesc.
--- daca vrei nivel de cerneala, exista un resetator de chip pentru canon dar e cam scumputz, pe la 150 lei. Nu e pe site dar se poate comanda pe mail. Si nu l-am pus pe site pt ca de obicei il cumpara firmele de refill, carora le renteaza. Resetatorul functioneaza 500 de resetari, dar majoritatea utilizatorilori finali de imprimante prefera sa printeze fara indicator de cerneala, mai bine decat sa dea 150 de lei pe un moft, si sunt de acord cu ei. Desigur, in cazul firmelor de refill e chestie de blazon sa dai clientului cartusul nu doar refillat ci si resetat, acolo e alta treaba...
--- cumperi CISS (sau cartuse compatibile in scurta vreme), desi cu nivelul de cerneala la CISS e tot asa, adica se anuleaza indicatorul. Pe de alta parte, la CISS nici nu te mai intereseaza nivelul, pt ca rezervoarele sunt de 100ml, deci ce are Canon in creier oricum nu corespunde cu ce are CISS.

Una peste alta: refill cu cerneala Inktec si CISS e cea mai buna solutie daca printezi mult, daca printezi mediu sau putin ia kit de refill si refilleaza linistit,, dar daca printezi foarte putin ia o data la 2~3 luni cartuse compatibile, vor fi mult mai ieftine decat originalele si de calitate foarte buna (fabricatie Anglia, firma Jettec). Si nu-ti fa griji de chip, n-o sa te deranjeze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 1:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca calitatea serviciilor e la fel de buna precum a fost promtotudinea raspunsului, atunci sunt convins: mediatec e de mare incredere. si sunt in consecinta hotarit sa cumpar CISS-ul de la powertrust iar cerneala pt. bidonase de la mediatec. in plus sunt din cluj si aici la toate centrele de refilari imi spun ca pt. ip4500 nu au decit cartuse compatibile, deci fara refill, ceea ce e frustrant cind ai de printat sute de poze saptaminal.

merci mult mediatec
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
daca calitatea serviciilor e la fel de buna precum a fost promtotudinea raspunsului, atunci sunt convins: mediatec e de mare incredere. si sunt in consecinta hotarit sa cumpar CISS-ul de la powertrust iar cerneala pt. bidonase de la mediatec. in plus sunt din cluj si aici la toate centrele de refilari imi spun ca pt. ip4500 nu au decit cartuse compatibile, deci fara refill, ceea ce e frustrant cind ai de printat sute de poze saptaminal.

merci mult mediatec


Multumesc de aprecieri, mai treci pe la forum si ai sa te convingi ca acesta e modul constant in care stim noi sa sarim in ajutorul celor care au intrebari (btw indiferent daca sunt sau nu clienti Mediatec).

In ceea ce priveste calitatea serviciilor in vanzari, este tocmai inaltimea stachetei care ne-a impus pe piata, doar ca aici deja depindem de mai multi factori, de la seriozitatea curierilor la cea a clientilor (vezi plata la timp etc), cu toate acestea facem tot ce e posibil sa satisfacem orice comanda in max 48h.

Dar suntem offtopic, mai intra eventual dupa achizitionarea CISS si confirma-ne calitate, functionare, etc - cu cat mai multe opinii cu atat mai bine pentru toata lumea. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
sunt in consecinta hotarit sa cumpar CISS-ul de la powertrust iar cerneala pt. bidonase de la mediatec. in plus sunt din cluj si aici la toate centrele de refilari imi spun ca pt. ip4500 nu au decit cartuse compatibile, deci fara refill, ceea ce e frustrant cind ai de printat sute de poze saptaminal.


mie mi se pare cam scump cissul asta. in afara cazului in care vrei sa iti faci fotolab, sa scoti poze la greu nu cred ca merita sa dai atatia bani pe 5 sticlute, 5 furtunase de silicon si 5 cartuse fara cip... la cartusele astea e extem de usor sa iti faci refill singur. eu pe varinta cu refill merg pentru ca este cea mai ieftina. dar asta e doar parerea mea Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Iun 29, 2008 9:50 pm    Titlul subiectului: .... Răspunde cu citat (quote)

Pai cum instalezi ciss-ul asta??, ca din cate am vazut are niste furtune si daca as pune la imprimanta mea ip4300 ar trebui s-o gauresc sau ce sa-i fac... pe unde sa trag furtunele alea Question Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 29, 2008 10:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai e destul de simplu, ai aici niste poze, iti dai tu seama ce si cum Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Sep 11, 2008 9:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revin cu inca o intrebare: daca printez poze, cam cite A4 pot scoate in medie cu cartusele pline? merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 11, 2008 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eperdos a scris:
revin cu inca o intrebare: daca printez poze, cam cite A4 pot scoate in medie cu cartusele pline? merci


S-a mai discutat pe forum, dar e un subiect bun deci merita reluat.

Nimeni nu are de unde sa intuiasca variabila numita "compozitie".
Ce inseamna asta?
Inseamna ca producatorul iti poate spune cat tine cartusul la un anumit grad de acoperire, da? De exemplu 200 de pagini la 5% (text) pentru un cartus negru de 10ml de cerneala. Asta inseamna 10 pagini daca le acoperi 100% cu negru, da?

Mai departe, daca ai un cartus color care de obicei are aceeasi capacitate ca si cartusul negru daca are toate culorile in el, sau trei~patru cartuse color daca sunt separate, dar care impreuna au cam capacitatea celui negru, sa zicem 10ml de cerneala de dragul exemplului, inseamna ca la o distributie absolut egala a culorilor pe o poza (din toate la fel, de dragul discutiei acuma, da?), vei scoate la acoperire 100% tot... 10 pagini A4, dar color de data asta, da? Asta inseamna ca poza respectiva, ideala, e compusa 33,3% din cyan, 33,3% magenta si tot atata yellow.

OK, mai departe:

Am dedus deocamdata ca pentru poze, daca ele ar fi compuse din aceeasi cantitate din fiecare culoare, consumam cam 1ml de cerneala/1 pagina photo acoperire 100%.

Deci poti aplica regula si la Canon, vezi de cat sunt cartusele (cli-8 = 13ml), inmultesti cu nr de cartuse (4 in cazul tau sunt folosite la poze, deci 4X13=52ml) si afli cate pagini poti printa in mod ideal, da? Adica in cazul tau 52X1 = ... 52 pagini, da? Deci cu un set de cartuse scoti 52 pagini A4, sau 52X4=108 poze A6.

ACUMA INSA APARE LUMEA REALA, in care azi scoti o poza cu un cer albastru, maine un deal 80% verde, poimaine o mare albastru-verzuie, si uite-asa, desi ai mai putea scoate poze cu rosu si galben sa zicem, ti s-a terminat albastrul, deci nr de poze se reduce cu cca 30% in medie, asta inseamna ca poti scoate cu Canonul tau cu un set de cartuse cca. 35 de coli A4, asta in cel mai fericit caz....

Repet insa, NIMENI nu-ti va da nr de POZE pe care il poti scoate, specificatiile tehnice ale cartusului sunt data in acoperire 5% strict pe culoarea in cauza, asta inseamna ca poti deduce cat e acoperirea 100%, iar in cazul cartuselor care au toate culorile intr-un singur cartus capacitatea cartusului in pagini e data tot asa, cu prezumtia ca se consuma cant egala de culori la fiecare printare.

Sper ca am fost explicit, astept intrebari suplimentare daca vrei sa detaliez ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Mai 27, 2011 10:24 pm    Titlul subiectului: ip4500 Răspunde cu citat (quote)

Salut,am o imprimanta ip4500 de ceva timp.Am o problema acum cu negru in sensul ca la text apar caractere intrerupte la foto apar asa ca ceva ascutit de sus pina jos la o poza a4.Chestia tare e ca in programul de vizionat poze al windos-ului daca dau print din el printeaza normal.Am mai incercat din photoshop,irfanview si nero cover si negrul iese intrerupt.A..am printat direct dintr-un aparat foto canon 450d prin picturebridge si printeaza bine.Problema e la cartusul mare negru.Am 3 cartuse mari negru firme diferite,aproape noi,deci nu e de la cartus.Care sa fie problema?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Mai 28, 2011 9:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pt nicu201...problema este de la softurile respective(cele despre care ziceai ca nu listeaza bine)....adica de la nr.de pixeli pe care il au imaginile...se pare ca direct din camera foto, imaginea este, calitativ, mult mai buna decat cea editata de programele din care nu listeaza calitativ bine...incearca sa convertesti imaginile pentru o densitate de culoare mai mare(nr.pixeli mai mare), dar asta presupune si o dimensiune a imaginii mai mare(de la kilo la mega)...nu mai "supara" cartusele negre cum ca ar fi din cauza lor, daca folosesti cerneala de calitate nu trebuie sa ai probleme cu ele...bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sâm Mai 28, 2011 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e din softuri sigur....la testul de curatare cartuse primul in lista este cartusul mare care acum nu mai printeaza deloc,celelalte rosu galben albastru si negru mic se vad corect pe hartie.Mentionez ca toate (in afara de cel mare)sint incarcate cu cerneala inktec premium ink care expira in dec 2013.Cartusele mari sint neincarcate,unul este chiar nou,celelalte folosite mai au cerneala pe jumate,unul este chiar canon.Am printat si 3 dvd-uri si au iesit corect poza aplicata era facuta cu un telefon...Ma intereseaza daca as putea reseta imprimanta sau doar cartusul respectiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Mai 28, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai in cazul asta iti trebuie un chip resetter, instructiunile de resetare sunt mai jos:
http://jetkit888.en.made-in-china****/offer/OMvQYxZbhuRT/Sell-Chip-Resetter-for-Canon-Ip4200-Ip4500-Mp950-Inkjet-Printer-Etc.html
nu stiu daca mai au(mediatec) resetter, poti intreba.pretul, insa, din cate stiu eu este destul de mare, undeva peste 80ron.ti-ai refilat singur cartusele, banuiesc.bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sâm Mai 28, 2011 5:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca nu ai citit ce am scris...deci am 3 cartuse mari sint pline nu au fost incarcate niciodata deci nu am nevoie de cip reseter.Ma refeream la faptul daca as putea reseta imprimanta...sa revina la setarile din fabrica...ceva de genu cum e la aparate foto,la camere video,telefoane..etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 5:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nimeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 6:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici te-a ajutat un coleg de forum cu manual de service pentru imprimanta ta: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=591

Pentru resetarea eepromului trebuie sa intri in ServiceMode (vezi manualul).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok,multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu201



Data înscrierii: 29/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sâm Iun 25, 2011 11:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu merge resetata,sau nu fac eu pasii care trebuie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community