Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CLI-8BK curge dupa refill

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Iul 15, 2008 9:34 pm    Titlul subiectului: CLI-8BK curge dupa refill Răspunde cu citat (quote)

Am un cartus negru la un canon cli-8bk si cand ii fac refill imi curge toata cerneala ce pot sa-i fac
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iul 16, 2008 8:49 am    Titlul subiectului: Re: ... Răspunde cu citat (quote)

dr-wolf a scris:
Ca sa nu mai deschid un topic nou am un cartus negru la un canon cli-8bk si cand ii fac refill imi curge toata cerneala ce pot sa-i fac


Cu ala e la fel (daca nu si mai) sensibil ca si cu hp-88, in sensul ca refillul se face in doua locuri din cartus, in timpul refillului se inchide un orificiu, dar trebuie sa ai suportul de refill... e complicat. Sigur ca ele se pot inchide cu diverse metode empirice gen banda adeziva dupa refillul pe jos, apoi plastic topit sus, etc, dar cred ca cea mai buna metoda este cea prezentata in filmuletul de la Inktec, vezi aici:
http://****inktec****/english/movie/BKI-9050D_eg.wmv
In acest scop iti trebuie kit-ul de refill si nu te mai doare capul.
Si la color e aceeasi poveste, ce, cele color nu ti-au curs dupa refill?
Aici link refill negru subtire (ca si culorile):
http://****inktec****/english/movie/BKI-9080D-BKI-9080C_eg.wmv
, in esenta acelasi lucru ca la negrul "gras" dar difera cantitatile injectate.

Si atentie, am mai discutat aici pe forum! NU PUNE ACEEASI CERNEALA DE PGI-5 SI LA CLI-8 NEGRU! Nu ma ruga sa detaliez acuma de ce, e pe forum pe undeva, povestea e mai lunga, dar daca mai vrei sa folosesti capul imprimantei nu fa greseala aceea.
Asta, desigur, daca imprimanta ta are cli-8bk, ca mai sunt care au doar pgi-5 si cli-uri color...

OK, mai da de veste dupa ce faci refill fara sa-ti curga oki?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 8:34 am    Titlul subiectului: ... Răspunde cu citat (quote)

Ideea e ca la culori nu am problema si nici la pgi nu am avut probleme am umplut cu kit de refill special luat de la voi.Orcum imprimanta merge dar nu pot sa-mi dau seama ce are... ca l-am umplut ca in film Rolling Eyes Si imprimanta mea are 5 cartuse deci 2 negru si 1 color iar cerneala e aia care trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 8:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E clar ca CLI-8ul tau black are o problema de etanseitate la dopul acela pus de tine dupa refill. Chiar daca faci conf. instructiunilor Inktec, tot e posibil sa fi lezat ori marginea gaurii ori dopul sa fie ceva rebut (se intampla, ce sa-i faci?...),

Propunerea mea este sa faci dupa un refill o astupare alternativa a gaurii, cu dopul acela sau prin alta metoda, orice metoda care face acolo o inchidere etansa ok? Daca si dupa aceea curge, atunci cartusul mai are o gaura sau o fisura undeva in corpul sau, pentru ca un cartus pgi/cli curge dupa refill DOAR DACA PRINDE AER PE UNDEVA, respectiv daca in partea de sus undeva nu tine bine etans. Este SINGURA CAUZA, nu exista alta cauza, deci acolo trebuie gasita solutie.

Asadar:
- verifica suprafata gaurii de sus, sa nu fie cu asperitate sau ceva, sa fie perfect rotunda si fina.
- verifica dopul de cauciuc, sa nu aiba ceva bavura ramasa de la turnare, cine stie, adica atat conul cat si partea mai subtire dinspre discul dopului sa fie rotunde, netede, fara denivelari
- ca sa fie sigur, ia alt dop (din cele folosite in timpul refillului jos, la suport, desi mai probabil e ca problema sa fie la gaura, poate ti-a alunecat cutter-ul sau cutitul cand ai scos bila?...)
- ca sa fie si mai etans, unge dopul cu un pic de silicon din acela folosit la bai pentru etansare flexibila, se gaseste in magazinele de instalatii. Pune un pic si la gaura, finutz, ma rog... ca la orice gaura... unde pui lubrifiant... cu grija!... Wink !...
- daca pui silicon, pune dopul si asteapta o ora, doar dupa aceea utilizeaza cartusul. Cu silicon e ok ca la urmatorul refill e usor de scos dopul, siliconul nu tine atat de tare aderenta dar etanseaza excelent.
- daca nu merge nici asa, scoate dopul si picura acolo plastic topit, ceara fierbinte, smirna si tamaie, orice care inchide etans si in acelasi timp si binecuvanteaza nenorocitul ala de orificiu!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Daca nici dupa asta nu se opreste din curs, inseamna ca te-au ajuns blestemele producatorilor de cartuse originale si probabil ca vei arde in flacarile iadului, damnat si chinuit pentru ca nu cumperi consumabile de la ei, ce sa-ti fac, iaca, esti tu ala sacrificat pentru binele nostru, al celorlalti pacatosi! Laughing Laughing Laughing

In cazul asta treci pe site la Mediatec si cumpara un CLI-8bk original, sau in f scurta vreme unul compatibil ca importul de la Jettec e pe drum, si ai grija maximala la executia orificiului data viitoare, ca m mult k sigur acolo e buba.

In final repet ce zic la toata lumea:

TRECI PE LA FORUM SI DUPA CE S-A REZOLVAT, sa invatam si noi ceva ok?
Dupa ce citesti asta da doar o confirmare, pt ca vreau sa mut ce am scris noi aici pe titlu separat, intrucat thread-ul e despre cartusul HP-88 si nimeni nu invata nimic din asta pentru ca nu gaseste post-ul, daca are probleme asemanatoare cu ale tale, da?
Deci confirmare ca ai citit, mut ce am scris noi despre cli-ul tau in thread separat cu titlu adecvat. Nici nu stii cati poa' sa aiba problema ta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 11:22 am    Titlul subiectului: .... Răspunde cu citat (quote)

nu am ce-i face doar burelete se umple restul de cerneala din rezervor se duce... daca ar fi un orificiu cat de mic nu ar trebuie sa se duca toata cerneala orcum astept pana imi iau CISS Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 2:27 pm    Titlul subiectului: Re: .... Răspunde cu citat (quote)

dr-wolf a scris:
nu am ce-i face doar burelete se umple restul de cerneala din rezervor se duce... daca ar fi un orificiu cat de mic nu ar trebuie sa se duca toata cerneala orcum astept pana imi iau CISS Twisted Evil


Nu. Daca e neetans tocmai ca curge doar cerneala din rezervor, cea din burete fiind retinuta de... insasi buretele.

Dar ideea cu CISS e de fapt cea mai buna, e clar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stabu06



Data înscrierii: 12/Iun/2008
Mesaje: 6
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2008 12:26 pm    Titlul subiectului: Re: ... Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
dr-wolf a scris:
Ca sa nu mai deschid un topic nou am un cartus negru la un canon cli-8bk si cand ii fac refill imi curge toata cerneala ce pot sa-i fac


Cu ala e la fel (daca nu si mai) sensibil ca si cu hp-88, in sensul ca refillul se face in doua locuri din cartus, in timpul refillului se inchide un orificiu, dar trebuie sa ai suportul de refill... e complicat. Sigur ca ele se pot inchide cu diverse metode empirice gen banda adeziva dupa refillul pe jos, apoi plastic topit sus, etc, dar cred ca cea mai buna metoda este cea prezentata in filmuletul de la Inktec, vezi aici:
http://****inktec****/english/movie/BKI-9050D_eg.wmv
In acest scop iti trebuie kit-ul de refill si nu te mai doare capul.
Si la color e aceeasi poveste, ce, cele color nu ti-au curs dupa refill?
Aici link refill negru subtire (ca si culorile):
http://****inktec****/english/movie/BKI-9080D-BKI-9080C_eg.wmv
, in esenta acelasi lucru ca la negrul "gras" dar difera cantitatile injectate.

Si atentie, am mai discutat aici pe forum! NU PUNE ACEEASI CERNEALA DE PGI-5 SI LA CLI-8 NEGRU! Nu ma ruga sa detaliez acuma de ce, e pe forum pe undeva, povestea e mai lunga, dar daca mai vrei sa folosesti capul imprimantei nu fa greseala aceea.
Asta, desigur, daca imprimanta ta are cli-8bk, ca mai sunt care au doar pgi-5 si cli-uri color...

OK, mai da de veste dupa ce faci refill fara sa-ti curga oki?

CREDEMA CA MERGE ACEEASI CERNEALA CU CARE SE INCARCA SI PGI-5-BK SI NU TREBUIE NEAPARAT UN KIT REFILL. TREBUIE DOAR SCOS UN DOPULET SI APOI BAGI CERNEALA CIT INCAPE SI PUI REPEDE DOPULETUL LA LOC SI GATA . CRDEMA CA MERGE SIGUR
Laughing
_________________
si eu pe aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Personal nu as pune aceeasi cerneala in CLI-8bk cu cea din PGI-5bk. In PGI-5bk este cerneala destinata tiparirii de black (text) si in CLI-8bk este cerneala destinata crearii de nuante (sau de negru) pentru poze, etc.
Ideea este: de ce ar comercializa firma Inktec doua tipuri diferite de cerneala (c905-bk pt PGI-5 si c908-bk pt CLI-8bk) la acelasi pret, cheltuind bani si resurse pentru a eticheta separat, daca ele ar fi la fel??

Oricum, tragand linie, Mediatec Team garanteaza rezultate identice cu originalul doar daca se respecta atat tipul de cerneala exact recomandat pentru fiecare cartus in parte, cat si daca se respecta intocmai instructiunile de refill.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 6:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pgi5bk are cerneala pe baza de pigment iar cliurile sunt cu cerneala pe baza de coloranti. ideea e k dak bagi cerneala de pgi in cli infunzi capu si dak bagi cerneala de cli in pgi o sa suga hartia normala. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Aug 23, 2008 11:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

masist a scris:
pgi5bk are cerneala pe baza de pigment iar cliurile sunt cu cerneala pe baza de coloranti. ideea e k dak bagi cerneala de pgi in cli infunzi capu si dak bagi cerneala de cli in pgi o sa suga hartia normala. Wink


...plus ca daca bagi cerneala de pgi in cli s-ar putea sa nu-ti intre ca lumea prin porii foliei de protectie care e specifica oricarei hartii foto, deci sa nu "aterizeze" ok pe hartia dedesubt cantitatea necesara de cerneala, in consecinta n-o sa-ti redea corect nuantele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum Sep 28, 2008 6:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare ...exista vre-o diferenta (la calitate ma refer) intre cerneala produsa de Inktec si Inkmate..?si rog operatorii le cer scuze ptr reclama. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 9:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tamas a scris:
Am si eu o intrebare ...exista vre-o diferenta (la calitate ma refer) intre cerneala produsa de Inktec si Inkmate..?si rog operatorii le cer scuze ptr reclama. Sad


Aici trebuie sa ma tin deoparte, intrucat Mediatec Team reprezinta INKTEC din toate punctele de vedere, produsele acestui gigant in cerneluri compatibile fiind singurele care nu ne-au facut niciodata surprize, demonstrand de-a lungul timpului compatibilitate perfecta, atat in compozitie, cromatica, indici specifici (tensiune superficiala, timpi evaporare, etcetcetc), cat si in constructia cartuselor propriuzise, cand vine vorba de ele si nu doar de cerneala.

Deci pot fi acuzat de subiectivism, nu? Wink

Asa ca astept opiniile celorlalti, sa vedem ce zic cei care cunosc indeaproape ambele marci, poate si altele, de ce nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community