Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema printare HP L7590

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Sâm Mai 15, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Problema printare HP L7590 Răspunde cu citat (quote)

Zilele trecute am achizitionat un HP L7590. Am luat-o din metro, avand o reducere extrem de generoasa de pret. Cei de acolo ziceau ca sta de 2 ani pe raft, iar cartusele sunt uscate. Cumparate, consumabilele erau peste 500 ron, asa ca i-am convins sa imi reduca multifunctionala si mai mult, pana la 400 ron. Imprimanta este impecabila, neatinsa. Odata ce am ajuns cu ea acasa, am scos cartusele si am observat ca nu sunt uscate (asa credeam), insa cand printam ceva, ori nu aparea cerneala, ori tot procesa comanda, asa ca nu am mai scait-o si am scos cartusele originale, inlocuindu-le cu un sistem CISS. Toate bune si frumoase, insa, la printare, pe functia DRAFT, si NORMAL, apar linii orizontale albe pe text sau poze. (apareau si cu cartusele vechi). Pe functia BEST, nu mai ies linii albe, insa pe pozele mai inchise la culoare, se vad ca si niste dungi, de exemplu pe un fundal negru, se vad 2 nuante de negru pe orizontala, mai deschis si mai inchis). Astept pareri, ms.

later edit: m-am mai informat putin de pe net si mi-am dat seama ca ar putea fi din cauza cartuselor originale care probabil erau expirate. este posibil?

later edit 2: daca o sa imi curat capurile de printare acasa, sau la un centru specializat, pierd garantia la imprimanta? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 16, 2010 9:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.problema este la capul de printare.daca il cureti acasa, pierzi garantia.daca ai mai facut asa ceva, salvezi niste bani.la un centru de service, iti scrie in certificatul de garantie operatiunea efectuata si ai siguranta ca treaba e facuta de profesionisti..bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Dum Mai 16, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

oare s-ar putea curata daca as tot incerca cu optiunea clear printhead din hp solutions?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lasa naibii garantia, si asa ai pierdut-o instaland CISS.

Deci curata capul de printare la o firma specializata, cu ultrasunete si solutie DHR. Ai instructiuni cum s-o faci si singur aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 dar e mai bine s-o faca firma pt ca nu ai aparat de baie cu ultrasunete.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 6:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am scos capetele de printare, si le-am agitat putin, pana a tasnit vopsea pe cap, iar apoi le-am sters si le-am pus inapoi. problemele au disparut in proportie de 90%..si anume: acuma chiar daca printez pe draft, textul iese perfect, doar pozele au niste mici dungulite albe orizontale pe draft. In schimb pe normal si best ies perfect. mai are rost sa ma agit..? inainte sa scutur capetele de printare am dat si clean printhead de vreo 3 ori, iesind din ce in ce mai bine foaia de test.

p.s. am fost la astia cu garantia, si ziceau ca e ok, se uita la ea daca o duc, nu ziceau nimic de pierderea garantiei chiar daca le-am zis de ciss.

p.s.2 nu cred k gasesc in baia mare un centru specializat unde sa le curat.. desi nu stiu daca mai are acum rost sa caut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 7:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai fa modificari la echipa care merge. deci nu mai are rost. Bravo! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 7:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ai dreptate Razz , numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

servus.daca ai rezolvat problema e perfect.nu uita, sa scoti o pagina de test cel putin odata pe saptamana ca sa nu se infunde iar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community