Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cum resetez indicatorul de ink la canon ip5300 ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
thor



Data înscrierii: 27/Aug/2008
Mesaje: 2
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 11:30 am    Titlul subiectului: cum resetez indicatorul de ink la canon ip5300 ? Răspunde cu citat (quote)

salut! am cumparat ieri kit-uri de refill pt cartusele de la canon ip5300, le-am incarcat, dar nu reusesc sa scap de mesajul "ink is runing low". am vazut toate (cred) tutorialele dar erau pt alte imprimante, am incercat cu butonul de stop sau out of paper dar nu reusesc. helpp!!! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 9:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La acest link http://phorums****.au/showthread.php?t=228561 , in partea cea mai de jos a paginii, am gasit asta:

Citat:
As to the chip, you can ignore the error messages or disable
them under 'Options'.

This will NOT disable other printer error messages, only those
referring to ink.


Intrucat in toata pagina se vorbeste strict despre ip5300, presupun ca stiu baietii despre ce vorbesc, asadar la acest tip de Canon nu e cu butonul paper feed sau stop ci ai in Optiuni (click-drepata pe imprimanta in "printers and faxes", alegi "Properties" dupa care click pe "Printing Preferences" si se deschide softul imprimantei.
Acolo, undeva, in optiuni, ai monitorizarea nivelelor de cerneala (ink level sau ink monitor sau asa ceva) pe care probabil o poti dezactiva.

Din pacate nu am o asemenea imprimanta ca sa verific personal si Mediatec Team furnizand consumabile firmelor de refill, nefacand ea insasi refill, nu am nici la cine sa apelez in acest sens. Dar ma gandesc ca astia stiu acolo ce vorbesc, deci uita-te peste tot la optiuni si tine-ne la curent pls.

Nu stiu Zele sau altul daca a facut la asta refill (ma refer la imprimanta ca la pgi-cli au facut sigur), daca au facut sa mai zica si ei.

Nu in ultimul rand, Mediatec Team iti poate oferi la vreo 100 si un pic de ron (asa ceva...) resetator pentru cartusele tale si, pe langa faptul ca nu te mai deranjeaza avertizarile de cartuse goale, ai si nivelele de cerneala cinstite, ceea ce e ok ca nu risti sa printezi fara cerneala si sa arzi capetele de printare. Wink

Nu e pe net la sectiunea cumparatori produsul, fiind solicitat mai mult de firme specializate, dar daca crezi ca te coafeaza unul de ala imi spui si vb in acest sens.

Oricum te rog revino si zi-ne si noua daca ai gasit in optiunile imprimantei ceva de anulare (debifare, ceva) a monitorului nivelelor de cerneala ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thor



Data înscrierii: 27/Aug/2008
Mesaje: 2
Locație: Craiova

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 4:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
La acest link http://phorums****.au/showthread.php?t=228561 , in partea cea mai de jos a paginii, am gasit asta:

Citat:
As to the chip, you can ignore the error messages or disable
them under 'Options'.

This will NOT disable other printer error messages, only those
referring to ink.


Intrucat in toata pagina se vorbeste strict despre ip5300, presupun ca stiu baietii despre ce vorbesc, asadar la acest tip de Canon nu e cu butonul paper feed sau stop ci ai in Optiuni (click-drepata pe imprimanta in "printers and faxes", alegi "Properties" dupa care click pe "Printing Preferences" si se deschide softul imprimantei.
Acolo, undeva, in optiuni, ai monitorizarea nivelelor de cerneala (ink level sau ink monitor sau asa ceva) pe care probabil o poti dezactiva.

Din pacate nu am o asemenea imprimanta ca sa verific personal si Mediatec Team furnizand consumabile firmelor de refill, nefacand ea insasi refill, nu am nici la cine sa apelez in acest sens. Dar ma gandesc ca astia stiu acolo ce vorbesc, deci uita-te peste tot la optiuni si tine-ne la curent pls.

Nu stiu Zele sau altul daca a facut la asta refill (ma refer la imprimanta ca la pgi-cli au facut sigur), daca au facut sa mai zica si ei.

Nu in ultimul rand, Mediatec Team iti poate oferi la vreo 100 si un pic de ron (asa ceva...) resetator pentru cartusele tale si, pe langa faptul ca nu te mai deranjeaza avertizarile de cartuse goale, ai si nivelele de cerneala cinstite, ceea ce e ok ca nu risti sa printezi fara cerneala si sa arzi capetele de printare. Wink

Nu e pe net la sectiunea cumparatori produsul, fiind solicitat mai mult de firme specializate, dar daca crezi ca te coafeaza unul de ala imi spui si vb in acest sens.

Oricum te rog revino si zi-ne si noua daca ai gasit in optiunile imprimantei ceva de anulare (debifare, ceva) a monitorului nivelelor de cerneala ok?

ms mult pt ajutor...defapt, rezolvarea era la botu' calului. cand apare fereastra de status apesi OPTIONS si debifezi prima pozitie: enable status monitor Smile (cam greu nu?)
eu eram debusolat pt ca am vezut in tutoriale tot felul de combinatii de butoane si nu ma gandeam ca poate fi atat de simplu Smile
keep up the good work Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Perfect!
AN OTHER ONE (printer) BITES THE DUST! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community